עיריית קריית גת משכה את העתירה נגד הקמת תחנת כוח. מרים חדד: "מדובר בנזקים בריאותיים קשים"

עיריית קריית גת משכה את העתירה שהגישה לבג"צ נגד הקמת תחנת כוח בצומת פלוגות. נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, המליצה לעורכי הדין שייצגו את העירייה בעתירה למשוך אותה. לאחר התייעצות טלפונית ככל הנראה עם ראש העירייה, אבירם דהרי, נמשכה העתירה כשקריית גת מותירה לעצמה את הזכות לעתור בעתיד. תושבת העיר, מרים חדד שאף היא אחת העותרות אומרת: בניית התחנה היא בכיה לדורות לתושבי קריית גת. זיהום אוויר ומחלות יהפכו את חיינו לקשים.

בסוף שנת 2010 חברת צומת אנרגיה קיבלה רישיון מותנה להקמת תחנת כוח משולבת גז וסולר בצומת פלוגות, בהספק של 360 מגה-ואט. מדובר בתחנה שצפויה להיות התחנה העצמאית הגדולה בארץ. ההשקעה הצפויה בבנייה היא 2 מיליארד שקלים.

במאי 2013 הוועדה לתשתיות לאומיות (הות"ל) אישרה את הקמת התחנה ממש אל מול המרפסות שיבנו ברובע החדש של קריית גת, כרמי גת. על פי המצגת שהוצגה בוות"ל גובה הארובות במתווה החדש יהיה 35 מטר לעומת 50 מטר בתוכנית הקודמת. מנהל המערכת בחברת החשמל צופה שתחנת מחזור פתוח כזאת תעבוד כ-600 שעות בשנה, בעוד רשות החשמל צופה פעילות במשך 1,000 שעות. תחנות כוח במחזור משולב, המפיקות חשמל מגז ומהקיטור הנוצר בתהליך הן יעילות יותר, ופועלות בדרך כלל 4,500-6,000 שעות בשנה.

ההתנגדויות לא איחרו לבוא, עמותת אדם טבע ודין פונה למשרד התשתיות בבקשה לא לאשר את התכנית מאחר והיא בלתי סבירה, מבוססת על תשתית עובדתית חסרה, על שיקולים זרים ומעניקה משקל יתר לשיקולים פחותים בחשיבותם. השפעתה של התכנית על העיר קריית גת והתכניות הקיימות להתפתחותה.

עיריית קריית גת מגייסת את התנגדות הוועדה המחוזית להקמת תחנת הכוח בצומת פלוגות וממליצה על הקמת התחנה באזור התעשייה, בצד האחורי של העיר. באוגוסט 2014 מסרו עורכי הדין ששכרה עיריית קריית גת,רון ציון ומרדכי גנדסקי, לטפל בנושא כי "אין לנו התנגדות לעצם הקמת תחנת הכוח, ומבחינתנו היא יכולה לקום בשטח העיר ואפילו באזור התעשייה. יש לנו התנגדות למיקום שלה בצומת פלוגות. התוכניות מצביעות על כך שכ־7,600 יחידות דיור יוצבו במרחק 1.5 ק"מ מתחנת הכוח, ויהיה ניתן לראות אותה מבתי התושבים. זעקו עורכי הדין בשם העירייה".

בשנת 2016 עתרה העירייה ושניים מתושבי העיר: מרים חדד ואלעזר הלוי לבג"צ בתקווה שזה יעצור את המשך תיכנון והקמת תחנת הכוח. ביוני 2016 תושבים בקריית גת יוזמים החתמת עצומה נגד הקמת תחנת הכוח הפועלת על גז בצומת פלוגות. התחנה שככל הנראה תקום למרות ההתנגדות העזה של תושבי העיר תהייה מהגדולות בארץ.

בחודש אפריל 2017 בעוד ראש עיריית קריית גת, אבירם דהרי מנסה לגייס את שר הפנים והח"כים החרדיים למאבק בהקמת תחת כוח בצומת פלוגות, חברת איי.סי.פאואר שבבעלות קנון רוכשת 95% ממניות חברת צומת אנרגיה, שמחזיקה בזכויות להקמת תחנת כח המבוססת על גז טבעי בצומת פלוגות ומקדמת את הבנייה.

בפנייתו לחרדים כותב דהרי: עיריית קריית גת, תושביה והבאים בשעריה, קוראים לציבור החרדי באמצעות המפלגות החרדיות המייצגות אותם בממשלת ישראל, להצטרף למאבק שמנהלת עיריית קריית גת כנגד תחנת כח 360 מגה – וואט – בגבולו של המתחם "החרדי". לא נרשמת תגובה במיגזר החרדי פנייה של דהרי.

ביום שני השבוע, שבע שנים אחרי התחלת התכנון מושכת עיריית קריית גת את העתירה שהגישה לבג"צ. נשיאת בית המשפט העליון השופטת אסתר חיות מציע לעותרים עיריית קריית גת למשוך את העתירה. לאחר התייעצות קצרה העירייה נעתרת אבל שומרת לעצמה את הזכות לחזור לבית המשפט בעתיד.

מרים חדד תושבת קריית גת עותרת מספר 16 חושבת שמדובר בבכייה לדורות: תושבי העיר יסבלו מזיהום ופגיעה בראותית היא אומרת: "מדובר בתחנת כוח שתפעל על גז ועל סולר מה שאומר תחנה מזהמת. מטבע הדברים תחנת כוח תמשוך מפעלים לאזור, אין ספק שתושבי קריית גת יפגעו לא רק ממטרדים חזותיים אלה בעיקר ממפגעים בריאותיים. בדרום הארץ לא חסרה אספקת חשמל. התחנה תייצר חשמל על פי הצרכים של תושבי מרכז הארץ מחמירה את המצב, אומר חדד, אנחנו נספוג את הזיהום והמיפגע כדי לספק חשמל לתושבי המרכז".

התחנה שתקום בצומת פלוגות תפעל לסירוגין,הווה אומר בהתאם לייצור החשמל במשק. מה שברור הוא שהיא תספק מקומות עבודה לא מעטים.