קריית גת מתרסקת במדדי החינוך

מדד מדלן ליישוב הוא ממוצע משוקלל של מדדי כל בתי הספר, (בהם מתקיימות בחינות מיצ"ב ובגרות), שנמצאים באותה עיר. המדד שהתפרסם השבוע מציב את קריית גת בתחתית הטבלה עם מדד 40 נמוך יותר מחורה ובני ברק. ירידה של 8 נקודות לעומת שנת 2016. מדד 2017 הוא הנתון הנמוך ביותר מאז 2010, נתונים שכל אחד בפני עצמו היו מהנמוכים בארץ. הממוצע הארצי עומד על 55.

הקשר בין רמת החינוך של ילדינו לבין איכות חייהם, מעמדם הסוציו-אקונומי וגם ההגשמה העצמית שלהם, בהווה ובעתיד הדוק במיוחד.

מדד מדלן לבתי הספר וליישובים, מבוסס על הישגי התלמידים בבחינות המיצ"ב – "מדדי יעילות וצמיחה בית-ספרית", שנערכו בשנת 2017, ועל תוצאות בחינות הבגרות במקצועות החובה שנערכו בשנת 2016. מדד מדלן ליישוב הוא ממוצע משוקלל של מדדי בתי הספר שנמצאים באותה עיר, לפי מספר התלמידים בכל בית ספר. לא מדובר בנתון של משרד החינוך אלה בנתונים אותם מחשבים ומבצעים אנשי אתר מדלן, אנשי מקצוע בתחום הסטטיסטיקה והתוכנה. מדדי מדלן משמים כבר שנים את הציבור ברחב, גופים עסקיים ומשרדים ממשלתיים. נתוני מדלן נחשבים מדויקים ומנותחים מקצועית.

באתר שנפתח לציבור הרחב בשיתוף YNET (ראה קישור במסגרת) יש נתונים על כל בית ספר בקריית גת (וביתר הישובים בארץ), מעבר לתוצאות מבחני המיצ"ב ואחוזי זכאים לבגרות הנחשבים למדדים החשובים ביותר באשר להערכת הישגיו של בית הספר בכלל ושל התלמיד בפרט אפשר לקבל נתונים נוספים על כל בית ספר דוגמת: האם הוא הישגי מספיק, האם האווירה בו נעימה, מה רמת האלימות בין התלמידים, מה חושב צוות ההוראה על בית הספר ואיפה הוא עומד ביחס לבתי ספר אחרים.

המדד הבית ספרי מחושב כממוצע המיקום היחסי (העשירון) של בית הספר במקצועות הליבה, מוכפל ב-10. לדוגמא, לבית ספר שדורג בעשירון 8 במבחן באנגלית ו-7 במבחן במתמטיקה, המדד הוא 75. בתיכונים שמתחילים מכיתה ט' ואילך, מדד מדלן מתבסס על בחינות הבגרות האחרונות שתוצאותיהן התפרסמו, משמע בגרויות 2016. נתונים נוספים על אודות תיכונים, המופיעים תחת הקטגוריות "מקצועות מוגברים" ו-"הישגים חינוכיים" נלקחים מנתונים רשמיים של 2016, כפי שפרסם משרד החינוך. בתיכונים שכוללים את כיתות ח' יש גם ציוני בגרות וגם בחינות מיצ"ב. במקרים אלו מדד בית הספר משקף באופן שווה את הישגי התלמידים בבחינות המיצ"ב ואת הישגי התלמידים בבגרויות, כלומר 50% לכל אחד.

הנתונים הנמוכים מאוד של סך מערכת החינוך בקריית גת גררה כצפוי תגובות של אישי ציבור:

תגובת חבר מועצת העירייה, עו"ד חיים אברג'ל לירידה במדד החינוך הארצי:

את אשר יגור נו לנו בא לנו, מי שעוקב אחר הפרסומים שלי בנושאי חינוך לא יכול להיות מופתע שכן אני מזה תקופה ארוכה טוען כי יש לנו במה להשתפר בלשון ההמעטה במערכת החינוך שלנו.

אז נכון שיש מפעם לפעם איזה נתון חיובי שאף ניתן להתפאר בו ויש כאלו, עדיין אין המדובר בתכנית חינוכית סדורה המתאימה לכל בית ספר בנפרד אשר במסגרתה ניתן לעקוב ולשפר את התוצאות משנה לשנה.

למרבה הצער כמו בנושאים נוספים מערכת החינוך שלנו מיושנת ולא מתאימה לכלל בתי הספר שלנו והתוצאות מדברות בעד עצמן, שכן במקום לראות עלייה בנתונים משנה לשנה אז הנה עיננו רואות ירידה במדדים החינוכיים .

מתסכל עוד יותר לדעת כי יש לנו מורים מצוינים שמסוגלים להגיע לתוצאות מצוינות ופשוט לא נותנים להם את המשאבים המתבקשים וחופש פעולה אקדמי החותר להישגים..

למען הסר ספק מי שאחראי על התוצאות זו מועצת העיר והעומד בראשה והם אלו המוסמכים על מתן תשתיות פיזיות מתאימות וכמו כן על מדיניות החינוך הנדרשת.

לו דעתי הייתה נשמעת אזיי היו נשאלות השאלות המתבקשות : האם יש לביה"ס תכנית-עבודה מסודרת מול הרשות המקומית? האם נעשה גיוס מיוחד של משאבים מהרשות המקומית? האם יש במודל החינוכי המוצע התייחסות לפעולות ארגוניות שוטפות של הרשות המקומית (לדוגמה: מבחנים עירוניים, פעולת ניטור בתחום אלימות, מגוע אין הגבלה על מס' תלמידים בכיתה עד 25 וכדומה)? האם נציגי הרשות המקומית משתתפים בוועדות היגוי של ביה"ס, בוועד מנהל? ועוד כהנה וכהנה.
לכל חבריי שהיו בקואליציה של ראש העיר ואלו שנמצאים כיום עמו ברצוני לומר שיפסיקו לגלגל עיניים ולהפריח סיסמאות שאין בהם ולא כלום ,הם אחראים באותה מידה למצב שנקלענו אליו.

לראש העיר ברצוני לומר שאין לאף אחד מונופול על החוכמה ואין המדובר בגזירת גורל, זו לא בושה ללמוד מערים אחרות שהיו במצב דומה ושיפרו את הישגיהם בצורה מרשימה, מה שעובד בערים אחרות מתוקנות יכול לעבוד אצלנו ואף ביתר שאת.

חבר המועצה עו"ד חיים אברג'ל

חבר המועצה עו"ד חיים אברג'ל

 

תגובת חבר המועצה עו"ד יקיר שינדלר:

דהרי משקיע את כספי קריית גת במנגנון מקורבים, רכבים מיותרים, ושלטים פתאטים, הגיע הזמן לשנות ולהציב את החינוך בראש סדר העדיפויות העירוני.

״לראות את קרית גת בתחתית מדד החינוך זה מזעזע ושובר את הלב של כל ילד, של כל מורה, של כל הורה בקרית גת. אנחנו יודעים את האמת שהניהול הכושל של דהרי הוא שדירדר את קרית גת לתחתית מדד החינוך בישראל. בקרית גת יש מורים מצויינים, הורים מסורים ותלמידים עם מוטיבציה להצליח, אנחנו עיר שיש בה את הפוטנציאל להגיע לשיאים של מצויינות. אנחנו רק צריכים הנהגה שתשקיע בכיתות, בקהילת המורים, שתפתח מרכזי לימוד ותיתן לכל ילד את האפשרות לממש את הפוטנציאל להיות מצויין.

דהרי קורא לתקציב החינוך הוצאה על חינוך וזה כל ההבדל, חינוך הוא השקעה לא הוצאה.

חבר המועצה עו"ד יקיר שינדלר

חבר המועצה עו"ד יקיר שינדלר

בדקו את מדדי בית הספר שלכם: לחצו כאן

טלה