ניר שמול מנכ"ל חברת שניר על נתוני הלמ"ס שמציגים שפל בהתחלות הבניה ומספר עיסקאות הנדל"ן צנח ב–9% בשנה

ניר שמול מנכ"ל חברת שניר המשווקת פרויקטים בתחום המגורים ובתחום המסחרי,  מגיב לנתוני מגיב לנתוני הלמ"ס על שפל בהתחלות הבניה –  ירדו לרמה של 2012, ועל נתוני האוצר כי מספר עיסקאות הנדל"ן צנח ב – 9% בשנה.

ניר שמול - מנכ"ל חברת שניר.  צילום: תומר פדר

ניר שמול – מנכ"ל חברת שניר. צילום: תומר פדר

"בימים האחרונים אנו עדים לגל נוסף של פרסומים אודות ירידה בכמות העסקאות בדירות למגורים במשק , לצד עדכון דרמטי חשוב וראשוני על ירידה בהיקף התחלות הבנייה. במשך חודשים רבים אני טוען כי הנתונים המפורסמים הינם חלקיים בלבד ולא נותנים תמונה אמיתית למצבו האמיתי של שוק המגורים בישראל .

העובדה שיש פחות עסקאות בשוק, לא יכולה לעמוד כנתון בפני עצמו אלא חייבת להיות מדווחת עם הנתון של היקפי התחלות הבנייה. במספר התייחסויות קודמות שלי בנושא, הדגשתי כי אנו עדים בשוק לכמות הולכת ויורדת של התחלות בנייה, וכמות קטנה מאוד של דירות שלא במחיר למשתכן. העובדה שלדוגמה ברמת השרון נמכרו בשנה החולפת פחות דירות מאשר בשנה שלפניה, אינה מעידה במהומה על המצב בשוק אלא מעידה שאין דירות למכירה חדשות ברמת השרון !. בפעם הראשונה אנו רואים כי הלשכה המרכזית לסטסיטקה מעידה כי כמות התחלות הבנייה נמצאת בירידה .

מה הדבר אומר ? לאנשי מקצוע בתחום ברור כי אנו עדים לפני גל נוסף של התייקרות במחירי הדירות, כאשר ההיצע יורד המחיר עולה , זהו כלל בסיסי בכלכלה . צריך להבין שיש שני תהליכים חברתיים המשפיעים היום דרמטית על הביקוש. עליית שיעור הגירושין, לצד הגדלה המשפחה היהודית , ועלייה בשיעור הילודה בישראל . רבות מהמשפחות הצעירות בישראל, לא מסתפקות ב 2 ילדים כמו שהיה בעבר, אלא רוצים שלושה וארבעה ילדים .בנוסף, גל פיגועי הטרור בעולם מביא יותר ויותר יהודים לרכוש דירה בישראל.

כתבות נוספות:  בלוני התבערה הגיעו ליער המלאכים ולכפר הריף

אלו נתונים דמוגרפיים וחברתיים שאנו נוטים להתעלם מהם . אבל התרגום שלהם שאנו צריכים יותר דירות ! . בנוסף בישראל חסרים נכון להיום כמאה אלף פועלים על פי ההערכות זהירות של קבלנים. ענף הביצוע בקריסה, ואנו שומעים מדי חודש על עוד חברת בנייה שמבקשת הקפאת הליכים לאור קושי בתזרים וברווחיות שלה. כשאין פועלים המחיר עולה .

תהליכים אלו, אינם סותרים את תוכנית מחיר למשתכן המיועדת למחוסרי הדיור בלבד. אלא הם תוצאה של תוכנית זו. חשוב להבין כי מרבית השחקנים בשוק הדיור הינם משפרי הדיור שנאלצים מחודש לחודש לשלם מחיר גבוה יותר, כי אין דירות , או על פי נתוני הלמס כמות התחלות הבנייה ירדה ב 4.6 אחוז כאשר כמות האוכלוסייה והביקוש לדירות עלתה .

אנו עדים בשוק כיום למצב המזכיר את ערב תוכנית מע"מ 0 כאשר העיתונים דיווחו חדשות לבקרים על ירידה בכמות העסקאות בשוק , וביום שנפלה הממשלה כל אלו שישבו על הגדר רצו לרכוש דירות והמחיר שוב עלה. מרבית הדירות בשוק שנמכרות היום הינם בתהליכי התחדשות עירונית פינוי בינוי או תמ"א 38 שלוקח זמן רב עד שתוכניות אלו מאושרות ויוצאות לשיווק. ברגע שהמדינה החליטה שכל המרכזים והקרקעות שלה מיועדות למחוסרי דיור וכל הזוכים במכרזים יהיו אלו שיציעו את המחיר הנמוך ביותר על הקרקע , היא גזרה גזירה על משפרי הדיור שיאלצו לקנות דירות במחירים יקרים יותר, ועל המשקיעים שיעברו לרכוש נדלן בחו"ל או ימתינו על הגדר עד להתבהרות המצב –כלומר יצירת ביקושים גדולים שמביאים להתייקרות במחיר .

אני קורא למקבלי ההחלטות לראות את התמונה המלאה, לפתור את מצוקת הפועלים בשוק, ולתת פיתרון אמיתי הן למשקיעים והן למשפרי הדיור. לחשוב לטווח רחוק, ולהבין כי רק תוכנית כוללת הרואה את טובת כל המגזרים יכולה להביא להתמתנות במחירי הדיור בישראל, ולירידת מחירים לאורך זמן.

כתבות נוספות:  רחוק מתל אביב רחוק מפעולה נכתב בכאב רב