עמותת "ידיד" דורשת לפתוח מחדש את לשכת ההוצאה לפועל לקריית גת

עמותת "ידיד" פנתה למשנה היועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, בדרישה לפתוח את לשכת הוצאה לפועל בבית המשפט שנסגרה לפני כנה והועברה לאשקלון. "סגירת לשכת ההוצאה לפועל בקריית גת פוגעת בזכות לנגישות משפטית תגרום לנזק כלכלי משמעותי לאוכלוסייה מוחלשת. קריית גת הינה עיר מחוז וככל שנראים הדברים מדובר בכדור שלג שיסחוף אחריו לסגירתם של גופים ציבוריים אחרים הממוקמים בעיר" נכתב בפניה.

"אנו סבורים כי סגירת לשכת ההוצאה לפועל בקריית גת תקשה מאוד על הנגישות של תושבי העיר והאזור למצות את זכויותיהם מול מערכת ההוצאה לפועל. פגיעה זו מתעצמת, מטבע הדברים, כאשר לרוב מדובר בחייבים פרטיים שאינם מיוצגים וכן בחייבים מקרב אוכלוסיות מועטות הכנסה והזדמנויות אשר סובלים מחסמים רבים בהתמודדות מול מערכת ההוצאה לפועל ומול זוכים מוסדיים מיוצגים", כך כותבת עו"ד זהבית קורבר האחראית על תחום ההוצאה לפועל במחלקה לעו"ד מאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בתשובה לתזכיר חוק שהפיץ משרד המשפטים לקראת סגירתה הסופית של לשכת ההוצאה לפועל בקריית גת

"כידוע, המחסום הגיאוגרפי הוא אחד המחסומים המשמעותיים בנגישות לערכאות, בפרט עבור אוכלוסיות מוחלשות. כך, בענייננו, בעקבות סגירת לשכת ההוצאה לפועל בקריית גת, אדם שמבקש להגן על זכויותיו מול ההוצאה לפועל, ידרש להגיע ללשכה שנמצאת באשקלון. המשמעויות מבחינתו הן מהותיות: ראשית, הוצאה כספית לא מבוטלת (עלות נסיעה כזו היא כ- 21.50 ₪), עלות משמעותית מאוד עבור מי שמתקיים ממשכורות זעומות או קצבאות ובקושי מצליח לשלם הוצאות בסיסיות. כך שלעיתים יתעקב התיק עד אשר החייב יקבל את הקצבה ויוכל לשאת בעלות הנסיעה; שנית, ההגעה ללשכה באשקלון כרוכה בזמן נסיעה נוסף על זמן ההמתנה בלשכת ההוצאה לפועל (נסיעה באוטובוס של יותר מחצי שעה ובנוסף זמני המתנה לתחבורה הציבורית והליכה). הזמן הזה הוא משמעותי במיוחד, מאחר שלשכות ההוצאה לפועל פתוחות רק בשעות הבוקר, כלומר מדובר בהפסד של שעות עבודה על כל המשתמע מכך.

מהמכתב למשנה ליועמ"ש עולה כי "מניתוח נתוני הפניות במרכז י גת והשלוחה באיזור לכיש, עולה כי בשלוש השנים האחרונות טופלו על ידנו יותר מ- 1,240 פניות בנושא הוצאה לפועל על ידי תושבי קרית גת ואיזור לכיש. ויודגש, כדי למצות זכויות מול מערכת ההוצאה לפועל, יש הכרח להגיע פיסית ללשכת ההוצאה לפועל הקרובה, וזאת החל משלב קבלת המידע ועד לצורך הגשת בקשות. כך למשל, לצורך קבלת קוד סודי לתיק האישי באתר האינטרנט, יש צורך להגיע ללשכה. יתרה מכך, למרבית החייבים אין גישה למחשב ולאינטרנט כך, שהם צריכים להגיע פיסית ללשכה כדי לקבל מסמכים מהתיק. כמו כן, לשם הגשת בקשות נדרש חייב שאינו מיוצג להגיע פיזית ללשכת ההוצאה לפועל או לשלוח בדואר רשום וזאת הוא יכול לעשות רק ככל שאין דחיפות בתיק.

יש לזכור כי קריית גת, כמו גם ערים אחרות בישראל מוגדרת כעיר מחוז ובשל כך מהווה צומת מרכזית לשירותים ציבוריים בכלל וביניהם גם בתי משפט ולשכות הוצאה לפועל. פגיעה בשירותים אלה מהווה תחילתו של מדרון חלקלק שבסופו יפגעו שירותים ציבוריים נוספים וכך יכולת הנגישות של האוכלוסייה אליהם. נוכח האמור, ברי כי סגירת לשכת ההוצאה לפועל בקריית גת תקשה מאוד על הנגישות למערכת ההוצאה לפועל, ותגרום לסרבול, קושי, עלויות ועיכובים בהתנהלות בתיק.

עו"ד זהבית קורבר

עו"ד זהבית קורבר