רובע צה"ל, רחוב גבעתי, גן חיל הים

על שם מה נקרא משעול תנין, מהי יציאת תש"ז ומי היה נתן אלבז? שכונות ורחובות רבים בקריית גת מנציחים את המאבק של עם ישראל על ארץ ישראל, את יחידות צה"ל וחיילים שגבורתם מיוחדת. היה זה ראש העירייה, זאב בוים ז"ל שקבע שהרובע החדש שהוקם בשנות ה-90 יישא את שמות אוניות מעפילים ויחידות צה"ל. ראש העירייה, אבירם דהרי, המשיך במסורת ורחובות הרובע החדש, רובע הבנים, מנציחים לוחמים שגבורתם הפכה לסמל.

שער הדרום שכונת ענק שהוקמה כדי לספק דירות לעליה מברית המועצות. ראש העירייה באותם ימים, זאב בוים ז"ל ומועצת העירייה החליטו לחלק את שכונת הענק לרובעים: העפלה וצה"ל. סיור ברחבי רובע העפלה העלה שיש רחובות שהדיירים בהם לא יודעים על מה ולמה נקרא הרחוב שלהם.

רחוב יציאת תש"ז – אקסודוס או יציאת אירופה תש"ז הוא שמה של אוניית מעפילים שיצאה מחופי דרום צרפת ב-11 ביולי 1947, כשעל סיפונה 4,515 נוסעים ניצולי שואה, במטרה להגיע לארץ ישראל. בין הנוסעים היו 1,282 נשים, 1,561 גברים, 1,017 נערים ו-655 ילדים. וכך נוצר מצב שבו בקריית גת שני רחובות שנושקים זה לזה רחוב אקסודוס ורחוב יציאת תש"ז קרויים על שם אותה אוניית מעפילים.

משעול תנין – סקר קצר בין תושבי המשעול מעלה ש- 100% מהמשיבים היו בטוחים שמדובר בתנין החיה אבל השם משעול התנין הוא על שם צוללת מסדרה S ששירתה בחיל הים הישראלי משנת 1959 עד 1968

גן חיל הים שוכן ברחוב גבעתי הרחוב נקרא על שם חטיבת גבעתי, שהייתה אחת משש חטיבות השדה של צה"ל במלחמת העצמאות (1948). הגן חיל הים קרוי בעצם על שם מבוא קטן בשם מבוא חיל הים שמוביל מרחוב גבעתי אל מגרש משחקים מאחורי גני הילדים המנציחים את שם החייל וכך נוצר מצב שילדים בגיל גן הולכים בבוקר לגן בשם חיל הים שנמצא ברחוב גבעתי ברובע צה"ל. הרבה מלחמה בכתובת אחת.
משעול הפורצים – מנציח את גדוד הפורצים שהיה כינויו של הגדוד הרביעי של חטיבת הראל של הפלמ"ח על פעולותיהם הנועזות במלחמת העצמאות, בפריצת הדרך לירושלים, סיוע לתושבים הנצורים, ועזרה ללוחמים על הגנת העיר. מפקדיו במלחמת העצמאות היו יוסף טבנקין ודוד אלעזר.

רחוב החייל האלמוני – הרחוב מנציח זכרם של חיילים שנפלו מבלי שזיהו את גופותיהם. בבתי עלמין צבאיים ואזרחיים בישראל קבורים 40 חיילים אלמונים, כולם כאלה שנפלו במלחמת העצמאות. יחידה מיוחדת בצה"ל עוסקת שנים בניסיון לפענח מי הם היו.

רחוב חטיבת גולני – נקרא על שם החטיבה שחייליה פעלו לכיבוש טבריה במלחמת השחרור (1948). הם פעלו נגד משטרת צמח וגשר, שחררו את סג'רה (אילניה), השתלטו על בית שאן ועין-דור הערבית, ובכך סילקו את האויב מכביש 90.

רחוב הגבורה – כמעט ואין עיר בישראל שלא הנציחה את גבורת חיילי צה"ל לאורך הדורות בשם של רחוב. כשנקבע שם הגבורה בקריית גת דרשו הווטרנים (ותיקי מלחמת העולם השנייה) שיוגדר גבורת הלוחמים נגד הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה ומנגד דרשו אחרים במועצת העירייה שיוגדר כגבורת חיילי צה"ל לדורותיהם. השם נשאר הגבורה כללי וכל אחד יכול להחליט איזו גבורה הוא מייצג.

רחוב אלכסנדרוני – מחודש נובמבר 1948 השתתפה חטיבת אלכסנדרוני בחזית הדרום במצור על כיס פאלוג'ה (פלוגות של היום). החטיבה ספגה אבדות רבות בקרב על עיראק אל-מנשייה (תל עירני בכניסה לקריית גת) במסגרת מבצע חיסול. לקראת סוף מלחמת השחרור השתתפה החטיבה במבצע חורב לשחרור הנגב ובמבצע עובדה, כבשה את עין גדי.

הרובע החדש זכה לשם רובע הבנים בשונה מיתר הרובעים בעיר בהם שמות הרחובות אינם מנציחים שם אדם ברובע הבנים החליטה מועצת העירייה להנציח שמות חללים שגבורתם הפכה לסמל.

נתן אלבז – רחוב הכניסה לרובע הבנים קורי על טוראי נתן אלבז. ביום ה-11 בפברואר 1954, עסק טוראי אלבז ז"ל בפירוק רימונים ותוך כדי כך הופעל אחד מהם. הוא הבין שסכנה צפויה לחבריו, שנמצאו בקרבת מקום, התרחק מהם בריצה, כשהרימון בידיו, והשליך עצמו על הרימון. על מעשה זה הוענק לו: עיטור המופת. בן ה- 21 עלה לבדו מהעיר צפרו במרוקו. נתן היה הבכור מבין חמישה ילדים. הוא הצטרף במרוקו ללומדי העברית ולאלה החולמים על עלייה לישראל. באופן מיוחד גברה ההתלהבות הציונית של נתן אלבז וחבריו אחרי הקמת המדינה. כשמלאו לו שמונה עשרה שנה, החליט להגשים את חלומו ולעלות לישראל- אך הוא נתקל בהתנגדות עיקשת מצד ההורים. יום אחד סיפר להם שהוא יוצא לקולנוע ועלה במסגרת עליית הנוער ארצה.

 

[c5ab_featured_post c5_helper_title="" featured_post="" icon="fa fa-none" post_id="14547" ]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.