קניתי דירה מקבלן לפני שנה ואין היתר, מה עושים?

 אירית גולי שר חלק עליון

לקוחות רבים מגיעים למשרדי על מנת לקבל ייעץ משפטי, בעניין דירה שרכשו לפני שנה או 10 חודשים ועדיין ליזם הפרויקט אין היתר. מה עושים במצב זה? כיצד מתמודדים עם הסיטואציה ואיפה בכלל הכסף שלכם יושב?

לפני שאתם מתחילים לחשוש ולדאוג, למדו כלל חשוב, דירה מקבלן רוכשים אך ורק בליווי עו"ד מקצועי המתמחה בעריכת נספח שינויים.

עו"ד מטעמכם ילווה אתכם טרם החתימה על חוזה מכר ועד קבלת מפתח ובמצבים בו החברה היזמית אינה עומדת בתנאי החוזה, הרי שישנו גורם מקצועי שיוכל לתת מענה מידי לכל בעיה שתתעורר.

לשאלת מיליון השקלים, חשוב שתדעו כי קבלן במדינת ישראל מחויב לתנאי "חוק המכר" ועל כן כספיכם מופקדים בחשבון הליווי של הפרויקט וככל הנראה מוגנים.
מה אם אין עדיין היתר בנייה לאחר 10 חודשים מיום החוזה?

ההיתר תלוי ברשויות התכנון ולא רק בקבלן, כך שיש סיכוי שלא יתקבל היתר או שיתקבל בתנאים שונים מאלה שהובטחו לכם.

אולם, עו"ד מטעמכם היה צריך לדאוג לנקודת יציאה ב"נספח שינויים" במידה ולא יתקבל היתר.

נקודת היציאה תאפשר לכם לצאת מן הפרויקט ללא קנסות ועם מלוא הכספים אשר השקעתם.
תגדילו לעשות אם תבטיחו את אופציית ביטול הרכישה לאחר 10 חודשים בהחזר הכספים אשר שילמתם כאשר הם צמודים למדד, כך שתקבלו את כספיכם בערך הנכון ליום השבת הכספים ולא ליום עריכת החוזה.

כעת במצב בו הגיע מועד נקודת היציאה מן החוזה, עליכם לפנות לחברה ממנה רכשתם את הדירה ולהודיע על ביטול הרכישה עקב אי קבלת היתר במועד שהובטח בחוזה.

קבלנים רבים מונעים מרוכשי דירות, להודיע על נקודת יציאה מן החוזה בכל מועד שיבחרו ותוחמים את נקודת היציאה ל30 יום בלבד.
במצב דברים זה קורה כי רוכשים רבים "מפספסים" את האופציה היחידה לביטול חוזה באופן מיידי ונאלצים להלחם על תנאי החוזה בערכאות ביהמ"ש. הליך יקר ומיותר.

כתבות נוספות:  אסור לחברי מועצת העירייה שיהיו חותמת גומי

לכן, חשוב לקרוא היטב את תנאי ההסכם ולא לחכות לרגע האחרון ובודאי שלא לפספס את הזדמנות היציאה מעסקת מכר אשר מתעכבת בניגוד לנוחיותכם.

Facebook Comments