קרלוס פרטוק: "אנו נייצג את העיר בכבוד עד הסוף. זו הבטחה"

קרלוס פרטוק (מימין) עם עוזרו שלומי משה

קרלוס פרטוק, נשוי ואב לשניים, שיחק במשך שמונה עונות כקשר בבית"ר ק.גת. בשנת 1995 עבר קורס מדריכים, משנת 1993 עד 1997 אימן בק.מלאכי ומשם עבר לאשקלון שם אימן במשך שלוש עונות במחלקת הנוער. בשנת 1999 עבר פרטוק קורס מאמנים בוינגייט, במהלכו קיבל הדרכה והשראה ממיטב המאמנים המובילים בזמנו בארץ. בהמשך, הוא אימן בקבוצות הצעירות של ק. גת אולם לפני כשנה וחצי נאלץ להפסיק לאמן עקב בעיות בריאותיות. לפני כשבועיים לראשונה בקריירה, קיבל פרטוק הזדמנות לאמן קבוצת בוגרים, והוא ינסה לסייע למכבי קריית גת  לשרוד בליגה הלאומית.

קרלוס פרטוק (מימין) עם ג'ראר הוייה – מאמן נבחרת צרפת בהפסד לישראל ב-1994 ומנג'ר ליברפול של בניון.

ספר על הרגע שקיבלת את ההצעה לאמן את הקבוצה. האם התייעצת עם מישהו?

" לפני חודשיים הגשתי לראש העיר היקר מר אבירם דהרי תוכנית עבודה בדבר הקמתן של קבוצת בוגרים בליגה ג', ליגת נשים בוגרות ושלוש קבוצות ילדים. באותה הפגישה החליט ראש העיר להטיל עליי להחליף את ארז בנודיס מיידית ולאמן את קבוצת הבוגרים. על כך אני מודה מכל הלב ומעריך מאוד את התמיכה והסיוע להצלחה. "

למה החלטת לקחת על עצמך את האתגר?

" האתגר באימון בוגרים הוא פסגת שאיפותיו של מאמן כדורגל כמוני, שאימן במשך כ-20 שנה כל קבוצות הגילאים ואף היה מהראשונים שהקימו ואימנו קבוצות כדורגל נשים. כשראש העיר מחליט צריך להיענות, לרגע לא חשבתי לסרב. אני יודע שיש כאלה שסבורים שהמינוי שלי הוא קיקיוני וזמני, אבל מי שמבין כדורגל יודע שאני נענה לאתגרים ואיש מקצוע ראוי ללא יחסי ציבור ".

רגע לפני פתיחת הפלייאוף התחתון, האם ניתן עוד להשאיר את קריית גת בליגה?

כתבות נוספות:  תלמידי קריית גת למען הסביבה

" כל עוד יש סיכוי להשאיר את הקבוצה בליגה הלאומית, אנו נילחם עליו עד טיפת הדם האחרונה. כל שחקן שמכבד את עצמו כספורטאי חייב לתת הכל בעבור מטרה נעלה זו. צריך להבין שאני שייך לזן של אנשים שמסמנים מטרה ומגיעים אליה. "

איך אתה מתכוון להרים את הקבוצה?

"ביחד עם הצוות שכולל את קפטן הקבוצה שלומי משה (שמשמש כעוזר שלי) המתאושש מפציעה, מאמן השוערים אבנר מסיקה (שמוציא מקאלה דרשלר את מיטב יכולתו), אייל (בילי) שדה מנהל הקבוצה ויוסי נעים על שלל ניסיונו ועצותיו הנבונות. כל אלה יחד עם ניסיון האימון השיטתי והמדעי שרכשתי מביאים לכך שהשחקנים מתאמנים בצורה נכונה וראויה הן מבחינה פיזית (כושר) ובעיקר מבחינה מנטלית. יש אצלנו אמונה בהשארות בליגה,ומוטיבציה להצליח למרות הכל. "

איזה פלייאוף תחתון אתה צופה?

"על פניו  נראה כי העניינים סגורים, אך היריבות יצטרכו להבין שאסור לקחת אותנו כמובן מאליו. אני מבטיח כמאמן לבוא בשאיפה לנצח כל משחק (כך חינכו אותי) ללא קשר לקבוצה זו או אחרת. כך אני מאמין נגביר את הביטחון אצל השחקנים ולא נהפוך ל"בשר תותחים של הליגה". אנו נייצג את העיר בכבוד עד הסוף. זו הבטחה."

מה אתה עונה למי שאומר שהמינוי שלך מוזר?

"כל אלה החושבים שהמינוי שלי מוזר, אינם מבינים כמה עמלתי להגיע לכך. במשך שני עשורים השקעתי עבודה יסודית ונהדרת עם ילדים, נערים ונשים. צברתי אינספור תארים והכל בעשר אצבעותיי ללא יחסי ציבור וכותרות, אלא דרך עבודה קשה ואינספור השתלמויות בוינגייט. אני בעל תעודת מאמן מוסמך   בינלאומית של התאחדות לכדורגל . בנוסף, עברתי ולמדתי מגוון רחב של תחומי דעת בעיקר פסיכולוגיה, ומשם אני שואב כוח להתמיד, להתאמץ ולהשקיע. מה שבעיקר מחזק אותי זו האמונה בבורא עולם ובצדקת הדרך שאני מבקש להנחיל. "

כתבות נוספות:  משטרת ישראל בפעילות מניעה והסברה בקריית גת

מה הרקורד שלך באימון קבוצות בוגרים?

" שימשתי בתקופה קצרה כעוזר לראובן אלקבץ בליגה א' "

איזה ערך מוסף אתה מתכוון להביא לתפקיד?

" הערך המוסף מבחינתי הוא החיבור בין האמונה בהצלחה בכל מחיר לבין הידע התיאורטי והמעשי – זה מה שתמיד הוביל את הקבוצות שאימנתי להצלחות. בהקשר הזה חשוב להדגיש את התפיסה הפילוסופית והתרבותית שלי כלפי הכדורגל שהוא מבחינתי מיקרוקוסמוס של חיינו בארצנו ובמרחב."

ספר על שיתוף הפעולה עם שלומי משה.

" שיתוף הפעולה שלי עם שלומי הוא פורה, אנו חושבים בצורה דומה ומתאחדים כדי להוציא את המיטב מהשחקנים וזאת על מנת שנוכל להישאר בליגה. שנינו מאמינים שניתן להישאר בליגה וגם שאר אנשי הצוות: אבנר מסיקה, בילי, דרור קאפח מאמן הכושר ודודו בן לולו (הממונה) עושים מאמצים ונותנים את מירצם לטובת המשימה המורכבת "

מסר לאוהדים?

" המסר שלי לאוהדים הוא שביחד אנו יכולים לבנות קבוצה גאה, מאוזנת ושמחה שתהווה גאווה לקהילה ולעיר המתפתחת בקצב אדיר (מפעלי תעשיה, בניית שכונות חדשות, מוסדות חינוך) והכל בניצוחו של ראש העיר היקר שלנו. אני יודע שלקהל שלנו היה ויש פוטנציאל, והמשאלה היא לגבש קבוצה אטרקטיבית שתשמח את כולנו כמו בימים עברו. "

משהו לסיום?

" המאמן האגדי לומברדי אמר: " הניצחון הוא לא הדבר החשוב בלבד אלא הדבר היחיד שאפשר לחשוב עליו ". ההשקפה הזו היא המוטו שלי בכל מה שקשור לכדורגל ולספורט ההישגי. בניית קבוצה היא תהליך שיש לו התחלה, אמצע ותוצר סופי, אך צריך את הצעד הראשון ובעקביות על מנת להחזיר את הקבוצה למקומה."

צילום: ולדיסלב מויסייב