תלמידי התיכון במרכז שפירא נרתמים למלחמה בתאונות הדרכים

עמותת "אור ירוק" בשיתוף פעולה עם משפחת חשין פותחות קבוצות נוער ברחבי הארץ, התלמידים המצטרפים הופכים ל"נאמני בטיחות צעירים"

במהלך חודש נובמבר, תפתח במרכז שפירא קבוצת נוער לכבוד שניאור חשין. בהן חברים תלמידי התיכון מהישוב.

משפחת חשין תצטרף כפעילה ושותפה בתכנית קבוצות הנוער לזכרו של שניאור חשין. ב-18 ביוני 2010 נהרג שניאור בתאונת פגע וברח כאשר רכב על אופניו, משפחתו בחרה להנציח את זכרו בפעילויות בנושא הזהירות בדרכים.

שניאור חשין תמונת ארכיון המשפחה

שניאור חשין ז"ל | צילום: ארכיון המשפחה

מטרתה המרכזית של תכנית הקבוצות, היא להפוך את חניכיה ל"נאמני בטיחות צעירים" אשר יפעלו לטובת שינוי תרבות הנהיגה בישראל. הקבוצות תפעלנה להעלאת המודעות הציבורית לנושא תאונות הדרכים, פיתוח עמדות חיוביות כלפי בטיחות בדרכים, הקניית ידע בנוגע להתנהגות אחראית כמשתמשי דרך, מתן כלים מעשיים לקבוצות מתנדבים פעילים לפעול בתוך הישוב ובכך יהפכו לסוכני שינוי ומודל לשאר בני הנוער.

לאורך השנה הקבוצות תקיימנה פעילויות קהילתיות, ביניהן, תצפיות מעברי חציה, חגורות בטיחות, סקר תקינות מדרכות, סקר תחבורה ציבורית, פעילויות במסגרת אירועי "ישראל עוצרת" שחל בחודש הבא ועוד. בנוסף, חברי הקבוצה יפעלו גם במישור האזרחי, למשל על-ידי פניה לחברי הכנסת בנושא רכיבה על קורקינט חשמלי, פניה לשר התחבורה בנושא הכשרה מקצועית לאופנוענים, פניה לשר החינוך בנושא מבחני תיאוריה בתיכון ועוד. בסך הכל צפויות לקבוצות 13 פעילויות קהילתיות במהלך השנה ושבע אזרחיות.

תכנית קבוצות הנוער לכבוד שניאור חשין היא תלת שנתית, לכיתות י-י"ב. בשנה הראשונה, תלמידי כיתות י' יערכו פעילויות עם הפנים לקהילה, כאשר אלה יערכו את הפעילויות הקהילתיות והאזרחיות לצד פעילויות חינוכיות קבוצתיות. בשנה השניה, תלמידי כיתות י"א יערכו פעילויות למען הילדים, לאחר הכשרה שיעברו התלמידים יעבירו פעילויות בנושא בטיחות בדרכים במסגרות שונות לפי בחירתם; צהרונים, גני ילדים, אזרחים ותיקים ועוד. בשנה השלישית, תלמידי כיתות י"ב יעברו הכשרה מתקדמת על מנת להדריך את תלמידי כיתות י' שנכנסים לראשונה למסגרת הקבוצה.

במסגרת שיתוף הפעולה בין עמותת "אור ירוק" למשפחת חשין, תפתחנה 90 קבוצות ב-25 ישובים ברחבי הארץ. בין קהלי היעד של הקבוצות, הם הנהגים הצעירים (16-24). קבוצה זו היא אחת מהפגיעות באוכלוסייה, יחד עם קשישים וילדים. על פי נתוני עמותת אור ירוק עולה, כי בכל שנה נפגעים בממוצע קרוב ל-4,000 נהגים צעירים, כאשר בממוצע 40 מתוכם נהרגים (2009-2014).

שי טל, מנהל תחום חינוך וקהילה, עמותת "אור ירוק":"נהגים צעירים מעורבים בתאונות קטלניות בשיעור גבוה יותר מחלקם באוכלוסיה. הנוער הישראלי ניחן בשפע היכולות והאנרגיה להירתם להובלת המאבק בתאונות הדרכים, אשר הינו אתגר לאומי-חברתי ראשון במעלה. התכנית פועלת בתמיכתה של משפחתו של שניאור חשין ז"ל, אשר רואה בתכנית הזאת הזדמנות לחזק את החיים, לחנך ולהעצים בני נוער לאחריות ומעורבות, להציל חיים, לפי רוחו ובהשראת דמותו של שניאור."

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.