עיריית קריית גת נגד הפסיכולוגים בשרות הפסיכולוגי החינוכי בעיר

עיריית קריית גת פיטרה במפתיע, או יותר נכון ל- 5 פסיכולוגים בשרות הפסיכולוגי חינוכי כי הם התפטרו, עוד 7 פסיכולוגים הודיעו שאין בכוונתם להמשיך לעבוד בעיר. קריית גת תמצא עצמה בחודש ספטמבר עם 3 פסיכולוגיים חינוכיים בלבד מה שאומר שהמערך קרס. הפסיכולוגים מדברים על יחסי עבודה גרועים ואווירה של רדיפה ופחד. ראש העירייה בתגובה בוואטסאפ: "נחפש פסיכולוגים חדשים טובים יותר"

השרות הפסיכולוגי חינוכי בקריית גת מעסיק 15 פסיכולוגים ונותן שרותים בפריסה כלל עירונית, בכל מסגרות החינוך בעיר, מגיל גן חובה, עד לתיכונים מקיפים בכל זרמי החינוך – ממלכתי, ממלכתי דתי והמוכר שאינו רשמי (חרדי). עוד מופעל במקום שירותי "דלת פתוחה", בו הורים יכולים להגיע לסדרה של פגישות הדרכה ללא עלות, כמו גם טיפולים פסיכולוגים קצרי מועד למתבגרים ועוד….

עיריית קריית גת פיטרה במפתיע, באמצעות מכתבי פיטורין, חמישה פסיכולוגים בשרות הפסיכולוגי העירוני עוד 7 הודיעו שאין בכוונתם להמשיך לעבוד בעיר. קריית גת תמצא עצמה בחודש ספטמבר עם 3 פסיכולוגיים חינוכיים בלבד מה שאומר שהמערך קרס.

מתברר שכבר שנה יחסי העבודה בין הפסיכולוגיים לבין ראש העירייה אבירם דהרי עכורים מאוד. על פי עובדי השרות הפסיכולוגים עיריית קריית גת מסרבת לשלם להם כפי שסוכם בהסכם הקיבוצי של הפסיכולוגים החינוכיים ברשויות המקומיות את הוצאות הרכב והוצאות השתלמות.

מזה כשלוש שנים, יש מצב משברי חמור בשרות הפסיכולוגי בקריית גת. זאת, כתוצאה ישירה של פגיעות מתמשכות בתנאי העבודה והשכר של הפסיכולוגים , על ידי הנהלת העירייה.

כבר שנים אין החזרי שכר לימוד עבור השתלמויות מקצועיות או כנסים. למשך שנה אחת, אף נאסרה כליל יציאה של הפסיכולוגים להשתלמויות מקצועיות או כנסים, דבר המהווה פגיעה קשה בתהליכי הרישוי המקצועי המחוייבים ע"י משרד הבריאות. פגיעה בהחזר הוצאות רכב, הפסקה פתאומית של תוספת אחוזית לעובדים במשרה יחידה חלקית, הפסקת תשלום שעות כוננות, חוסר תשלום של חלק מעבודת הפסיכולוגים במסגרת התכנית הלאומית לילדים ונוער בסיכון ועוד. הצוות עבד בתנאי צפיפות (שלושה פסיכולוגים בחדר – פגיעה חמורה ביכולת לכבד פרטיות הנעזרים בנו)) , ללא חדר ישיבות צוות (בכל שבוע נאלצים לנדוד ברחבי העיר לחפש אולם לישיבה) וללא פתרון הנראה לעין. בנוסף לקיצוצים הכספיים האווירה השלטת מבחינת העיריה היא אווירת רודפנות וחוסר אמון, דרישה להעביר דיווחים יומיים מה עשינו בעבודה, הורדת ימי משכורת שלמים כאשר העובד שוכח להחתים החתמת אצבע (על אף אישור המנהל ) ועוד.
מספר רב של פעמים נעשו נסיונות פניה לראש העיר ולאגף משאבי אנוש על מנת לשאול, לברר ולהתריע על המצב הקשה שנוצר ועל השלכותיו הצפויות. הנהלת העירייה אף יזמה כניסת יועץ ארגוני לשירות הפסיכולוגי לבדיקת המצב והגשת המלצות . המלצותיו הוגשו לפני למעלה משנה. למרות שבהמלצות אלו היו גם צמצומים ופגיעות בצוות, הצוות כולו ניאות לקבלן, בתקווה שהסיכום יסייע לחזור לעבודה אותה הפסיכולוגים מכירים ואוהבים – פסיכולוגיה חינוכית וסיוע לאנשי החינוך, לילדים ולהורים.

למרות זאת, אף לא אחת מהמלצות היועץ יושמה ע"י הנהלת העירייה. יתרה מכך, תנאי השכר המשיכו להיפגע עוד.

באמצע השנה מרבית הפסיכולוגים הבינו שלא יוכלו להמשיך כך יותר אך מכיון שלא רצו לעזוב את המסגרות החינוכיות באמצע שנת לימודים, החלו לחשוב על עזיבה בקיץ. העיריה עודכנה מספר פעמים שמצב העניינים לא טוב ויגרור עזיבה. במקביל החלו הפסיכולוגים לעדכן את הצוותים החינוכיים שככל הנראה בשנה"ל הבאה לא יקבלו שרות פסיכולוגי, על מנת שייערכו לכך. ראש העירייה, אבירם דהרי, הוציא בתגובה מכתב בו דרש מהפסיכולוגים לעדכן מי מתכוון להתפטר במהלך 2018 וממי שרוצה להישאר דרש לחתום על התחייבות שלא להתפטר במשך שנתיים. דרישה בלתי חוקית זו , שנשלחה בפברואר, לא נענתה כמובן. לפני כחודש נשלחה שנית, ומיד לאחריה קיבל כל השירות הפסיכולוגי, כולל המנהל, הזמנות לשימוע לפני פיטורים. בהתערבות בהולה של ההסתדרות שקבעה פגישה עם ראש העיר, השימועים בוטלו ונקבעה פגישת המשך בה נדונו תנאי השכר. בסיכום פגישה זו ראש העיר רק העביר בקשה, שכל פסיכולוג יעדכן בתוכניותיו לשנה הבאה על מנת שהעיריה תוכל להיערך.
חמישה פסיכולוגים שנענו בתמימותם לבקשתו ועדכנו שמתכוונים לעזוב לקראת שנה"ל הבאה, קיבלו בתגובה מכתב שמודיע להם שהם נדרשים לעזוב עוד היום. יום למחרת לא התאפשר להם לחתום נוכחות ואף הועברה דרישה לפנות את חדריהם מיידי. כך, בפגישה לכאורה חיובית עם ההסתדרות, ראש העיר טמן מלכודת לפסיכולוגים, ומי שנענה לבקשתו להצהיר על כוונותיו להמשך, קיבל סטירה בדמות פיטורים מידיים.
בשנת הלימודים תשע"ח היו בצוות 14 פסיכולוגים פעילים, בהיקף כולל של 8.86 תקנים, שהם 47% תקינה. למרות אחוז הכיסוי הנמוך, הצוות עבד כיפליים קשה והצליח לתת מענה כמעט לכל מסגרות החינוך בעיר.

בשנת הלימודים תשע"ט, ישארו בשירות הפסיכולוגי קריית גת בין 3 ל- 4 פסיכולוגים פעילים, בהיקף כולל שבין 2.25 תקנים (12% תקינה) ל 3.25 תקנים ( 17% תקינה).

המשמעות הכואבת היא שלא יהיו פסיכולוגים חינוכיים זמינים לאף מסגרת חינוכית בעיר. לא בחינוך הרגיל ולא בחינוך המיוחד. לא יהיו הדרכות לצוותים חינוכיים, לא הדרכות להורים, לא טיפולים לילדים ולא אבחונים. יהיו שירותי חירום בלבד.

תגובת התנועה למען הפסיכולוגיה הציבורית

התנועה רואה בחומרה רבה את הפגיעה בשרותים הפסיכולוגים בדרום בפרט על רקע ההסלמה בגזרה שללא ספק מעלה את חשיבות התמיכה הנפשית בתושבים באזור. הצורך בשרותים פסיכולוגים ציבוריים מתפקדים קריטי במיוחד בפריפריה, שם הנגישות לשרותים פסיכולוגים מצומצמת יותר. התנועה מקווה שזכויות העובדים שנפגעו תושבנה להם בהקדם, וכי השרות הפסיכולוגי לא יפגע. התנועה שמחה על פעילות חטיבת הפסיכולוגים בהסתדרות שפועלת ללא לאות להגנה על זכויות הפסיכולוגים במגזר הציבורי.

תגובת ראש העירייה, אבירם דהרי

עיריית קריית גת סירבה להתייחס לנושא אך ראש העירייה אבירם דהרי מיהר להפיץ בוואטאפ שהוא שולח לתושבים תגובה בנושא:
עיריית קריית גת מצווה לדאוג לתושביה ולא תאפשר התנהלות פוגענית מתוכננת של עובדים אשר רובם חבים את רמתם המקצועית ואת ניסיונם לעיריית קריית גת.
עיריית קריית גת בראשותי כבר ידעה מצבים כאלה בעבר וכמו אז גם היום העירייה תפעל באופן נחוש לגייס פסיכולוגים שיהיו עסוקים כל כולם במתן שירות איכותי לתושבי עיריית קריית גת.
לתושבי קריית גת מגיע פסיכולוגים שישקיעו את כל מרצם וזמנם למען תושבי קריית גת ולא בחיפוש אינסופי אחר עבודה אחרת ובהכפשת המערכת בה גדלו התפרנסו והתמקצעו.
אני מאחל לפסיכולוגים שבחרו לעזוב הצלחה בהמשך דרכם ואם בכל זאת יחליטו להישאר ולהתחייב לעבודה של שנתיים לפחות אנו נשמח לקלוט אותם חזרה (בסך הכל השקענו בהם הרבה משאבים).
בע"ה ובישועתו נעשה ונצליח