מסע אחר "הנני כאן"

קהילת "הנני" בקרית גת ערכה ערב מיוחד לציון יום הזיכרון של יוצאי אתיופיה שנספו בדרכם לעלות ארצה. ד"ר חיה ג'משי, מנכ"לית קרן שח"ף: "המאבק של יהודי אתיופיה בדרכם לישראל הוכיח נחישות, תעוזה, אומץ ומנהיגות. יוצאי אתיופיה הצעירים גאים במורשתם ותרבותם ויכולים להוות גורם מחזק בחברה הישראלית ובהשתלבות בה"

לא רבים יודעים, כי יום ירושלים הוא לא רק יום שחרורה של עיר הבירה, זהו גם יום הזיכרון הממלכתי לכ – 2,000 יהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל בשנים 1979-1990. הנספים יצאו למסע רגלי שסופו לא היה ברור מתוך אומץ, אמונה וגבורה ובמטרה ברורה – להגיע לירושלים. המסע לישראל החל במסע מדברי מאתיופיה לסודן במהלכו התמודדו  עם מחלות, רעב, מעשי שוד ומעשי אלימות שאותם לא כולם שרדו.

לרגל יום זה, ערכה קהילת "הנני" בקריית גת ביום רביעי, 8 ביוני, ערב קהילתי מיוחד ברוח גבורתה ועוצמתה של קהילת יהודי אתיופיה ובדגש על סיפורי העלייה המרגשים. האירוע החל בפארק השופטים בקרית גת ובמהלכו נערכו מעגלי שיח של בני נוער וצעירים עם מבוגרים מהקהילה, אשר סיפרו את סיפורי המסע ארצה. האירוע סיכם את פרק מתכנית "והגדת לבנך", במסגרתה ילדים, נערים וצעירים ישראלים יוצאי אתיופיה שומעים  ומתעדים סיפורי גבורה מתוך המסע לירושלים שהובילה קהילת יהודי אתיופיה.

אחד הסיפורים המרגשים ביותר הוא של בלאי זאודו, אותו תיעדה לימור פיקדו. בלאי סיפר ללימור על אחד הקטעים הקשים במסע שלו ושל משפחתו לישראל, דרך סודן: "באמצע הדרך היה קטע שאנשים התייבשו מחוסר מים. אני הייתי אחד מהאנשים האלו, לא יכולתי לתפקד ולא יכולתי להמשיך במסע ואמרתי למשפחתי להמשיך בלעדיי. ידעתי שאם הם יתעכבו בגללי, עלולים לתפוס אותנו, וזה יכול להיות מסוכן מאוד. משפחתי המשיכה עד לסופואה. בסופואה יש נהר, שם שאבו מים מהנהר, וביקשו ממישהו סוס כדי להעלות אותי עליו בדרך חזרה, ובני ועוד מישהו חזרו אחורה למקום בו הייתי בשביל להביא לי מים ולקחת אותי למקום שבו הם שהו".

בנוסף, למעגלי השיח, ערכו הצעירים והמבוגרים יחד, צעדה מרגשת לזכרם של הנספים אשר יצאה מפארק השופטים אל תיכון גרוס. בתיכון הוצגה תערוכת המיצגים "המסע המשפחתי שלי", מיצגים משפחתיים שיצרו הורים וילדים בסלון ביתם סביב סיפור המסע לירושלים. בנוסף התקיים מופע אמנותי  וכן נערך טקס הוקרה חגיגי למשתתפי ומשתתפות פרויקט "והגדת  לבנך".

כתבות נוספות:  מפעלי נשק ישראל IWI עוברים לקריית גת

קהילות רשת עמותת "הנני" הן חלק מתנועה של כ-200 קהילות צעירים משימתיות, הנתמכת ע"י קרן שח"ף -שותפות של פילנתרופים שמקדמים צעירים המחליטים לחיות כקהילה ופועלים למען שינוי חברתי.

ד"ר חיה ג'משי, מנכ"ל קרן שח"ף: "המאבק של יהודי אתיופיה בדרכם לישראל הוכיח נחישות, תעוזה, אומץ ומנהיגות. יוצאי אתיופיה הצעירים גאים במורשתם ותרבותם ויכולים להוות גורם מחזק בחברה הישראלית ובהשתלבות בה".

עמותת "הנני" מקימה ומלווה גרעינים קהילתיים לישראלים יוצאי אתיופיה. העמותה קמה כיוזמה של צעירים ישראלים יוצאי אתיופיה, אשר מכירים היטב את עצמתה והכאב אותו חשה בישראל . צעירים אלה שמו להם למטרה לפעול לחיזוק הקהילה ולשילובה בחברה הישראלית מתוך כבוד למסורתה העשירה. באופן זה קהילות הנני פועלות בישובים: אופקים, נתיבות, שדרות, אשקלון, קרית גת, קרית מלאכי, רחובות , רמלה ונתניה.

* קרן שח"ף היא קרן של פילנתרופים ששמה לעצמה למטרה לקדם את הקהילות המשימתיות לכדי תופעה לאומית חדשה, אשר תשנה את פני החברה הישראלית. בקרן שותפים פילנתרופים וקרנות מהארץ ומחו"ל התורמים מכספם וכן רותמת את המגזר הציבורי בארץ (משרדי מממשלה, רשויות) לתמוך ולסייע לפעילות של הקהילות.

Facebook Comments