קרטל מדי המים: בין המורשעים בעלי שתי חברות שפועלות בקריית גת

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים עודד שחם, גזר ביום שלישי את עונשיהם של בכירים בחברות המים שהורשעו בתיאום מכרזים אשר הובילו לעלייה של 20% במחירי המים. בין המורשעים גם יעקב צויגנבוים, לשעבר המנהל והבעלים של חברת מדי ורד מקריית גת, מוטק ויארניק, מנהל ושותף במדי ורד ודניאל בן עזרא מנכ"ל ובעלים של גת מדי מים אף הוא מקריית גת. חודש אחרי שהוגשה התביעה הפלילית הוגשה תביעה ייצוגית על סך 133 מיליון שקלים.

ההרשעה נוגעת לפעילות בין 2004 ל-2009 שבה תיאמו המורשעים מספר מכרזים שנערכו על ידי רשויות מקומיות ותאגידי מים. המכרזים שתואמו היו מכרזים לרכישה, שיפוץ והסבה של מדי מים. ההתאגדות בקרטל, טענה רשות ההגבלים העסקיים, גרמה בעקיפין לעליית מחירי המים לצרכנים. בשל העובדה שעיקר פעילותו של הקרטל הייתה מול תאגידי המים העירוניים בישראל, אלה שמנפקים את חשבונות המים של כולנו, טענה הרשות שהעלויות העודפות של התשלומים על מדי המים ואחזקתם שהפיקו חברות הקרטל, גולגלו לבסוף לצרכנים. ובמילים פשוטות יותר: הצרכנים שילמו את מחיר הפגיעה בתחרות, דרך תעריף המים שמגלם גם את עלויות האחזקה של הצנרת.

דניאל בן עזרא מנכ"ל ובעלים של גת מדי מים מקריית גת נידון לשלושה חודשי עבודות שירות.
יעקב צויגנבוים, לשעבר המנהל והבעלים של חברת מדי ורד מקריית גת נידון לששה חודשים עבודות וקנס בגובה 175 אלף שקל.

מוטק ויארניק, מנהל ושותף במדי ורד מקריית גת נידון למאסר של 6 חודשים, מתוכם 45 ימים ירוצו בין כותלי הכלא, והיתרה בעבודות שירות וקנס של 225 אלף שקל.

אבי בן דרור, מנכ"ל ארם שירותי מדי מים, קיבוץ רמות מנשה נידון לארבעה וחצי חודשי מאסר ועוד חודש וחצי עבודות שירות וכן קנס בשיעור של 125 אלף שקל.

גלעד האוזמן, מנהל לקוחות בחברת ארד, בבעלות הקיבוצים דליה ורמות מנשה נידון לחודש מאסר בפועל ושלושה חודשי עבודות שירות. וכן קנס של 60 אלף שקל.

ניצן כהן, מנהל מפעל של חברת ארד נידון לששה חודשים, מתוכם 45 ימי מאסר לריצוי בין כותלי הכלא, והיתרה לריצוי בדרך של עבודות שירות. וכן קנס של 225 אלף שקל.
אייל הדר איש שיווק בארד נידון ל-75 ימי מאסר לריצוי בעבודות שירות וקנס בסך של 22.5 אלף שקל.

יצחק ג'רבי בעלים של מד רימונים מירושלים מאסר לתקופה של 6 חודשים, מתוכם ארבעה חודשי מאסר לריצוי בין כותלי הכלא, והיתרה בעבודות שירות וקנס של 225 אלף שקל.

רועי פייגין מנכ"ל, חברת מד תקין, מחפיציבה נידון לשלושה חודשי עבודות שירות ו-35 אלף שקל קנס.

עו"ד אריאל ג'רבי, שהורשע בסיוע לצד להסדר כובל וביצע את העבירה בהיותו עורך דין, נידון ל-75 ימי עבודות שירות וקנס של 27.5 אלף שקל.

תביעה ייצוגית שהוגשה כחודש לאחר הגשת כתב האישום, הקרטל גרם לעליית מחירים של כ-20% – סכום המוערך בלפחות 19 מיליון שקל מדי שנה, ובסך הכל 133 מיליון שקל על פני השנים שבו פעל.