סבתא של: עוד מעט נשב סביב שולחן הסדר…

עוד מעט זה מתחיל. הגיפלטע פיש יתפוס צבע מהגזר ויציץ על הדג החריף שישחה לו בנחת בשמן ופפריקה כי אנחנו במשפחה שלנו כל מיניי, מזרח ואשכנז שהתאהבו התחתנו והביאו לעולם נהדרת ומדהים שהם הקטנים משלבים קצת טריפולי, קצת פולין, קצת בסרביה (היום אוקרינה) וקורטוב ארץ ישראל מדורי דורות. כולנו נשב סביב שולחן הדור, כולו בצבעי לבן וזהב, נספר ביציאת מצרים כמו שסיפרו הורינו וסבינו וסבי סבינו, אולי בנוסחים שונים אבל באותם המילים ונכוון לאותה כוונה ולשעה קלה ייעלמו המחלוקות והשנאה ונהייה כולנו עם אחד פורץ גבולות, מנצח ימים חוצה יבשות.

עוד מעט ערב ליל הסדר. נכדי אהובי כבר מתאמן על ארבע הקושיות. כל כולו רהיטות, כל כולו נועם. סבתא מנגבת דמעה חוצפנית שהתגלגלה לה בלי שליטה מביטה בו באהבה אין קץ ובלב מבקשת מאלוהים שישמור עליו חזק חזק. נכדתי הקטנה שמלתה תחרה ואת תלתלי הזהב שלה יעטר זר פרחים לבנים והיא מפזמת שוב ושוב את הא לחמניא עניא, כל כולה עונג ונחת בעיני סבתא שעברה מדמעה בודדת למפל דמעות, (כמה טוב שאפשר להאשים את הבצל), שישמור אותה, את הנהדרת, אלוהים מלחמא עניא.

ממש עוד כמה שעות ספורות נתיישב סביב השולחן. "בצאת ישראל ממצרים…" נזמר פה אחד וסבתא תתחבא מאחורי ההגדה ובשקט תשלח מסר של תודה לבורא עולם: תודה על נכד חדש שעומד להיוולד, תודה על עוד מאבק מוצלח במחלה לא מוצלחת, תודה על הנהדרים שלי שהופכים כל יום ליום של אור. תודה על שפעת המזון והבית החם. תודה על הסובבים אותי שגם ברגעים של כעס הם הסובבים אותי.

ליל הסדר בפתח, לסבתא יש תפקיד סודי, חוץ מלבשל, לערוך שולחן, להגיש את האוכל, לפנות את השולחן ולרחוץ כלים, סבתא היא הממונה על מציאת מקום בו יחביאו את האפיקומן, יותר נכון את האפיקומנים, אצל סבתא המנהג הוא כמספר הילדים כך מספר האפיקומנים ומספר מקומות המחבוא. כולם מאושרים וסבתא הכי מאושרת . מקומות המחבוא צריכים להיות קצת סודיים וקצת גלויים. קצת עמוקים כדי שלא יראו את המצות וקצת רכים כדי לא לשבור את המצות.

המקסים והיפה כבר מנהלים ימים ארוכים משא ומתן מול סבתא הם מבקשים לתאם מראש את מקום מחבוא האפיקומנים: " לא בגלל שאנחנו רוצים לדעת" מסביר הנהדר בקול בוטח, "המטרה היא לקצר תהליכים כי את סבתא כבר קצת מבוגרת ואולי תתעייפי מהמתנה ארוכה" ומניח יד בוטחת על כתפה של הזקנה. למתוקה יש הסבר הרב יותר פשוט: "נכון את סבתא שלי?" היא שואלת וחגה בצעדי מחול סביב הסבתא, "נכון את ממש אוהבת אותי?" היא ממשיכה בתנועות ריקוד "אז תגידי לי כדי שאני אהייה שמחה"….

חג שמח וחופשה נהדרת,
סבתא של, נדב ושי