מפעל אינטל בקריית גת ישודרג בעלות של 24 מיליארד ש"ח

החברה התחייבה להשקיע 6 מיליארד דולר (כ-24 מיליארד ש"ח) בFAB28, מפעל אינטל בקריית גת. במקביל התחייבה המדינה להעניק מענק בהיקף של 6%-10% מהשקעתה (בין 250 ל-600 מליון ש"ח) בתמורה ל1000 מקומות עבודה חדשים.

אינטל הודיעה אמש (ד') כי תשדרג את המפעל הקיים בקריית גת וכי בכוונתה להגיש תכנית השקעות לשדרוגו לממשלה. עם זאת, אינטל לא פירטה בהודעתה לצורך איזו תכלית נעשה השדרוג, וכן לא פירטה דבר על עלויות השדרוג, לוח הזמנים הדרוש לה וסוג השדרוג הטכנולוגי. לפי הערכות מתכננת החברה השקעת ענק של כ-6 מיליארד דולר. מפעל אינטל בקריית גת מייצר כיום שבבים בטכנולוגיה של 22 ננומטר, ולפי ההערכה מעוניינת אינטל להעבירו לייצור בטכנולוגיה המתקדמת של 10 ננומטר, הטכנולוגיה של הדור הבא של ענקית השבבים שטרם הושקה.

מפעל אינטל בקריית גת FAB28

"שדרוג מפעל אינטל בקריית גת זו אחת ההשקעות הגדולות ביותר שנעשו בישראל והמשמעות לפריפריה ולחינוך הטכנולוגי אדירה" | תמונה באדיבות מרכז להבה, קריית גת

היום, יום חמישי, תוגש על ידי נציגי החברה התכנית העסקית הסופית לשרי הכלכלה והאוצר. לדברי מקור בממשלה, מדובר במהלך בעל חשיבות אדירה לכלכלת ישראל, שיוביל לתוספת של אלפי מקומות עבודה, אך חשוב מכך המהלך יוביל להצלתם של מקומות העבודה הקיימים בקריית גת.

אינטל בחנה בשנתיים האחרונות היכן כדאי לה להשקיע בשדרוג מפעליה לטכנולוגיה המתקדמת ביותר. משמעות הבחירה בישראל היא שהחברה רואה את עתיד הייצור שלה במדינה זו וכי הסבירות שכאן יוקם המפעל הגדול הבא שלה היא גבוהה. לדברי המקור, אם הייתה בוחרת אינטל להשקיע את הסכום במדינה אחרת, משמעות הדבר הייתה שבעתיד הקרוב היא הייתה סוגרת את המפעל בישראל בגלל מיושנות הטכנולוגיה שלו, ומקומות העבודה הקיימים היו אובדים. הפעם האחרונה שאינטל החליטה לשדרג את מפעלה בישראל לפני כ4 שנים נגמרה עם השקעה באירלנד במקום.

כתבות נוספות:  שתו אלכוהול מזויף שרכשו בפיצוציה - והתעוורו

השקעת 6 מיליארד דולר בשדרוג המפעל בקריית גת היא במקום להוציא יותר מ-10 מיליארד דולר על מפעל חדש.

"הבעת אמון בכלכלה הישראלית"

"זו בשורה אדירה למדינת ישראל ומתנה אדירה ליום ההולדת ה-66 שלה", אמר שר הכלכלה, נפתלי בנט, שליווה את המגעים מול החברה. "שדרוג מפעל אינטל בקריית גת זו אחת ההשקעות הגדולות ביותר שנעשו בישראל והמשמעות לפריפריה ולחינוך הטכנולוגי אדירה".
שר האוצר, יאיר לפיד, בירך גם כן על הודעת אינטל ואמר כי ״נמשיך לפעול לקידום ההשקעות בתעשיות המפותחות במדינת ישראל, זו היא הבעת אמון בכלכלה הישראלית. השקעות אלו ייצרו עוד אלפי מקומות עבודה במעגל הראשון ועשרות אלפי מקומות עבודה במעגל השני, למעמד הביניים הישראלי".
ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בירך אף הוא על תכנית ההשקעות של אינטל ואמר: "תכנית ההשקעות הזאת היא תוצאה של תהליך שאנחנו עובדים עליו כבר מספר שנים. ישראל היא מוקד טכנולוגיה עולמית, והשקעה בה מניבה רווחים הן למשקיעים והן לאזרחי מדינת ישראל. אני קורא לחברות בינלאומיות נוספות להגדיל השקעתן בישראל, ולאלה שעדיין לא ניצלו את היתרונות שמציע המשק הישראלי לבוא ולהשקיע כאן".

מקסין פסברג, מנכ"לית אינטל ישראל וסגנית נשיא אינטל העולמית, אמרה על ההחלטה: "במהלך 40 השנים האחרונות היקף היצוא של אינטל הסתכם ב-35 מיליארד דולר, מרביתו הגיע ממפעלי ההייצור של אינטל בקריית גת וירושלים. במהלך 2013 זכה מפעל אינטל בקריית גת בפרס האיכות היוקרתי של אינטל על ביצועים מיוחדים. החברה מחוייבת להמשיך ברצף ההישגים האיכותיים כתוצאה מהפעילות של מפעל אינטל בקריית גת".

אבירם דהרי, ראש העיר אמר: "בשבח ובהודיה למלך מלכי המלכים אני מברך את החלטת אינטל העולמית להרחיב את פעילותה ולהשקיע במפעל בקריית גת, בתזמון נפלא בד בבד עם הרחבת העיר באלפי יחידות דיור בכרמי גת והתכנונים העתידיים, ללא ספק זוכה קריית גת לעדנת פיתוח ושגשוג ולהבעת אמון מצד יזמים, מוסדות ורוכשי דירות"

המפעל הראשון של אינטל שנבנה בישראל ב־1996 עלה לה 1.7 מיליארד דולר, ועליו היא קיבלה מהממשלה מענק של 680 מיליון דולר – 40% מההשקעה שלה. לעומת זאת, הקמת מפעל אינטל בקריית גת ב־2011 עלה לחברה 2.7 מיליארד דולר, והממשלה התחייבה להעניק לה 200 מיליון דולר – 7% מההשקעה.

כתבות נוספות:  סגרו להם את החמצן

כיום יש לאינטל בישראל ארבעה מרכזי פיתוח: חיפה, יקום, פתח תקווה וירושלים, ושני מפעלי ייצור, האחד מפעל אינטל בקריית גת, והשני לקדם זיווד בירושלים. החברה, אשר החלה את פעילותה בישראל בשנת 1974 עם הקמת מרכז הפיתוח חיפה על ידי דב פרוהמן, מעסיקה כיום כ-9,855 עובדים. במהלך 40 השנים האחרונות אינטל השקיעה 10.8 מיליארד דולר במפעלי הייצור ומרכזי הפיתוח בישראל, וייצאה בהיקף של 35 מיליארד דולר. היקף ההוצאה של אינטל במשק הישראלי מסתכם כיום בכמיליארד דולר לשנה ובסך הכל כעשרה מיליארד דולר בעשור האחרון.