פרוייקטים חדשים בעוטף עזה בשלבי תכנון מתקדמים

2 פרויקטים חדשים בעוטף עזה נמצאים בשלב תכנוני מתקדם. הראשון, בקיבוץ נירים בהיקף של 42 יחידות דיור, מתוכן נסגרו כבר 10 יחידות לחברי קיבוץ ותיקים. ב 32 היחידות הנוספות, כל אחת חצי דונם, נותרו עוד מקומות פנויים לנקלטים חדשים שירצו לקשור גורלם בקיבוץ הוותיק.

נמרוד רבר, מנכ"ל חברת קורום | צילום: יח"צ.  התמונה צולמה בפרוייקט בבית גוברין (לא בעוטף עזה).

נמרוד רבר, מנכ"ל חברת קורום | צילום: יח"צ. התמונה צולמה בפרוייקט בבית גוברין (לא בעוטף עזה).

25 המשפחות האחרונות חתמו על החוזה מול קיבוץ שובל בפרוייקט הבניה הגדול ביותר בתנועה הקיבוצית בשנים האחרונות . 80 משפחות חדשות של בנים חוזרים ונקלטים אחרים בונים ביתם בקיבוץ המצוי בצפון הנגב בצמוד לעיר רהט.

הקיבוץ הגדיל במסגרת הפרוייקט את מספר חבריו ביותר מ- 50%, מכ- 230 חברים ל- 360 חברים היום . קליטת כל החברים החדשים אושרה לאחרונה באספת הקיבוץ. בזאת הסתיים שלב הקליטה של הפרוייקט הענק, המנוהל על ידי חברת קורום ומצוי כעת בשלב בניית הבתים ויציקת התקרות. המעבר לבתים צפוי להתבצע כבר בשנה הבאה, במהלך 2016.

בעשור הקודם קיבוצים רבים אפשרו למינהל למכור קרקעות להרחבות חיצוניות, לתושבים שאינם חברי קיבוץ. סוג זה של הרחבות המלווה בריבוי סטטוסים בתוך הקיבוץ עצמו, יצר בעיות וקונפליקטים שפגעו בקשרים בתוך הקהילה. בשנים האחרונות חדלו הקיבוצים לבנות הרחבות חיצוניות ושבו לבניה פנימית תוך קליטה לחברות מתוך רצון לשוב לקיבוץ בו כולם שותפים שווים. פרויקט זה בשובל הוא הגדול ביותר המתקיים בתנועה הקיבוצית.

בשנת 2014 נשכרה חברת קורום לנהל את הפרויקט ולקדם את תהליך הצמיחה הקהילתית. נמרוד רבר, מנכ"ל קורום : "תהליכי הקליטה בקיבוצים אינם פשוטים. גם עבור הקיבוץ וגם עבור הנקלטים לא מדובר באירוע כלכלי בלבד. זהו תהליך מורכב של קליטת אוכלוסיות חדשות אל קהילה בה משמרים את מערכת הערבות ההדדית, גם אם באופן מוגבל. עובדה זו מייצרת אתגרים רבים שבלמו פרוייקטים דומים בקיבוצים אחרים. בשובל יישמו בשנה האחרונה את 'מודל קורום' ובכך השכילו להתגבר על המכשולים, לקבל את הנקלטים לחברות ולהגיע לשלב הבניה".

כתבות נוספות:  350 מיליון דולר תקבל אינטל מהמדינה להרחבת המפעל בקריית גת

קיבוץ שובל נוסד בשנת 1946 במסגרת מבצע 11 הנקודות יחד עם הקיבוצים בארי, נירים, חצרים ואחרים. מייסדיו היו אנשי השומר הצעיר ומעפילי אונית המעפילים הפאטריה. קרבתו לרהט היוותה כר לשכנות טובה ולשיתופי פעולה רבים. בשנת 2008 בחר הקיבוץ להפוך מקיבוץ שיתופי למתחדש וב 2009 החל בתהליכי קליטת חברים חדשים מכל רחבי הארץ. מרבית הנקלטים הם בעלי מקצועות חופשיים שהגיעו מאזור הדרום בחיפוש אחר סביבה כפרית עם קהילה חזקה ומגובשת וחינוך איכותי. בקיבוץ מצוי בית הספר העל יסודי הניסויי מבואות הנגב הנחשב מהמובילים בבתי הספר בארץ כולה ובו לומדים לא רק ילדי המועצה האזורית בני שמעון, אלא גם ילדים מרהט ונערים עולים מפרוייקט 'נעל"ה'.