נפגעת בתאונת פגע וברח כהולך רגל מגיע לך פיצוי כספי

 רחלי ארוך חלק עליון

תאונות דרכים בהן נהג אחד מן הרכבים המעורבים, בורח מזירת האירוע מייד לאחר הפגיעה, מבלי להגיש עזרה לנפגעים או להשאיר בידם את פרטיו, נקראות תאונות "פגע וברח".

מעבר לעובדה שמדובר בעבירה פלילית חמורה ביותר, ישנן מספר השלכות לתאונת דרכים שכזו, ככל שהדבר נוגע לעניין תביעת הפיצויים לנפגעים אשר בהם פגע אותו נהג בורח. במאמר זה נבהיר כיצד יש לנהוג לאחר פגיעה בתאונת פגע וברח, על מנת לקבל כנפגע, את הפיצוי המגיע בהתאם לנזקי הגוף והנפש שנגרמו למעורבים בתאונה.

באופן כללי, נפגעי תאונות דרכים אמורים לתבוע את הפיצויים המגיעים להם מחברת הביטוח אשר ביטחה בביטוח חובה, את הרכב שבו היו בעת התאונה. בתאונות אשר בהן מעורבים נפגעים הולכי רגל ו/או רוכבי אופניים ו/או משתמשים בכלי רכב אשר אינם מבוטחים בפוליסת ביטוח חובה, הגורם המשלם את הפיצוי הינו חברת הביטוח של הרכב הפוגע.

כאשר לאחר התאונה, ניתן לקבל מן הנהג הפוגע את פרטי הרכב ופוליסת ביטוח החובה, אין כל בעיה להגיש תביעה מתאימה לפיצוי הנפגעים. אולם, מה קורה כאשר מדובר בתאונת פגע וברח, ולא ניתן לאתר את פרטי הביטוח הרלוונטיים? במקרים שכאלה על הנפגעים להגיש את תביעת הפיצויים לתאגיד קרנית – קרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, אשר משמש כחברת ביטוח לכל דבר ועניין.

במסגרת התביעה יידרשו אמנם הנפגעים להוכיח שאכן נפגעו בתאונת דרכים מסוג פגע וברח או אחרת, שבנסיבותיה לא ניתן לאתר את פרטי הרכב הפוגע וחברת הביטוח הרלוונטית. לעיתים, דרישה זו מציבה רף גבוה בפני נפגע בתאונת פגע וברח, שכן עליו להוכיח שאכן נפגע מרכב בתאונת דרכים ולא בנסיבות אחרות כלשהן, אשר אינן תואמות להגדרת תאונת דרכים. הדרך הטובה ביותר להוכיח שאכן הנפגע היה מעורב בתאונת דרכים, הינה כמובן בעזרת עדותם של עדי ראיה, אולם ניתן יהיה להוכיח את נסיבות התאונה גם באמצעות ראיות נוספות כגון מסמכים רפואיים שנערכו מייד לאחר התאונה, דו"ח משטרה וכד'.

כתבות נוספות:  מי ולמה מפחד מהנחת תפילין?

לאחר שיוכח לחברת קרנית, שאכן הנפגע היה מעורב בתאונת פגע וברח או בתאונה אחרת שלאור נסיבותיה לא ניתן לאתר את פרטי הביטוח של הרכב הפוגע, יש לנהל מולה את תביעת הפיצויים באופן שבו מנהלים את התביעה מול חברת ביטוח רגילה, דהיינו יש להוכיח את גובה הנזק שנגרם לנפגע בעקבות אותה תאונת דרכים נטענת ובהתאם ליכולת הוכחת הנזק, ישולם לנפגע הפיצוי המתאים למצבו הרפואי.

מאחר ותאונת פגע וברח אינה תאונת דרכים רגילה, כי אם תאונת דרכים אשר הטיפול בה מבחינה משפטית מורכב יותר, לא מומלץ למי שאינו עורך דין המתמחה בתחום זה, לנסות ולטפל בה בעצמו, שכן במקרים של אי הצלחה בהוכחת נסיבות התאונה, המשמעות יכולה להיות הותרת הנפגעים (אשר לעיתים קרובות סובלים מפגיעות קשות ביותר ואף מוצאים את מותם בעקבות תאונות אלו) ללא כל פיצוי.

ארוך משרד עו"ד | רחלי ארוך וקנין משרד עו"ד משרדנו עבר למשכנו החדש בכיכר פז 3 קניון לב העיר(החדש) קומה 3 קרית גת טל' 08-6677968, פקס. 08-6711433 | דוא"ל. [email protected]

Facebook Comments