פרויקט "ילדי המלחמה" בתיכון רבין

פרויקט ילדי המלחמה בא לחשוף את בני בנוער לגורלם של יהודי ברה"מ לשעבר במלה"ע השנייה וכן לתפקידם ותרומתם המשמעותית לניצחון בעלות הברית על הנאצים .בניצחון הזה השתתפו חצי מיליון יהודים בצבא האדום ועוד עשרות אלפים כפרטיזנים.

לתלמידים ממשפחות דוברות רוסית אין הזדמנות לפגוש בתוכנית הלימודים משהו שמשקף את המורשת המשפחתית, פרויקט "ילדי המלחמה" הוא מענה לחסך בנושא זה ולקרוב לבבות בין הדורות.

במסגרת מעורבות חברתית תלמידי כיתה י' 3 עם המחנכת מאיה דג'נה השתתפו במספר הרצאות על היסטוריית העם היהודי וסיפורי הגבורה של יהודי ברית המועצות בזמן מלחמת העולם השנייה.
שיא הפעילות היה ביום רבעי האחרון כאשר התלמידים הגיעו לבית ווקס להיפגש עם "ילדי המלחמה" שהם ניצולים מרוסיה. את פני הילדים קיבלה מקהלה מרשימה מאוד, התלמידים הצטרפו אליהם בשירי חנוכה ושמעו מפיהם את סיפורי הילדות בתקופת המלחמה. הווטרנים (יוצאי הצבא האדום או המחתרות שנלחמו בנאצים או מי שהוכר כמגן העיר לנינגרד בזמן המצור עליה) דיברו ברוסית, תלמידים דוברי השפה תרגמו את דבריהם לכל יתר הנוכחים .

לקראת סיום המפגש התלמידים ברכו את הווטרנים הגאים וחזרו נרגשים מאוד . סיפורי הגבורה מעוררי ההשראה הסבו את תשומת לבם של התלמידים לשכנים הגיבורים ,שלא ידעו על גבורתם ואולי לא שמו לב אליהם באוטובוס, בשוק או בכל מקום ציבורי אחר. בהמשך הפרויקט התלמידים ילמדו כיצד לתעד את סיפורם של הווטרנים והניצולים, לקראת הצגתם בתערוכה, ביום הניצחון המתקיים אחת לשנה בחודש מאי.