תיכון רבין ייסגר בהליך ארוך של גסיסה איטית

תיכון חדש – רבין בקריית גת צפוי להיסגר. לא מדובר בסגירה מיידית אלה בהליך גסיסה ארוך שיש בו משום העליבות. מיעוט תלמידים נרשמים היא הסיבה להחלטה הקשה. לשנת הלימודים הבאה, תשע"ז, מתקיים רישום סדיר לכיתות ז עד כה נרשמו 50 תלמידים בלבד. הכתובת אומרים מנהלי תיכונים בעבר ובהווה הייתה על הקיר כבר 15 שנים. בעירייה משדרים תקווה לעלייה במספר הנרשמים אבל בשלכת ראש העירייה יודעים שתלמידים לא נולדים בכיתה ז. ההורים לילדים בתיכון רבין מתארגנים להפגנות.

בשנת הלימודים תשע"ח ייפסק הליך רישום תלמידים לתיכון חדש- רבין והתיכון במתכונתו הנוכחית, הווה אומר מוסד חינוכי ממלכתי, ייסגר. לא מדובר בתופעה פתאומית כזה שגרמה להלם בהנהלת העירייה. כבר שנים שמספר התלמידים בתיכונים בעיקר: שלאון ורבין צונח בעקביות.

50 תלמידים נרשמו לכיתה ז' בתיכון חדש- רבין לשנת הלימודים הקרובה תשע"ז. לתיכון שלאון נרשמן עד כה 42 תלמידים. בשני התיכונים כ- 500 תלמידים לכל תיכון. מדובר במפר מועט של תלמידים שאינו מאפשר הסללות ופתיחת מגמות חדשות. הסיבה למיעוט התלמידים לא נובעת מאיכות או חוסר איכות של התיכון אלה אי שם בסוף שנות ה- 90. בעקבות גלי העלייה העצומים שהגיעו לקריית גת בתחילת שנות ה- 90 החליט משרד החינוך לאשר לעיריית קריית גת הקמת תיכון נוסף, רביעי במספר, מחשש שהקיים לא יספיק. מנהלי התיכונים חזרו והתריעו שמדובר בטעות. הקמת תיכון רביעי, טען אז אחד המנהלים הוותיקים, תביא בסופו של דבר לפגיעה בקיימים. תלמידים לא נולדים בכיתה ז' מספיק היה לבדוק את מספר התלמידים בכיתות ג' ו- ד כדי להבין שאין צורך בעוד תיכון אלה לחזק את הקיימים. העירייה התעקשה ותיכון צומח – מאיר הפך לעובדה והוא נחשב היום לתיכון המבוקש ביותר בקריית גת.

במקביל לפופולריות שצבר תיכון צומח ירד קרנו של תיכון רבין ושל תיכון שלאוןו מספר התלמידים בשני התיכונים הוותיקים צנח משנה לשנה עד שהגיע לשפל של 500 תלמידים.

מספרית היה ברור בתקופה בה החליטו על הקמת תיכון רביעי בקריית גת, שנות ה- 90, שמדובר בתופסת כיתות לימוד שאין מספיק תלמידים לאייש אותם אך ההחלטה נשענה אז על המשך גלי עלייה מברית המועצות המתפרקת ועלייה במספר התלמידים המגיעים ללמוד בקריית גת מהמועצה האזורית לכיש. גלי העלייה הפכו לטפטוף לא משמעותי והתלמידים מהמועצה האזורית לכיש הפסיקו ללמוד בקריית גת ועברו לתיכון צפית במועצה האזורית יואב ותיכון שער הנגב. הסיבה חוסר הסכמות בין ראש העירייה, אבירם דהרי לבין ראש המועצה האזורית לכיש, דני מורביה, על אזורי רישום פתוחים גם לתלמידי המועצה האזורית לכיש מדובר ב- 250 תלמידים שהפסקן להירשם למערכת החינוך בקריית גת מידי שנה.

כתבות נוספות:  ארגון בטרם: "לאסור מכירת תרסיסי שלג לילדים מתחת לגיל 14 ביום העצמאות"

החלטה נוספת שעמדה בעורכי התיכונים רבין ושלאון הייתה פתיחת אזורי רישום בעיר. כל הורה בוחר היכן לרשום את ילדו בלי קשר לאזור מגוריו. תיכון רבין נמצא באזור שבעיקר מתחרד מה שהופך אותו פחות פופולרי בעיני ההורים וככל שהתמעטו התלמידים כך פחתה היכולת של התיכון ליצור מסלולי לימוד אטרקטיביים.

הפחתה בתקציבים אותם מפנה עיריית קריית גת למערכת החינוך בעיקר זו הממלכתית לא שיפרה את מצבו של תיכון רבין אל מול התלמידים וההורים שמתלבטים בסוף בית הספר היסודי לאיזה תיכון להירשם. המבנה לא שופץ שנים רבות. נתוני הזכאים לבגרות ונתוני המיצ"ב ממצבים את תיכון רבין נמוך בתחתית מערכת החינוך בעיר. גם המגמה שאמורה הייתה למשוך את התלמידים, מגמת תיאטרון, לא יצרה את הבאזז המתוכנן.

תלמידים ובעיקר ההורים קיבלו בהפתעה מוחלטת את החלטתה של עיריית קריית גת להיכנס להליך שיביא לסגירת תיכון רבין. ההחלטה עוררה מהומה רבה בקרב ההורים והתלמידיםשכבר הודיעו שמהלך לא יעבור בלי מאבק חריף מצידם למרות שהם יודעים שהסיכויים לשנות את ההחלטה הם אפסיים.

אמא לאחת התלמידות שמנסה לארגן הפגנה אמרה: "העובדה שרוצים לסגור את תיכון רבין מעידה על בעיה קשה במערכת החינוך של קריית גת. העירייה צריכה לעשות בדק בית רציני מאוד בתוך עצמה. אני מאמינה לשמועות שהמבנה יעבור למערכת החינוך החרדית וכל האזור כולו יהפוך למובלעת חרדית. אני חוששת לגורל קריית גת".

תגובת משרד החינוך

ממשרד החינוך נמסר כי סגירת בית ספר נעשית נוכח קיטון משמעותי ומגמתי במספר התלמידים המזינים את בתי הספר, וכן צפי למספר נמוך של נרשמים בשנת הלימודים הבאה.

תגובת עיריית קריית גת

אבירם-דהרי

דהרי. לא באשמת העירייה

ראש העיר, אבירם דהרי נוקט במדיניות של רישום פתוח, על-אזורי, למוסדות החינוך בעיר, מתוך רצון לאפשר לכל משפחה לבחור באופן עצמאי את בית הספר בו ילמדו ילדיהם.

כתבות נוספות:  כל הארץ דוורים דוורים

במהלך השנים האחרונות אנו עדים לירידה עקבית ומתמשכת במספר התלמידים הנרשמים ללימודים במקיף שלאון ובמקיף רבין. בבתי הספר הללו לומדים כ-500 תלמידים בלבד, עובדה המקשה על קיום בית הספר. על אף הרישום הנמוך, המשיכה העירייה לשמר בעקביות את שני בתי הספר הללו ולהציע לתלמידים מגוון תכניות ופרויקטים ללימוד והעשרה.

תיכון רבין ותיכון שלאון הינם בתי ספר איכותיים בהם עובדים עובדי הוראה מצוינים ומופעלות מגמות לימוד ייחודיות ואיכותיות עטורות פרסים – תיכון רבין מתהדר במגמות תיאטרון ולימודי הסביבה הזוכות להישגים נפלאים, תשבחות ופרסים ובעיקר באקלים לימודי חברתי יוצא דופן. בתיכון שלאון – הצטיינות ייחודית בתחומי המדעים, מגמת מינהל עסקים, אקדמיה לספורט ועוד.

עם זאת, לא נתונה בידינו ההחלטה להשאיר שני מקיפים בעלי מספר תלמידים נמוך כל כך.

היות שתיכון שלאון הוא היחיד הממוקם באזור הוותיק של העיר, באזור המזרחי, ואילו באזור המערבי פועלים שלושה מקיפים – ע"ש רבין, ע"ש זאב בוים (רוגוזין) וע"ש מאיר, הודיע ראש העיר, כי אם תימשך מגמת הרישום הנמוכה גם בשנת בלימודים הבאה, לא יהיה מנוס מסגירת אחד המקיפים. ראש העיר הוסיף וציין, כי אם בשנה הקרובה יגדל הרישום לתיכון רבין באופן משמעותי, יישאר בית הספר על כנו.

עיריית קריית גת תמשיך לתמוך בתלמידיה ומוריה ולהשקיע בחינוך התלמידים להישגים ולמצוינות.

תגובת חבר המועצה חיים אברג'ל

עו"ד חיים אברג'ל

אברג'ל. רק העירייה אשמה

את אשר יגורנו בא לנו, דהרי פשוט לא סופר אותנו ממטר.

כל מי שעיניו בראשו יודע כי סגירת בית הספר רבין הנו מהלך מתוכנן מראש מזה תקופה ארוכה, מי שהשתתף בחוגי הבית שקיימתי לפני הבחירות הדברים נאמרו בצורה ברורה, אצל דהרי אין יד המקרה הכל כאמור מתוכנן.

זהו סוד גלוי וידוע שהחרדים אינם מסתירים את העובדה שתלמידות המגיעות לביה"ס רבין בצורה חשופה לטענתם, פוגע ברגשותיהם ולא שכחנו איך פתאום סוגרים את שער הכניסה לביה"ס מטעמי בטיחות אלק ורק בהתערבות הסתדרות המורים ( יפה בן דויד ) פתחו מחדש את השער.

כתבות נוספות:  לא על מגש של כסף

הדרך של דהרי לסגור את ביה"ס הייתה מתוחכמת שכן, דהרי טוען כי מיעוט נרשמים היא הסיבה לסגירה והשאלה שצריכה להישאל היא: איך קורה שביה"ס רבין שהיה אחד מבתי הספר הטובים בעיר, כיתות ומתקנים חדשים עם ממוצע של כ-1,000 תלמידים בשנה עם הישגים מרשימים בתקופתה של המנהלת מגי שני הגיע למצבו הנכחי, תוצאות חינוכיות עגומות ומיעוט נרשמים?

התשובה פשוטה ביותר, כאשר אין כל מדיניות חינוכית, אין מטרות ויעדים ותכניות חינוכיות מתאימות וכאשר בביה"ס רבין צריכים לשלם הוצאות אחזקה מכספי הורים לא קשה לנחש מה יהיו התוצאות.

אין זה פלא כי כאשר רואים שנה אחר שנה את הירידה בתוצאות הבגרות, תלונות אין ספור על מחדלים שבמערכת החינוך בכלל ובביה"ס רבין בפרט שהורים לא ידירו את רגלי ילדיהם מבית הספר רבין.

לא נוכל גם לבוא בטענות לאותם הורים המעדיפים לשלוח את ילדיהם מחוץ לעיר כמו שקורה היום, בכדי לתת להם רמת חינוך הגבוהה אשר מגיעה להם.

טוב ידע הציבור ואני אומר זאת ולא בפעם הראשונה שאת דהרי לא מעניין תחום החינוך והוא לא משקיע בו, מה שמעניין את דהרי זו הישרדותו הפוליטית ורק לאחרונה נחשף כי הוא השקיע כ – 30 מיליון שקל בחינוך החרדי הלא פורמאלי על חשבון החינוך הפורמאלי.

בל נתפלא אם בעתיד הלא רחוק, דהרי יבוא ויאמר כי יש צורך בתיכון חרדי והואיל וממילא בית הספר פנוי והוא במקרה גם נמצא בסמוך לקריה החרדית אזיי הפתרון לתת להם אותו…

אם עוד לא הבנתם ידידיי דהרי לא סופר אותנו ממטר הוא פשוט צוחק עלינו.

עו"ד חיים אברג'ל

Facebook Comments