שדרוג מפעל אינטל בקריית גת

חברת ההייטק העולמית מתכוננת לשדרוג מפעל אינטל בקריית גת בעלות של כ-23 מיליארד ש"ח כשרק עלויות הבינוי יעמדו על כ-800 מיליון דולר. הפרויקט העצום צפוי להעסיק כ-3,000 עד 3,500 עובדי בינוי ממגוון רחב של תחומים ולפתוח בסופו של דבר כ-1000 מקומות עבודה חדשים.

דני סלונים  בפתח אתר הבניה

דני סלונים בפתח אתר הבניה | תמונה באדיבות מגזין סטטוס

חברת ההייטק הגדולה בישראל, אינטל, מחזיקה במפעל ייצור גדול באזור התעשייה בקריית גת (השני מסוגו בארץ). החברה הפכה למנוע צמיחה כלכלי משמעותי של העיר ואזור הדרום בכלל. על פי נתונים שנמסרו ביום שלישי (24.3.15) בסיור עיתונאים במפעל אינטל בקריית גת, החברה אחראית לתעסוקה ישירה ועקיפה של כעשרת-אלפים עובדים בדרום הארץ.

בימים אלה מוציאה אינטל לפועל את אחד מפרויקטי הבינוי הגדולים ביותר שנראו בישראל:

שדרוג מפעל אינטל בקריית גת. על פי הערכות אינטל ישראל, עלות הבינוי הכוללת צפויה להסתכם בכ-800 מיליון דולר. היקף השדרוג הכולל של המפעל יסתכם בהשקעה אסטרונומית של כ-6 מיליארד דולר (כ-23 מיליארד ש"ח).

במסגרת הפרויקט צפויה אינטל להקים מבנה מגשר בשטח כ-5,000 מ"ר, בו יוצבו רובוטים שישנעו פרוסות סיליקון בין שני המפעלים – מפעל אינטל (FAB28) והמבנה בו שכן עד לאחרונה מפעל מיקרון, שנרכש על ידי אינטל. גישור המפעלים יצור רצפת ייצור משותפת לשניהם. הפרויקט צפוי להעסיק כ-3,000 עד 3,500 עובדי בינוי ממגוון רחב של תחומים, כגון מערכות חשמל ומיזוג מתקדמות, תשתיות חכמות והקמה של חדרים נקיים. דן סלונים, מנהל תחום הבינוי באינטל ישראל, מעריך כי מרבית המועסקים מתגוררים בדרום הארץ.

כזכור, באפריל 2014 התחייבה החברה לשדרג את המפעל ייצור שלה בקריית גת בעלות של כ-6 מיליארד דולר. במקביל התחייבה המדינה להעניק מענק בהיקף של 6%-10% מהשקעתה (בין 250 ל-600 מליון ש"ח) בתמורה ל1000 מקומות עבודה חדשים שייפתחו במפעל.

הגשר המחבר בין שני מפעל אינטל בקריית גת לבין מפעל מיקרון שנרכש ע"י אינטל

הגשר המחבר בין שני המפעלים | תמונה באדיבות מגזין סטטוס

אינטל מעסיקה כיום ישירות כ-3,000 עובדים במפעל אינטל בקריית גת. מדי יום אלפי עובדים נוספים מחברות וספקים המשתפים פעולה עם אינטל בדרום נכנסים בשערי המפעל. כעשרת-אלפים עובדים עקיפים מוצאים תעסוקה בדרום הארץ בזכות מפעל אינטל בקריית גת במשרות מתחומים מגוונים, החל ממתן שירותי תמיכה מתקדמים למכונות הייצור במפעל אינטל ועד להסעדה, ניקיון ושמירה.

כתבות נוספות:  מאיזה גרעון נשלם את עלות מרבדי הפלסטיק הנפרשים ברחבי העיר ואיפה משרד הפנים

"סביב מפעל אינטל בקריית גת קמו עשרות מפעלים וחברות שמספקים תמיכה לאינטל ומייצאים בעצמם לכל העולם", הסביר דני בן עטר, מנהל מפעל אינטל קריית גת, במסיבת עיתונאים במפעל. "בין היתר מדובר בחברות אייר פרודקט, קינטיקס, פרסיס, פיוריטי, לסיכו, גלובוס, גמידה, בנבנישתי, בוש, אפלייד מטראילס, אדוארדס, קוואנטום ,TEL ,LBA ,AVBA ,נובלוס ו-ASML".

בן עטר הוסיף כי לא פחות מ-35 ספקים של אינטל יושבים באזור התעשייה של קריית גת. "בסך הכול אינטל שילמה 130 מיליון דולר לספקים אלה בשנת 2013. 65% מההוצאה של אינטל על ספקים בפריפריות, צפון ודרום, מתבצעת בקריית גת. הציונות האמתית בעינינו היא להקים ולתפעל מפעל מתקדם בדרום הארץ".

עד היום השקיעה אינטל בהקמת מרכזי פיתוח ומפעלי ייצור בישראל סכום של כ-11 מיליארד דולר כשמרבית ההשקעה מתבצעת בדרום הארץ, במפעל הייצור של אינטל קריית גת.

בלה אברהמס, סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל אמרה במסיבת העיתונאים כי הנוכחות של אינטל משפיעה על קריית גת לא רק כלכלית, אלא גם חברתית. "אינטל מפעילה בכל התיכונים בעלי מגמה מדעית-טכנולוגית בקריית גת את תכנית '5 פי 2', להכפלת מספר התלמידים הלומדים מקצועות מתמטיקה ומדעים ברמה של 5 יחידות לימוד. בנוסף, תכנית 'סודקות את תקרת הזכוכית', להעצמת נערות למצוינות טכנולוגית, הורחבה השנה לחמישה בתי ספר בעיר".

אברהמס הוסיפה כי אינטל גם מקדמת את התעסוקה של צעירים בקריית גת. "אינטל משתפת פעולה עם עיריית קריית גת בפרויקט של מרכז תנופה, שבו עובדי אינטל נרתמים למען צעירי העיר בכתיבת קורות חיים, הדרכה בראיונות עבודה והכוונה בתחום הקריירה התעסוקתית".

מפעל אינטל בקריית גת, המפעל הגדול בארץ

"המפעל הגדול בארץ" | תמונה באדיבות מגזין סטטוס

 


 

אינטל (נאסד"ק: INTC) היא מובילה עולמית בחדשנות לתחום המיחשוב. החברה מתכננת ומייצרת טכנולוגיות שמשמשות כבסיס למגוון רחב של מוצרי מיחשוב שמופצים בכל רחבי העולם. אינטל מעסיקה כיום 107 אלף עובדים בעולם כולו, ופועלת בישראל משנת 1974. לחברה ארבעה מרכזי פיתוח (חיפה, יקום, ירושלים, פתח תקווה) ושני  מפעלי ייצור (קריית גת וירושלים) בישראל, והיא מעסיקה למעלה מ-9,800 עובדים ישירים. מידע נוסף  ניתן למצוא באתרי החברה:

כתבות נוספות:  בלוני התבערה הגיעו ליער המלאכים ולכפר הריף

אינטל העולמית – www.intel.com אינטל ישראל – www.intel.com/il

 * תמונת כותרת באדיבות דבי תקשורת ויחסי ציבור