רדיו קול גת מציג: חווית התקשורת ברשת המתנ"סים

חווית התקשורת של רדיו קול גת ברשת המתנ"סים הגיעה לסיומה השבוע. עשרת התלמידים שלקחו בה חלק למדו על עולם התקשורת והרדיו בפרט במשך עשרה ימים מרוכזים במסגרתם טעמו והתנסו במקצועות העריכה, ההגשה וההפקה, ביקרו בגופי תקשורת בולטים ומוכרים וזכו לשדר תוכניות ולהקליט בקולם פרסומות שיווק.

חווית התקשורת ברדיו קול גת ברשת המתנ"סים ובביקורם בתחנת הרדיו ברשת ג'

חווית התקשורת ברדיו קול גת ברשת המתנ"סים ובביקורם בתחנת הרדיו ברשת ג'

בכל יום הגיעו החניכים לארבע שעות של חוויה ולמידה יומיומית באולפן רדיו קול גת, במהלך הימים הם למדו נושאים שונים עליהם שידרו תוכנית. סדנאות הלמידה וההתנסות היו שונות ומגוונות וכבר ביום הראשון החניכים נחשפו לעקרונות הבסיסיים של השידור ברדיו. החניכים נפגשו עם דור דקל, עורך מוזיקה ראשי ומגיש ברדיוס 100 fm ובמהלך יום שלם למדו על מוסיקה והיבטי עריכה. ברדיו קול גת אמנם אין פרסומות אבל היות ותחום זה חשוב מאוד בעולם התקשורת והרדיו, החניכים קיבלו שיעור בשיווק ופרסום מאופיר בן שטרית, מנהל הפקות ברדיו דרום והתנסו בהפקת פרסומת שיווקית.

במסגרת חווית התקשורת הוקדש יום שלם לראיון, מיומנות שכל איש רדיו חייב להכיר ולשלוט בה. מי שהדריכה את היום היא פאני עייני, מנהלת רדיו קול גת לשעבר ומלווה מקצועית כיום. פאני גם יזמה ובנתה את תוכנית חווית התקשורת ובהדרכתה ראיינו החניכים את בני משפחותיהם במשדר היומי, כך לדוגמה החניכה שילת מיארה ראיינה את אחותה שירן, בוגרת רדיו קול גת בעצמה שגם נתנה טיפים לחניכים הצעירים:" הרדיו נותן הרבה מאוד חופש לחקור ולחפש, גם חיפוש פנימי להעלות נושאים מעניינים ולהגיע לאנשים מעניינים. אל תפחדו מכלום, זוהי מהות הרדיו והתקשורת, תהנו מכל שניה".

פאני עייני מסבירה כי למרות הזמן הקצר הצליחו החניכים ליהנות מהעושר הקיים בעולם התקשורת באמצעות החוויה: "היו לנו רק שבועיים להראות לחניכים את העולם העצום הזה של רדיו ותקשורת. בזמן הזה צריך להפגיש את הילדים עם הצדדים הכי מגוונים של הרדיו. הדרך הכי טובה לעשות את זה, היא לתת לאנשים מהעולם האמתי להראות לילדים איך עובדים בצורה מעשית וחוויתית".

כתבות נוספות:  צוות דוד אלעזר ניפרד ממנהלת בית הספר לשעבר דבורה פינטו

במסגרת החוויה נפגשו החניכים גם עם אשר דיין, צלם ועורך ווידאו שהסביר לצעירים על הקשר שבין הרדיו לטלוויזיה וכיוון שמשאלי רחוב מתאימים גם לרדיו וגם לטלוויזיה, יצאו החניכים למשאל רחוב במגוון נושאים אקטואליים (כדורגל, קיצור שבוע הלימודים ותוכניות ריאליטי). אחד מאירועי השיא של החוויה היה שידור משותף של חניכי החוויה עם חניכי קייטנת מרש"ל אשדוד (מרש"ל- מרכז רב שירותים לעיוורים ולקויי ראייה). גבי ורטש, חניך בחוויית התקשורת נהנה מאוד מהפעילות: "למדנו להכיר את האחר ואיך מסתדרים עם אנשים שיש להם מוגבלויות. לי אישית יש כבר חברים עם מוגבלויות, ואני חושב שהשאר הבינו שהמוגבלות הפיזית לא מגבילה בכלל ושאפשר לעשות הכל."

החלק השני של חווית התקשורת הוקדש לסיורים לימודיים באמצעי התקשורת הארציים והמקומיים: החניכים ביקרו באולפני ערוץ 10, קול ישראל ובבית הדפוס של ידיעות אחרונות ולמדו כיצד עובדים כלי תקשורת גדולים והתוודעו לתפקידם של טכנאי השידור, הצלמים, העורכים והמגישים. בבית הדפוס התלמידים למדו על תהליך ההוצאה לאור של עיתון ארצי והתנסו בעריכת עמוד ראשי. הביקור השני נערך ברדיו דרום בבאר שבע, שם הם הכירו את תחנת הרדיו ואת מחלקת הפרסום וזכו להאזין בשידור חי לתוכנית "באה בטוב" בהגשת מיכל שם טוב. במהלך השידור ראיינה מיכל את גיתית סיסו, חניכת החוויה, שסיכמה את חווית התקשורת: "לפני כן הטלוויזיה עניינה אותי אבל נחשפתי לעולם חדש והרדיו התגלה כמשהו מאוד מאוד מעניין, אני מקווה מאוד להיות בתחום התקשורת בעתיד".

חווית התקשורת ברדיו קול גת ברשת המתנ"סים ובביקורם בתחנת הרדיו ברשת ג'

חווית התקשורת ברדיו קול גת ברשת המתנ"סים ובביקורם בתחנת הרדיו ברשת ג'

את עשרת ימי הפעילות האינטנסיביים סיכמו חניכי החוויה במשדר חגיגי בו חלקו עם המאזינים את שלמדו. איתי דהן, עולה לכיתה ח' בבית הספר אורט על שם בוים סיכם: "אני חושב שרדיו זה מעניין ומיוחד, אני רוצה תכנית רדיו משלי שאהיה גדול. במשך עשרה ימים למדנו המון על הרדיו ועלינו לשידור כמה פעמים, זאת הייתה הרגשה מדהימה ומיוחדת. אני מאוד רוצה להמשיך ברדיו, כל העשרה ימים היו משמעותיים מאוד עבורי". אורין דיין, עולה לכיתה ח' מבית הספר שלאון הוסיפה: "האמת שכל עשרת הימים האלו היו חוויה אחת גדולה ומעניינת, למדתי המון על עולם התקשורת, עולם מאוד מושך ומסקרן".

כתבות נוספות:  קייטנות החופש הגדול

את חווית התקשורת מימנה שותפות ביחד הסוכנות היהודית והיא יצאה לפועל בשיתוף רשת המתנ"סים. מי שליוותה והובילה את היוזמה היא ענת הנקין, מנהלת תחנת רדו קול גת הקולטת ומדריכה את תלמידי קריית גת המגיעים לרדיו ומשדרים במסגרת לוח שידורים עשיר ומעניין: "אני חייבת להודות שכשיצאתי למסע הזה לקראת חווית התקשורת 2015 היו לי המון חששות, לגבי מי יתעניין ומי יגיע לכאן ואני שמחה מאוד שנחשפתי לתלמידים מוכשרים, סקרנים ואינטלגנטיים שעולם התקשורת והרדיו מעניין אותם והם פתוחים ללמידה ועשייה. אין לי ספק שהם יתרמו רבות לרדיו קול גת ועוד תשמעו עליהם".