רוכשי קבוצת רכישה בכרמי גת הפגינו מול ביתו של שר האוצר בחיפה

ביום שלישי בשבוע שעבר עלו כמה עשרות רוכשי דירות , מקבוצת הרכישה באמונה ויזמים מכרמי גת בשכונת אחוזה בחיפה מול ביתו של שר האוצר, משה כחלון.

המפגינים מחו על כך שהם מחכים כל כך זמן רב כל כך כדי לקבל אישור תכנון בנייה. לדברי המפגינים המדינה התחייבה שתוך שלושה חודשים מרגע אישור הפרויקט אפשר יהיה לקבל היתרי בנייה, בפועל עברו יותר משנתיים מאז זכו הרוכשים במכרז ועדיין לא קיבלו היתר תכנון בנייה. אחת המפגינות אמרה: "קיים סכסוך עמוק בין ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי, לבין שר האוצר לגבי התקציבים שהמדינה צריכה להעביר לעירייה. כפועל יוצא מהוויכוח הזה, הרוכשים והיזמים שהם הפגיעים ביותר הפכו כבני ערובה .

קבוצת הרכישה באמונה פונה בעיקר לאוכלוסייה מהמגזר הדתי לאומי. המיזם בכרמי גת מכיל כ- 1000 יחידות דיור ועדיין ממתין לאישורים להתחלת בנייה.

מ. אחד המפגינים אומר "עכשיו ברור לנו שלא ניכנס בזמן ואיחור יהיה רציני. גם אם תסתיים בניית הדירות, לא יהיו תשתיות ראויות לכלל התושבים כמו גני ילדים. "

נזכיר: רשות מקרקעי ישראל פנתה לפני כחודש למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ, בבקשה ליישוב סכסוך עם עיריית קריית גת, עקב מה שהיא מכנה "הפרות חוזרות ונשנות של הסכם הגג על ידי העירייה", עיריית קריית גת לטענתם מסרבת לחתום עם יזמים על הסכמים לפיתוח תשתיות, ואף מונעת מהם לפתוח תיק רישוי, תוך שהיא עושה שימוש לרעה בסמכויותיה המנהליות. בנוסף הואשמה עיריית קריית גת כי היא מעכבת עבודות פיתוח, ונמנעת מהוצאת מכרזים לעבודות אלה – על אף מכתבים והתראות שנשלחו אליה מרשות מקרקעי ישראל.

עיריית קריית גת מנגד טוענת, ואף הגישה בג"צ בנושא כי מכיוון שמדובר בהסכם הגג הראשון שנחתם ללא ניסיון מוקדם של המדינה, הקצתה המדינה תקציבים חסרים בכל הנוגע להקמת מבני ציבור ומבני חינוך, פיתוח תשתיות והוצאות ניהול הפרוייקט ופיתוח התשתיות, בהשוואה לצרכים בפועל ובהשוואה להסכמים מאוחרים יותר שנחתמו עם עיריות אחרות. כעת דורשת העירייה להשוות את התשלומים שהיא מקבלת במסגרת הסכם הגג, לתשלומים שמקבלות עיריות אחרות שחתמו על הסכם אחריה. העתירה מאיימת לטלטל את המנגנון של הסכמי הגג במסגרתו מבקשת המדינה לבנות עשרות אלפי דירות ברחבי הארץ. החוסר התקציבי הינו בהיקף של מאות מיליוני ₪ ונמוך ללא כל פרופורציה ביחס לסכומים הנדרשים להקמת מבני ציבור, תשתיות תחבורה, פארקים, חיזוק העיר הוותיקה ותקורות. לאור זאת התחייבו רמ"י והאוצר כלפי העירייה להשוות את התנאים לאלה שניתנו בהסכמים מאוחרים, אולם התחייבות זו לא קוימה.