צפיפות, שכר נמוך ובלי תנאים. מטפלות מעונות היום יוצאות למלחמה

מטפלות מעונות היום שובתות בגלל השכר של הגננות והמטפלות ותנאי העבודה הקשים. "בתנאים הנוכחיים לא כדאי לבוא לעבוד אצלנו" אומרת מטפלת ותיקה, "היום במקרה הטוב יש מטפלת אחת על כל שישה תינוקות בכיתת הבוגרים מגיעים למצב של מטפלת אחת על כל שמונה פעוטות, ואנחנו רוצים לשפר את המצב למטפלת לארבעה תינוקות". המלחמה אומרים ההורים שמזדהים עם המאבק הוא לטובת התינוקות שלנו.

מחאת המטפלות במעונות חוזרת ובגדול: אם לא יהיו שינויים של הרגע האחרון, ביום חמישי ישבתו מעונות היום של ויצו, נעמת, אמונה, נשות חירות, נאות מרגלית ובית יעקב. בדיון שהתקיים ביום שלישי בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת קרא היו"ר ח"כ אלי אלאלוף לצוותי המעונות שלא להשבית את הלימודים ולהמשיך במשא ומתן, אך אלה סירבו והבהירו שאם דרישותיהם לא יתקבלו – צעדיהם אף יוחרפו. רוב ההורים למרות הקשוי תומכים במאבק המטפלות.

בשבועות האחרונים פתחו הארגונים במאבק במחאה על מצבם הכלכלי הקשה. כצעד ראשון הודיעו כי לא יפתחו את ההרשמה לשנת הלימודים הבאה, ובהמשך שיבשו את הלימודים למשך שעתיים, ובמקביל התקיימה הפגנת הורים שתומכים במאבק. לדברי הארגונים, מעונות היום עומדים בפני קריסה, דבר שבא לידי ביטוי במחסור חמור במעונות, מחסור במטפלות בעיקר בגלל תנאי העסקה גרועים, משכורות נמוכות ותקצוב חסר שלא מאפשר הפעלה תקינה של המעונות.

במהלך הדיון בכנסת ציין נציג אגף התקציבים במשרד האוצר כי הוצע לארגונים תקציב של 40 מיליון שקל לבינוי מעונות, אלא שהארגונים דחו את ההצעה בטענה שהיא לא מהווה פתרון לבעיות הבוערות. "הצעת האוצר מבזה ובבחינת מתן כוסות רוח למת", אמרו נציגי הארגונים. "רק תוספת של שקל אחד לשכרה של כל מטפלת מסתכם בעלות של 125 מיליון שקל, וזאת מבלי שתוקצבו שאר הסוגיות הדחופות. מתברר שמשרד האוצר לא הפנים את גודל המשבר ומתנער מאחריותו למאות אלפי משפחות הזקוקות לחינוך איכותי ונגיש". נציגי הארגונים הבהירו כי התקציב הנדרש "להצלת מעונות היום" עומד על 200 מיליון שקל.

כתבות נוספות:  בית חב"ד המרכזי מסכם בהצלחה פעילות מבצע פסח

הממונה על התעסוקה במשרד הכלכלה, מיכל צוק, אמרה במהלך הדיון: "משרד הכלכלה עשה כל מה שניתן כדי שתתאפשר פתיחת שנת הלימודים הבאה במעונות היום. הצענו שיפורים רבים, בעיקר בתחומי הכשרות ומימון קורסים למטפלות. נאפשר גמישות בהגדלת מספר הילדים השוהים במעון אם תהיה עמידה בסטנדרטים".
בתגובה אמרה יו"ר נעמת גליה וולוך: "זורים חול בעינינו. זה יפה ונחמד לדבר על הכשרות, אבל עובדות לא מגיעות אלינו בגלל השכר הנמוך ותנאי העבודה הקשים. החל משנת הלימודים הבאה, 20 אחוז מהילדים שנמצאים היום במעונות לא ימשיכו ו-15 אחוז מהמטפלות יפוטרו".

רוב ההורים למרות בקושי הנגרם להם תומכים במטפלות,

Facebook Comments