קריית גת: בנייה למגורים בלי נדל"ן מניב פגיעה באיכות החיים

מחקר חדש של חברת הייעוץ הכלכלי צ'מנסקי בן שחר חושף כי תוכניות הבנייה המסיביות שמקדמת כיום המדינה, יובילו לנזק כלכלי, שיפגע בעיקר בתושבי אותן רשויות מקומיות . מהמחקר עולה שתושבי קריית גת צפויים להיפגע ביכולת של העירייה להשקיעה בתושבים.

המאבקים התכנוניים הרבים במגה שכונות שנבנות, דוגמת כרמי גת, עוסקים בעיקר בחששם של התושבים מפני עומס על התשתיות, יצירת פקקים ומחסור בשטחים פתוחים ומבני ציבור.
מהמחקר של חברת הייעוץ הכלכלי צ'מנסקי בן שחר עולה כי תוכניות הבנייה הענקיות — שבמסגרתן נבנות עשרות אלפי יחידות דיור חדשות אינן כוללות תמהיל מאוזן של שטחי תעסוקה אל מול מספר יחידות הדיור. ארנונה למגורים לבדה אינה מאפשרת לממן את השירותים הניתנים לתושבים, ומכאן שהקצאה של שטחי תעסוקה בהיקף מאוזן לצורכי הרשות המקומית היא קריטית לקופת הרשות המקומית

בעוד ביישובים במחוז תל אביב מרבית התוכניות מאזנות בין שטחי המגורים לבין שטחי הנדל"ן המניב, והתושבים אינם צפויים להיפגע בפועל -בישובים מרוחקים מתל אביב שיש בהם בנייה גדולה דוגמת קריית גת הפגיעה בהשקעה בתושב תהייה בגובה של 30 אחוזים וארבע עשריות האחוז. נזכיר שההשקעה לתושב בשנת 2016 עמדה בקריית גת על 4252 שקלים.

תמיר בן שחר, מנכ"ל צ'מנסקי בן שחר, מסביר כי "תושב בישראל עולה בממוצע כ–4,000 שקל בשנה לעירייה — ורק כמחצית מהסכום הזה ממומן מארנונה למגורים. כדי שרשות מקומית תישאר מאוזנת תקציבית, בהנחה שהיא מאוזנת תקציבית לפני תוספת יחידות הדיור, היא זקוקה שכל משק בית 'יביא עמו' 15 מ"ר של נדל"ן מניב. אלא שנכון להיום מערכת התכנון אינה מחוברת לתחשיב הכלכלי.

יש בהחלט סיבה לדאגה אם במשרדים שעסוקים בריצת אמוק להרבה בנייה חושבים גם עלינו התושבים שכבר גרים במקום.