מכתבים לאלוהים: מאות מכתבים שנשלחו לאלוהים מכל רחבי העולם הוטמנו לקראת ראש השנה בכותל המערבי

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ ומנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין הטמינו את המכתבים בין אבני הכותל

"אלוהים היקר", השנה היתה שנה לא משהו, כותבת אליזבת מאורגון ארה"ב – "אני מתפללת שהשנה הבאה תהיה טובה יותר. שמור על משפחתי ועל כל האנושות". "אלוהים: להלן רשימת בקשות: פרנסה, אוכל, מכונית, גירושין הוגנים וגם שלום באזורים המופיעים בתנך", כותב אנונימי מדרום אפריקה, "תודה על העזרה" כותב כריסטיאן מוושינגטון בפתק קטן ולבן, "אבא יקר שלי" כותבת באריכות רולינה מאריזונה, "אני מתפללת אליך בכל ליבי שתסייע לי בפתרון בעיות הפרנסה שיש לי. אני צריכה כסף לרכוש בית וצריכה כסף להגיע לארץ הקודש. התפלל למען בתי ששתי עיניה ירפאו, אני אשה נוצריה ואני מאמינה בישו. אנא ברך אותי ואת משפחתי בבריאות טובה ובפרנסה".

מכתבים אלו הם כמה מתוך מאות מכתבים מרגשים שמגיעים מדי שנה לדואר ישראל ונשמרים במחלקת האבדות והמציאות של החברה. המכתבים מגיעים מישראל אך גם מצרפת, רוסיה, ניגריה, ספרד, ארה"ב, הונג קונג, ואפילו מטוניס. חלק מהמכתבים ארוכים ורווי דמעות, וחלקם פתקים קצרים ותמציתיים, המבקשים בריאות ופרנסה טובה מאלוהים, ישו, אבינו שבמרומים, או ג'סוס הקדוש.

רגע לפני השנה החדשה ויום הכיפורים, נפגשו רב הכותל שמואל רבינוביץ ומנכ"ל דואר ישראל, דני גולדשטיין ברחבת הכותל המערבי. גולדשטיין מסר לרב הכותל תיבה אדומה מלאת מכתבים לאלוהים אשר יוטמנו בין אבני הכותל. גולדשטיין סיפר לרב, כי מדי שנה עושות את דרכן מאות מעטפות הנושאות את המען אלוהים, ישו, וגם הכותל המערבי, קיר הדמעות ועוד, בעיקר לקראת ראש השנה העברי והלועזי. מעטפות אלו מגיעות למחלקה האבדות והמציאות של דואר ישראל, אשר מטפלת באופן קבוע בדברי דואר שלא ניתן לאתר את השולח או את הנמען. עובדי המחלקה המורשים על פי חוק לפתוח דברי דואר מסוג זה כדי לנסות לאתר את פרטי הנמען או השולח, נחשפים לא פעם לסיפורים מרתקים ומרגשים.

תוכן המכתבים מדהים ומרגש. במכתב של אחת השולחות, נוצרייה מאירופה, עלומת שם, היא פונה לאלוהים כך: "אהוב יקר שלי". אחרת כותבת לאל ומתחננת שישלח לה חתן. אחרים מבקשים שהמשיח כבר יגיע, יש המסתפקים בכך שהאל יממש שאיפתם לקנות דירה לילדים, מכונית יפה לבן אהוב, ויש גם המביעים משאלה להיפגש עם כוכב קולנוע או כוכבת קולנוע מפורסמים. באחד המכתבים נמצאה בקשה להתפייס עם אב, שמת לא מזמן. הכותבת מבקשת מריבונו של עולם, שיעביר את רגשי הצער שלה ואהבתה לאב שהלך לעולמו. היא, כמובן, ביקשה מהאל שיחוס על האב וייתן לו יחס טוב תחת כנפי השכינה.

מאות מכתבים שנשלחו לאלוהים מכל רחבי העולם הוטמנו לקראת ראש השנה בכותל המערבי