תביעה נגד "טרם": בת 4 שוחררה ללא בדיקות ונפטרה מהתייבשות כעבור 3 שעות

הוריה של נוגה בת ה-4 מקריית גת פינו אותה למוקד לרפואת חרום "טרם" בקרית גת לאחר שסבלה מהקאות ושלשולים. הרופא ב"טרם" שיחרר את הילדה עם המלצה להרבות בשתייה, שלוש שעות לאחר מכן הזעיקה האם ניידת טיפול נמרץ אך נוגה נפטרה. הוריה תובעים 2.5 מיליון שקלים פיצויים וטוענים כי הרופא צפה במשחק כדורגל במהלך המשמרת. טרם: "הטיפול היה על פי אמות המידה המקצועיות המקובלות"

בחודש פברואר השנה הגיעו הוריה של נוגה קורנילוב עם בתם לסניף "טרם" בקריית גת מאחר וסבלה משילשולים, הקאות, כאבי בטן ותחושת חולשה. סמוך לשעה שתיים לפנות בוקר פנו הוריה למוקד טרם. בכתב התביעה, אשר הוגש באמצעות עו"ד נעם יהל ממשרד יהל-ורמן, מפורט כי בסיכום בדיקת הרופא נכתב: "במצב כללי טוב – מעט ירוד – חולשה סימני יובש… שפתיים יבשות אך ללא מצוקה נשימתית". נוגה ז"ל קיבלה עירוי נוזלי תוך ורידי וטופלה גם בתמיסת מינרלים דרך הפה. בתיעוד הרפואי מצוין כי הילדה הקיאה לאחר קבלת תמיסת המינרלים.

שעה לאחר מכן בשעה שלוש לפנות בוקר שוחררה נוגה לביתה עם הנחיה להרבות בשתייה והמלצה להיבדק על ידי רופא המשפחה שלה אם השלשולים לא חולפים תוך 48 שעות.
מכתב התביעה עולה כי: "על אף שמצבה של המנוחה הצביע בבירור על כך שהיא סובלת מהתייבשות חמורה וזקוקה לטיפול ולהשגחה רפואית באשפוז, ועל אף שהטיפול שניתן לה על ידי הרופא לא היטיב עם מצבה והמנוחה הקיאה את הנוזלים או חלקם, החליט הרופא ברשלנותו לשחרר את המנוחה לביתה".
עוד עולה מכתב התביעה כי לטענת הוריה של נוגה ז"ל: "הרופא טיפל במנוחה באופן לקוי או פעל בחוסר עניין או בחוסר ריכוז, תוך עיסוק בענייניו הפרטיים, כדוגמה צפייה במשחק כדורגל עם חבריו למשמרת".
כשלוש שעות לאחר הבדיקה במרכז טרם החמיר מצבה של הילדה, אמה של נוגה הזעיקה ניידת מד"א תוך נסיונות ביצוע פעולות החייאה. צוות מד"א שהגיע לבית המשפחה ניסה גם הוא לבצע בילדה פעולות החייאה. במהלך הניסיונות, חזר לפעול לבה של הילדה, אך פסק זמן קצר לאחר מכן. נוגה פונתה לבית החולים ברזילי, שם נקבע, מותה.

נתיחת גופתה של נוגה במכון לרפואה משפטית העלתה כי היא נפטרה כתוצאה מאובדן נוזלים דרך מערכת העיכול. "התובעים יטענו כי טיפול נכון במקרה, קרי אשפוז המנוחה ומתן נוזלים באמצעות עירוי תוך ורידי היו יכולים לאזן את אובדן הנוזלים דרך מערכת העיכול ולמנוע את פטירתה", נכתב בכתב התביעה.

בחוות דעתו של ד"ר חן קוגל מהמכון לרפואה משפטית נכתב כי "לא נמדד לחץ דמה ולא נלקחו בדיקות דם של המנוחה במהלך הטיפול. בדיקות אלה חיוניות לאבחנה של התייבשות ולקביעת הצורך בטיפול תחת אשפוז". את חוות הדעת חותם ד"ר קוגל בהמלצה להעביר את ממצאיו לראש מינהל רפואה וראש האגף לרפואה דחופה במשרד הבריאות.

מרשת טרם נמסר בתגובה: "מדובר במקרה עצוב וטרגי. מבדיקתנו עולה שהטיפול היה על פי אמות המידה המקצועיות המקובלות. לצערנו ברפואה ניתן לעבוד רק על פי אמות מידה מקובלות, ולצערנו לא ניתן לנבא את הלא הצפוי. 'טרם' מטפלת בכמיליון פניות דחופות בשנה ברחבי הארץ ותמשיך לפעול במסירות למען מטופליה".

נוגה קורנילוב. תמונה באדיבות המשפחה

נוגה קורנילוב. תמונה באדיבות המשפחה