7 דברים שצריך לבדוק לפני שקונים דירה

מצאתם את הדירה שתמיד חלמתם עליה, יש לכם את ההון בידיים, המשכנתא מאושרת ואתם משתוקקים כבר לסגור את העסקה ולהכנס לדירה. רגע לפני שאתם עושים את הצעד הבא לחיים החדשים שלכם חשוב לעצור לרגע, לנשום ולבדוק מספר דברים שימנעו מכם הרבה בעיות בהמשך. אנחנו אספנו לכם מספר נקודות שרצוי לשאול ולבדוק לפני שבוחרים דירה וסוגרים עסקה.

קונים דירה

אספנו לכם מספר נקודות שרצוי לשאול ולבדוק לפני שבוחרים דירה וסוגרים עסקה

האם בוצעה בנייה לא חוקית?
תבדקו אם נעשתה בניה לא חוקית כלשהי בדירה. הרבה פעמים בניה לא חוקית גם נעשית בצורה פחות טובה ופחות מקצועית ולכן יכולה לגרום נזק לרכוש ולגוף, למשל, תקרות שעלולות ליקרוס או רצפות מתפרקות. את הבדיקה ניתן לבצע במספר דרכים:

 • בדיקת נסח טאבו תקין ועדכני
 • השוואת התכנונים המקוריים של הדירה ברשות המקומית אל מול הדירה כיום.
 • מומלץ להשוות את מראה הדירה לדירות אחרות בבניין. מבחוץ ומבפנים.
 • בנוסף יש לבדוק שהמוכר מצהיר בחוזה שהוא לא ביצע חריגות בניה.

האם יש אפשרות להרחבה?
אם המוכר טוען שאפשר להרחיב את הבית, תבדקו שלא כל השטח נוצל. גם במקרה הזה יש לבדוק נסח טאבו עדכני.

מה ההגבלות בשימוש בדירה?
רלוונטי בעיקר לבתים שרשומים כבתים משותפים. תבדקו את התקנון והתייחסו בעיקר לנושאים האלו:

 • מגבלות על השימוש בדירה
 • חלוקת זכויות בניה בין דיירים
 • חלוקת תשלומים לועד הבית

האם הדירה נקיה מבחינה משפטית?
תבדקו אם הדירה נקייה משיעבודים, חובות, משכנתאות, עיקולים ועוד. חובת ביצוע הבדיקה היא של העורך דין המטפל בעסקה, אך אנחנו עדיין ממליצים לכם להיות מעורבים ולוודא שהכל נעשה והכל תקין.

מי מוכר את הדירה ומה זכויותיו בנכס?
לצערנו יש נוכלים שינסו למכור דירה שבכלל לא שייכת להם. תבקשו מהמוכר מסמכים שמוכיחים את הבעלות שלו על הדירה. במידה ומדובר במיופה כח של בעל הדירה, יש לבדוק זאת היטב. שימו לב שכיום ניתן לזייף מסמכים בקלות, לכן דאגו לקבל כמה שיותר פרטים ומסמכים כדי לדעת בוודאות שלא מדובר בעוקץ.

 • בדיקה מול הרשויות: דרך אחת היא בדיקה באתר הזה. מיצאו את רשימת 'בניה ודיור' וכנסו לקישור 'המרת כתובת לגוש חלקה'. בצעו הזמנה של העתק נסח של הבניין כולו לפי גוש וחלקה. בנסח אתם תמצאו את רשימת בעלי הדירות בבניין, כאשר כל תת חלקה היא בעצם דירה בבנין.
 • רישומי טאבו (ישנים ועדכניים)
 • בדיקת חוזי שכירות עם דיירים קודמים
 • תשלומי מיסים על הבית
כתבות נוספות:  תושב הדרום גידל קנאביס בתלמים

האם סיפרו לכם הכל?
לעיתים, לא נוטים לספר כל בעיה שיש בדירה. תדאגו לבדוק ולערוך בדיקה יסודית יחד עם איש מקצוע (עו"ד המתמחה בנדל"ן, שמאי, מהנדס, אדריכל). לא לוותר בשום אופן על הבדיקה, אם אין אפשרות להביא איש מקצוע אז לבצע את הבדיקה באופן עצמאי, למרות שזה פחות מומלץ. אם המוכר מתעקש לא לבצע את הבדיקה, להתייחס לכך בתור נורה אדומה.

האם באמת צריך לשכור עורך דין?
רבים מנסים לחסוך את עלויות עורך הדין ורק בסוף מגלים עד כמה זה עלה להם ביוקר. יש להבין שאם ישנה או מתגלה בעיה או מספר בעיות בדירה שכבר קניתם, אחרי שחתמתם כבר על החוזה, המוכר פטור מכל האחריות ואתם אלו שיישאו באחריות. שימו לב, במקרה שבו מוכר הדירה מציע להביא עו"ד מטעמו ואף לממן את ההוצאות, עו"ד זה ייצג אך ורק את האינטרסים של המוכר ולא שלכם. לכן, גם במקרה כזה רצוי וכדאי להביא עו"ד נוסף שייצג אתכם.

וטיפ אחד לסוף: רישום הערה על התחייבות המכירה
חתמתם על העסקה? ברכות. תדאגו לבצע רישום של הערת אזהרה בהקדם. ההערה תהווה הודעה לכל מי שמעוניין לקבל פרטים על הנכס כי הבעלים מחויב למכור אותו לכם. התהליך אינו מורכב וניתן לקרוא מדריך מפורט איך לבצע אותו כאן.