עם נאום נתניהו או בלי הנאום טקס הדלקת המשואות הוא מדורת השבט

נכון לשעת כתיבת שורות אלה ראש הממשלה בנימין נתניהו ידליק משואה וינאם. בהודעה שפרסם משרד ראש הממשלה נאמר כי בנימין נתניהו ויו"ר הכנסת יולי אדלשטיין סיכמו שראש הממשלה ישתתף בטקס הדלקת המשואות לציון יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל ידליק משואה וינאם קצרה. ודרך אגב נתניהו כראש ממשלה כבר נאם בטקס הדלקת המשואות.

הפרסום ממשרד ראש הממשלה הוא, אולי, סופו של מאבק שנמשך כבר שבועות בין שרת התרבות והספורט, מירי רגב לבין יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין הכל סביב השאלה האם נאום ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-70 למדינה, שייערך בשבוע הבא בהר הרצל יהרוס את הממלכתיות או שישראל תצליח לשרוד גם את נאום ראש הממשלה בטקס הממלכתי. בעוד רגב מעוניינת שנתניהו ינאם בטקס, אדלשטיין טוען כי ההחלטה תפגע בממלכתיות הטקס וכי נאום ראש הממשלה באירוע הזה נוגד מסורת ארוכת שנים.
מתברר שבנימין נתניהו עצמו כבר נאם כראש ממשלה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות ה-50 למדינה, שנערך ב-1998. המסורת הממלכתיות והמדינה שרדו.
כבר שבועות ארוכים נבנים והולכים פיגומים גבוהים עטופים ביריעות בד, מסכים שטוחים מתחברים אליהם עשרות פנסי תאורה הופכים לילה ליום. בבוקר ועד שעת לילה מאוחרת כמעט ללא הפסקה, ברקע אפשר לשמוע את הפקודות "הכתף שק. דגלני היחידות, קדימה צעד. הפסקה קצרה. חוזרים תוך עשר דקות בדיוק." כשיורדים החיילים מגיעים מאות רקדנים עם המוסיקה שלהם, ובתוך כל אלה נח לו הרצל חוזה המדינה מנוחת נצח מתחת למצבת אבן שחורה והוא כנראה די מרוצה בעיקר מהחזרות לטקס הדלקת המשואות הממלכתי, המציין בכל שנה את סיומו של יום הזיכרון ואת כניסתו של יום העצמאות.
ב-70 שנות קיומו הטקס הפך לחלק קבוע בבתים רבים. כבר כמה שנים הוא כובש את כל הערוצים המרכזיים ובשנה שעברה השיג 37% רייטינג, (נתונים שרק תוכניות כמו האח הגדול והישרדות מצליחות בקושי להשיג) מדורת השבט, אולי האחרונה, של עם ישראל.
נתוני הרייטינג מלמדים שגם עם שסוע, מסוכסך ורב-תרבותי שואף להתאחד פעם בשנה סביב חבורת חיילים מסודרים בצורת מגן דוד . הטקס עולה מיליוני שקלים, ההכנות נמשכות שבועות, ועל אף שכלבי הביקורת נובחים – השיירה, בכל שנה, עדיין עוברת.

בכל שנה מגיעות למרכז הטקסים המארגן את טקס המשואות כ-15 אלף בקשות להזמנה מאזרחים ומגורמים שונים, פי שלושה ממקומות הישיבה על ההר. בסוף התהליך רק 5,000 יזכו להזמנה. אחד האירועים הגדולים, המורכבים והרגישים בישראל, ואין הזדמנות שנייה. את דגל ישראל מניפים ב-20:00 בדיוק, אי אפשר להניף אותו ב-20:01.

בספר המועדים לישראל, המתעד את כל הטקסים הממלכתיים, מספרים שביום העצמאות הראשון של מדינת ישראל עלו מאות חניכי גדנ"ע אוחזים בלפידים לקברו של החוזה בהר הרצל, הדליקו משואות והרימו את סמל המדינה. זו הייתה תחילתו של טקס הדלקת המשואות. גם יו"ר הכנסת הגיע, וכך התקבעה לה המסורת שהאדם הבכיר ביותר בטקס הוא יו"ר הכנסת ולא ראש הממשלה.
לא כל כך ברור לי על מה ולמה החליט יו"ר הכנסת הנוכחי, אדלשטיין להפוך את ההחלטה שראש הממשלה ידליק משואה וינאם למלחמה שגוררת כבר שבועות את הציבור כולו לתוך חילופי דברים שבוודאי לא מוסיפים לכבוד של הטקס.
עובדה ראש הממשלה כבר נאם בטקס בעבר הרייטינג לא צנח והגאווה הלאומית למראה החיילים לא פחתה באחוז אחד .

לתפארת מדינת ישראל.