צו סגירה למפעל לייצור קוביות קרח

בית המשפט השלום באשקלון הורה על צו סגירה למפעל קירור בקרח בע"מ בקרית גת, המייצרים קוביות קרח, לאחרונה נתגלו במפעל ,הפועל עשרות שנים, דליפת אמוניה מסכנת חיים . בשנים האחרונות מתנהל המפעל ללא אישור בטיחות אש.

במפעלי קירור בקרע הפועל כבר שנים בדרך הדרום מול שכונה א' מצד אחד ומול תחנת הרכבת מצד שני , פתע שנערכה לפני כשלושה שבועות גילתה ממצאים מדאיגים של דליפת אמוניה חמורה ובנוסף גילתה הביקורת שלא חלה התקדמות במצב בטיחות האש.
בשנת 2016 נערך שימוע למפעל בתחנת אשקלון בפני מפקד התחנה טפסר משנה יגאל זוהר ובו התחייב להסדיר את נושא בטיחות האש.
ביקורת פתע שנערכה לפני כשלושה שבועות גילתה ממצאים מדאיגים של דליפת אמוניה חמורה ובנוסף גילתה הביקורת שלא חלה התקדמות במצב בטיחות האש. מיד נערך שימוע לבעל המפעל והוצא צו סגירה מנהלי ע"י מפקד מחוז דרום בכבאות והצלה לישראל טפסר שמוליק פרידמן שקבע כי אין לקבל יותר סחורה אלא להוציא בלבד ובכך לצמצם את הכמויות המסחריות.
בעלי המפעל עתרו נגד צו הסגירה לבית משפט השלום באשקלון שהשאיר את צו הסגירה על כנו. המפעל אינו מחזיק בהיתר רעלים מחודש 4/2018 וללא קשר פועלת הגנת הסביבה במקביל מול המפעל.
לטענת הבעלים היא כי השטח שעליו יושב המפעל עובר שינוי תבע ולדבריו בקרוב האזור יהפוך לאזור מגורים.
במיכל האמוניה במפעל מאוחסנים מאוכסנים כ 4000 ליטר אמוניה. הדליפה מסכנת את חייהם של תושבי שכונה א' ואת אלפי הנוסעי הרכבת העוברים בסמוך מידי יום.
כשמערכות בטיחות האש אינם מתוחזקות עם הגנות לבטיחות. בשנת 2016 נערך שימוע למפעל בתחנת אשקלון בפני מפקד התחנה טפסר משנה יגאל זוהר ובו התחייב להסדיר את נושא בטיחות האש.
ראש מדור בטיחות אש בתחנת אשקלון רב רשף מאיר דוד מסר "ביקורות בטיחות האש נערכות במטרה להגן על האוכלוסיה והרכוש,מחקירת שריפות אנו מבינים כי מקום שמצב בטיחות האש בו תקין האירוע מסתיים כפי שהוא מתחיל.
אנו אמונים על נושא הגנה מאש והביקורות שנערכות על ידינו פותחות את העיניים לבעלי העסקים ומראות כי יש צורך בתחזוקה קבועה בדיוק כפי שנהג רכב צריך להחליף גלגלי רכב שחוקים לאחר נסיעה ארוכה וזאת בכדי לשמור ולהגן על עובדי המפעל, תושבי הסביבה ולבסוף על הרכוש"
אבי טל המתגורר בשכונה א אומר: " כבר לפני 17 שנים הייתה דליפת אמוניה מהמפעל ואנחנו תושבי השכונה הורחקנו עד שהנושא טופל. שנים שמדברים על כך שהמיכל הגדול של האמוניה קרוב כל כל לבתי מגורים מסוכן מאוד. אני מקווה שצו הסגירה ירחיק את הסכנה.