עו"ד חיים אברג'ל: יש לקריית גת נוער יוצא מן הכלל ותושבים חמים ונהדרים. צריך לדאוג שתהייה להם עיר נהדרת

ערב ראש השנה תשע"ח חבר מועצת העירייה, עו"ד חיים אברג'ל, יו"ר האופוזיציה במועצה, מדבר על הכל. על הקושי בלהיות אופיזציה כמעט לבד, על כרמי גת, על התביעות האין סופיות שבהם עסוק ראש העירייה, על התקווה ועל האהבה לקריית גת ותושביה מכל הרבדים ומכל המיגזרים. ראיון עם הרבה תקווה.

אתה חבר מועצת העיר ויו"ר אופוזיציה שלמעשה היחידי מבין כל חברי המועצה שלא היה חבר בקואליציה של ראש העירייה איך זה להיות כמעט בודד בצריח אשר כולם מצביעים כאיש אחד לכל הצעה של ראש העיר ? והאם הביקורת האגרסיבית לפעמים נשמעת ?

בשונה מהאופוזיציה בכנסת , שיעודה העיקרי הוא להפיל את הממשלה המכהנת ולתפוס את מקומה, האופוזיציה ברשות המוניציפלית לא נועדה להחליף את ראש הרשות המכהן , שכן הוא נבחר לחמש שנים ולא ניתן להפיל אותו במהלך הקדנציה.

בתחום המוניציפאלי תפקידה של אופוזיציה בועטת ואחראית הוא לבקר, לחשוף טעויות ושחיתויות , להצביע על שגיאות או מחדלים של ראש הרשות ושל המנגנונים המשרתים אותו, במגמה להוכיח לציבור שאין הוא ראוי לקדם את האינטרסים של התושבים ושהם אנשי האופוזיציה, ראויים ממנו למלא תפקיד זה בקדנציה הבאה.

מי שעוקב אחרי פעילותי במועצה יכול להעיד כי אני אופוזיציונר שלא חושש לבקר ולהתעמת במידת הצורך עם ראש העיר וללא משוא פנים ולנסות ולצפות פני עתיד בכל הקשור להתנהלות העירייה ולהתריע בשער, וניתן לומר כי אני זה שחשפתי מבעוד מועד את המחדלים בכל ההתנהלות של פרויקט כרמי גת ולצערי התחזיות הקודרות התממשו, את השחיתות בבניית הבריכה, את שלל המחדלים וההתנהלות החובבנית של החברה הכלכלית, מתן עבודות לקבלנים מקורבים ללא מכרזים ועוד כהנה וכהנה.

אני סבור כי הביקורת הציבורית לא נשמעת בחלל ריק גם אם כך זה נראה, קחו למשל את חוק פינוי בינוי שערים כמו בת ים ואחרים ממששים אותו שנים רבות והביאו למצב של התחדשות עירונית ופיתוח מאסיביים.

בקריית גת עד לפני 4 שנים לא חשבו בכלל על פינוי בינוי ומי שזכרונו אינו בוגד בו יידע להגיד שאני העליתי לסדר היום שיש להביא להתחדשות עירונית במסגרת חוק פינוי בינוי ואכן זה קורה, אני תבעתי להגדיל באופן משמעותי את המלגות לסטודנטים ואכן זה קורה , אני נלחמתי בהעלאות המסיביות בתשלומי הארנונה והיום העלאות מדודות יותר ולכן הביקורת הציבורית לעיתים מסייעת לטובת התושבים ומחובתי כנבחר ציבור לעשות כן.

כרמי גת מגה פרויקט שחשיבותו לעיר אינה מוטלת בספק האם אתם חברי המועצה מדווחים מה קורה אם יקרה ?

לחברי מועצת העיר המשתייכים לקואליציה זה לא באמת מעניין אותם והם מונעים בעיקר מאינטרסים אישיים ואני ניזון בעיקר מהעיתונות הארצית וממקורות יודעי דבר ומשתדל להביא לידיעת הציבור את המצב האמתי.

כרמי גת פרויקט הדגל של העיר קריית גת שאמור היה לעצב את העיר בעשור הקרוב שמנוהל פשוט על ידי חובבנים שהביאו למצב שבו חתמנו על הסכם הגג ראשונים בארץ ולכאורה היינו אמורים לקבל את התנאים הטובים ביותר ובפועל קבלנו בדיוק את ההפך.

היום הפרויקט מקרטע בלשון ההמעטה, עפ"י התכנית המקורית דיירים היו אמורים להיכנס כבר בחודש מרץ 2017 לדירותיהם החדשות עם תשתיות מלאות ומוסדות ציבור לתפארת מדינת ישראל ולצערי זה לא קרה ועדיין לא רואים את האור בקצה המנהרה.

באמת ובתמים אני שואל את עצמי מדוע פרויקט בסדר גודל כזה צריך להתנהל כך, צריך להבין שזה לא קורה בשום עיר מתוקנת, מי שעיניו בראשו מבין שפרויקט קטן כגדול צריך לתכנן מראש, כולל מסגרת לוחות זמנים ולהפקיד את התכניות והתקציבים בידי חברת ניהול מקצועית וללא משוא פנים, כך שטובת הציבור לנגד עיניהם ולא שיקולים פוליטיים צרים.

חמורה בעיניי העובדה שכאשר דהרי חתם על הסכם הגג הראשון במדינת ישראל כחודשיים לפני הבחירות, לא עמדו לנגד עיניו האינטרסים של התושבים, אלא מה שעניין אותו זה לצאת בקמפיין גדול בתקשורת ובשלטי חוצות בכדי להציג עשייה ולמעשה הוא חתם ביודעין על הסכם שאינו מבטיח כלל את האינטרסים של תושבי העיר קריית גת ולא בכדי היום הפרויקט בעיכוב של כשנתיים ימים, התשתיות טרם הושלמו, איכות הבנייה נמוכה ביותר ולצערי רובע הבנים יחזור על עצמו ובגדול.

שלא יהיו אי הבנות חודשיים לפני הבחירות הבאות ( נובמבר 2018 ) הכניסה לעיר תהיה מוכנה עם מזרקה מרשימה ויקרה מה שעשוי לתעתע בציבור כאילו הכל מתנהל כשורה.( לתכנית הבזבזנית הזו שלעיתים קונה שלטון הוא הקפיד לדאוג )

בסוף יהיו דירות ויראו שכונה אלק חדשה, אבל מי שמבין עניין יבין מהר מאוד איך הפוטנציאל שהיה בפרויקט כרמי גת ירד לטמיון.

בעניין כרמי גת אין אופוזיציה וקואליציה אני קורא לראש העיר להתעשת, ניתן עדיין למזער נזקים, אין לאף אחד מאתנו מונופול על החוכמה ויש מקום לגייס את מיטב המוחות בכדי להשיב את הפרויקט למסלול.

העובדה שהעיר הפכה ליעד מועדף של חסידיות חרדיות מהווה בעיה או עלולה להוות בעיה ?

כאשר יש תשתיות ותקציבים לחרדים על חשבוננו, מדוע שהחסידיות השונות לא ינהרו לקריית גת וייאמר לזכותם שהם לא מסתירים זאת.

היום כולם מבינים שהאמירה שתבעתי בבחירות "קרית גת לא תהיה בית שמש" קורמת עור וגידים ואם דהרי ימשיך בכיוון הזה אנחנו נמצא את עצמנו בנקודה של אל חזור.

אני סבור כי הציבור לא באמת מעניין את דהרי, דהרי שם את כל יהבו על החרדים והוא מבין היום יותר מתמיד כי הישרדותו הפוליטית תלויה בעיקר בהם ומה שהוא ניסה לתת בהיחבא בעבר, היום הוא עושה זאת בגלוי , הוא מפנה לטובתם עשרות רבות של מיליוני שקלים וקרקעות על חשבון הציבור הכללי והוא אף לא מסתיר את העובדה כי הוא מתכנן להעביר להם את תיכון רבין ואף פועל בצורה אקטיבית כאשר מציב בתוך בית הספר קרוונים לטובתם .

די לראות מה קרה בסוף בבית שמש והתהליך שהעיר ערד חובה היום בכדי להבין מה עלול להתרחש בקרית גת.

עד כמה עמוק גרעון העירייה והאם כחבר מועצה אתה שותף למצב הכספי הקשה?

מבלי לפגוע באף אחד לדעתי קופת העירייה מנוהלת כמו אחרון מוכרי הבסטות בשוק, העירייה עומדת היום בגירעון מצטבר של כ – 200 מיליון ₪, כל הנכסים ותשלומי הארנונה משועבדים לבנקים ועדיין לא נפל לאף אחד האסימון שבמצב דברים זה לא ניתן לתכנן דבר וחצי דבר לטווח ארוך ולא פלא שבעירייה מתנהלים בצורה של לחיות את הרגע.

בכדי להמשיך להתקיים מפעם לפעם אנו עדים לגזירות שדהרי מטיל על הציבור גזירות בדמות של היטל שמירה הזוי, היטל סלילה, העלאות ארנונה ופשוט ניתן לומר כי אנו התושבים משלמים את המחיר בעבור התנהלות בזבזנית ובלתי אחראית

וכן חברי המועצה אשר מרימים את ידם לכל הצעה של דהרי ומבלי לבחון את ההשפעה שלה על הציבור, הם אחראים באותה מידה, היה מצופה מחברי מועצה שמבינים עניין, במצב של גירעון בסדר גודל כזה יתבעו מדהרי להתייעל ולא להמשיך בחגיגות של ג'ובים למקורבים ובזבוזים משוועים, אך לצערי כל תחנוני בישיבות המועצה ומחוצה לה לבניית תכנית התייעלות נפלו על אוזניים ערלות.

שמענו על מאבק שלך נגד היטל השמירה כולל החתמה על עצומה האם המאבק ממשיך?

אני התנגדתי בתוקף לגזירה נוספת על הציבור בדמות של היטל שמירה, ואף החתמתי על עצומה אלפי תושבים המתנגדים להיטל, שכן ברור לכולי עלמא שאין המדובר בהיטל שמחויב המציאות ולמעשה נועד לסייע בהקטנת הגירעון הכספי הגדול שמצויה בו העירייה ושדהרי אחראי לו באופן יישיר.

לא בכדי רוב המכריע של ראשי הערים לא משתמשים בסמכותם זו ואלו שעשו כן היו כאלה שהיו קשובים לרכשי הציבור שלהם ובטלו את ההיטל.

לא יעלה על הדעת שבזמן שמטילים גזירות כספיות הזויות על ציבור התושבים, מעניקים פטור מהיטל השבחה לקבלן ככל הנראה מקורב בעלות של למעלה מעשרה מיליון שקלים על חשבון הקופה הציבורית.

הואיל ולא ניתן היה במציאות הקואליציונית הקיימת לשכנע את חברי מועצת העיר להתנגד להיטל השמירה אני פועל במישור הארצי לבטל את הסמכות של ראשי ערים להטיל את ההיטל ההזוי הזה ומאמין שבעתיד הלא רחוק הוא גם יבוטל.

מה הדבר הכי קשה בעינך שראש העירייה אבירם דהרי עשה במהלך הקדנציה הנוכחית?

המעשה הכי לא דמוקרטי והזוי שדהרי עשה זה גל התביעות שהגיש לבית המשפט כנגד עיתונאים, חברי מועצה ופעילי ציבור והעיסוק האובססיבי כנגד כל מי שהעז לבקר אותו.

אמנם חופש הביטוי אינו חופש הביזוי והזכות להשמיע אינה הזכות להשפיל וגם לראש העיר נתונה הזכות שלא יפגעו בשמו הטוב ,אך לא יעלה על הדעת כאשר המדובר בביקורת ציבורית לגיטימית ראש העיר יהלך אימים על מבקריו ואני סבור עם כל הזהירות המתבקשת, שהמדובר בתביעות השתקה, כלומר כוונתו של דהרי למנוע באופן פסול כל ביקורת עליו .

אני ייצגתי את פעיל הציבור דויד אוחיון שכותב טור בעיתון המקומון מידי שבוע, הוא נפגש עם תושבים, מצלם ולמעשה מסקר את החצר האחורית של העיר קרית גת ותורם מזמנו ומרצו ללא כל תמורה ודהרי הגיש נגדו 2 תביעות דיבה הזויות, כמובן שהוא הפסיד בהן ואף נגזרו עליו הוצאות, אך זה היה מביך בלשון ההמעטה לראות ראש עיר שמבקר בבית המשפט פעם אחר פעם, חוטף בלשון ההמעטה פסקי דין כנגדו אף משופטי בית המשפט העליון ולרגע הוא לא עוצר ומבין שהוא לא רק אדם פרטי אלא, ראש עיר שמייצג את התושבים ותדמיתה של העיר נפגעת מכך.

מה עם קצת דברים טובים שהעירייה אחראית להם?

יש תושבים שפונים אלי הן באופן אישי והן ברשתות החברתיות ואומרים לי שעליי לציין גם את הדברים הטובים וזוהי בהחלט הזדמנות מצוינת, אני יכול לציין לא מעט דברים חיוביים שהעירייה מובילה כמו למשל בניית מרכז לצעירים ( שיפתח בסמוך לבחירות ) , מרכז תנופה המכווין צעירים לפני ואחרי גיוס, חלוקת מחשבים לקצינים, חלוקת מלגות שגדלה בצורה משמעותית בלחץ לא מבוטל של האופוזיציה, אירועי הקיץ לבני הנוער והתושבים שהיו לעילה ולעילה, מפעם לפעם מתקיימים מופעי תרבות איכותיים ויישר כוח לכל אלו העוסקים במלאכה.

יש באוויר תחושה של בחירות האמנם ? ומה התכניות שלך בבחירות?

הבחירות המוניציפליות אמורות להתקיים בעוד כשנה וחודשיים ובמושגי בחירות זה לא מעט זמן.

כאחד שמשוטט מפעם לפעם ברשתות החברתיות אני נדהם לראות כל מיני ספינים וסיסמאות ממומנים שלעיתים אין מאחוריהם ולו כלום כאילו שכחנו מי היה שותף לקואליציה ולכל ההחלטות שפגעו בציבור התושבים : תשלומי הארנונה הגבוהים, היטל השמירה והתנהלות העירייה בכלל מול ציבור התושבים.
אני סבור כי הציבור לא טיפש הוא מבין כי בחירת ראש עיר הנה החלטה חשובה שעשויה להשפיע באופן יישיר על אורח החיים שלו בעתיד ובבוא הזמן הם יעשו את ההחלטה הנכונה.

אני לכשעצמי ממתין עד שהמערכת תתייצב, כפי שאמרתי הבחירות אינן בפתח ויש עוד כשנה וחודשיים לבחירות, אכן המערכת נדרכה ואני מברך את כל אלו שחושבים לקפוץ לעגלה ובזמן המתאים קולי יישמע וביתר שאת ….

לאן פנינו מועדות?

אנחנו לפני החגים ראש השנה ויום הכיפורים, ברצוני לומר שיש לעיר קריית גת פוטנציאל רב מכל הבחינות יש לנו גם נוער יוצא מן הכלל עם אחוזי גיוס מדהימים, כמו כן יש לנו תושבים חמים ונהדרים אשר מוכנים להירתם לעזרת הזולת כל אימת שמבקשים וצעירים מוכשרים המצליחים להתברג בחברות גדולות ומבטיחות וגם כאן היריעה קצרה מלהכיל.

הציבור בסוף יצטרך להחליט באיזה מקום הוא רוצה לחיות, האם הוא מוכן להתפשר על בינוניות או שהוא רוצה לשאוף לעיר מתפתחת ומתקדמת, עיר עם חזון.

עם אופטימיות זהירה לעתיד ברצוני לאחל חג שמח ושנה טובה לראש העיר שלנו ולכל תושבי העיר קריית גת, חילוניים ודתיים, מסורתיים וחרדים ללא יוצא מן הכלל.

בברכת חג שמח ושנה טובה