מכה לתעסוקה בקריית גת גל פיטורים בויסוניק וסוגת

500 עובדים משני מפעלים בקריית גת יפוטרו בסוף שנת 2017. 65 עובדים ממפעל זיקוק הסוכר של סוגת וכל עובדי ויסוניק קריית גת. אינטל ואוסם כבר הודיעו שיקלטו את המפוטרים. ח"כ מיקי זוהר קיים דיון דחוף בוועדה לצדק חלוקתי ושר הרווחה, חיים כץ הודיע על מבצע קליטת עובדים. בקריית גת נזכרים במפוטרי פולגת שהמבוגרים ביניהם לא חזרו למעגל העבודה. מה יקרה ביום שאחרי שואלים העובדים ולאף אחד אין ממש תשובה.

נתוני האבטלה בקריית גת גבוהים 9-10 אחוזי אבטלה. השבוע התברר שהנתון הזה ככל הנראה ישתנה לרעה 65 עובדי מפעל הזיקוק סוכר של סוגת ו קרוב ל- 400 עובדי מפעל ויסוניק יצטרפו למעגל המובטלים.

חברת ויסוניק, שעוסקת בפיתוח וביצור של מערכות אבטחה לבתים ולארגונים, מתכוונת לפטר את כל -450 העובדים במפעל בקריית גת. בכוונת החברה להעתיק את פעילותה לסין. בנוסף, חברת סוגת מתכוונת לפטר בעוד כחצי שנה כ-60 מעובדי בית הזיקוק לסוכר, שהיא מפעילה בקריית גת – ולייבא לישראל סוכר לבן מאירופה. על רקע המשבר בקריית גת, ביו"ר התאחדות התעשיינים שרגא ברוש קרא לנגידת בנק ישראל, קרנית פלוג ולשר האוצר, משה כחלון, לנקוט באופן מידי בכל האמצעים שעומדים לרשותם בניסיון לחזק את הדולר אל מול השקל ולחזק את התעשייה המקומית.

זיכרון מהעבר. פולגת. מאבק העובדים בפיטורין נכשל. חלק מהם לא מצאו שוב עבודה

זיכרון מהעבר. פולגת. מאבק העובדים בפיטורין נכשל. חלק מהם לא מצאו שוב עבודה

רוב עובדי מפעל הזיקוק של סוגת בקריית גת יפוטרו בעוד מספר חודשים לאחר שחברת האם שלה, חברת סחר בריטית ותיקה, החליטה שלא משתלם להמשיך את זיקוק הסוכר בארץ. החברה תייבא סוכר מוכן מחו"ל.

חברת 'סוגת' מתכוונת לסגור את מפעל זיקוק הסוכר שלה בקריית גת אותו פתחה בהשקעת ענק לפני קצת יותר מתשע שנים. החברה תחדל מזיקוק סוכר בישראל ותייבא סוכר מזוקק שיארז בארץ. מתוך עשרות העובדים במפעל הרוב ייאלצו לחפש עבודה חדשה

בסוגת הסבירו כי אין היגיון כלכלי בייבוא חומר גלם וזיקוקו בישראל משום שאירופה שהגבילה את ייצוא הסוכר בעשור האחרון, תחדל מכך בקרוב. כך שכלכלית ישתלם לחברה לייבא את הסוכר המזוקק. המפעל אמור להיסגר בעוד כשישה חודשים לאחר שסוגת השקיעה בהקמתו כשמונים מיליון דולר.

החברה שהוקמה במחצית השנייה של שנות החמישים עסקה בזיקוק סוכר מסלק סוכר. פחות מעשרים שנה לאחר מכן הפסיקה את פעילות הזיקוק מחוסר כדאיות כלכלי ועברה לייבוא. לפני כעשור, כאשר האיחוד האירופי הטיל הגבלות על ייצוא סוכר מהיבשת, הקימה החברה את מפעל הזיקוק בהשקעה גדולה.

נזכיר כי סוגת כבר מזמן אינה חברה ישראלית למרות שמה הממותג. החברה נרכשה כבר לפני קרוב לשני עשורים על ידי חברת סחר בריטית ותיקה. בהודעה שהפיצה החברה לרשתות השיווק נכתב כי "כחלק ממדיניות חברת האם ובהתאם לשינויים החלים בשוק העולמי, שינתה ED&F Man את מקורות הסוכר המסופקים לישראל מעת לעת". עוד ציינו שם כי "המעבר לסוכר מיובא יאפשר לסוגת לייבא סוגים שונים של סוכר באריזות, כשרויות ובאיכויות שונות בהתאמה לצרכי השוק".

שר הרווחה: מהלך השמה לעובדים המפוטרים

שר העבודה והרווחה חיים כץ הנחה את שירות התעסוקה לצאת מיידית למהלך השמה בעבודה לעובדים המפוטרים בקריית גת. מערך כלי התמיכה בעובדים של שרות התעסוקה וקורסי ההכשרה המקצועית יועמדו לרשות מאות העובדים, כאשר המטרה הינה התמקדות בעובדים ומתן ליווי פרטני ואישי של כל עובד.

שר העבודה והרווחה חיים כץ: "פיטורי מאות עובדים בו זמנית היא טרגדיה אישית עבור כל אחד מהעובדים וטלטלה עצומה בקרית גת והפריפריה, הנחתי את גורמי המקצוע במשרדי להיערך באופן מיידי למתן סיוע וטיפול במאות המפוטרים"

שירות התעסוקה יעמוד בקשר עם הנהלת שני המפעלים, לקבלת רשימות העובדים, במטרה להתחיל לבנות לכל עובד, בהתאם לפרופיל האישי שלו, מסלול טיפול פרטני, הכולל יעוץ תעסוקתי פרטני, סדנאות לחיפוש עבודה, הפניות למקומות עבודה בהתאם לפרופיל העובד ואפשרויות הכשרה מקצועית הכוללות שוברי הכשרה מקצועית, כיתה במפעל וקורסי הכשרה מקצועית.

עוד הוסיף השר חיים כץ, "נעבוד יד ביד עם התעשייה בדרום כדי לנתב את המפוטרים למפעלים הזקוקים לכוח עבודה מיומן ובמידת הצורך גם נפעל להכשרתם לצרכי המעסיקים, כדי להבטיח את פרנסתם". כמו כן, השר כץ הנחה את גורמי המקצוע במשרד העבודה והרווחה לרתום את משרד הכלכלה שיפנה את כל משאביו לטובת סיוע למפעלים.

מפעל סוגת. 65 מפוטרים | צילום: יח"צ סוגת

מנכ"ל אסם: נקלוט בקריית גת 80 מעובדי סוגת וויסוניק שיפוטרו

אסם מפעילה בקריית גת את מפעל סלטי צבר, את מפעל בונז'ור וברבעון הראשון של 2018 יחל לפעול בעיר מפעל הבמבה החדש המוקם בימים אלה

קבוצת אסם תקלוט למפעליה בקריית גת 80 עובדי סוגת ו ויסוניק שיפוטרו. הודיע איציק צאיג מנכ"ל הקבוצה. אסם מפעילה בקריית גת את מפעל סלטי צבר, את מפעל בונז'ור וברבעון הראשון של 2018 יחל לפעול בעיר מפעל הבמבה החדש המוקם בימים אלה.

מפעל הבמבה החדש אמנם יחל לפעול ב-2018, אך החברה מעוניינת כבר כעת להתחיל בגיוס ובהכשרת העובדים לקראת השקתו. כמו כן, פועל בקריית מלאכי הסמוכה מפעל הגלידות של הקבוצה.

קבוצת אסם, שמחזור המכירות השנתי שלה הוא יותר מ-4 מיליארד שקל, מעסיקה כ-5,000 עובדים ב-9 אתרים ומפעלים ברחבי הארץ, מיקנעם בצפון ועד לשדרות בדרום.

מנכ"ל משרד הכלכלה והתעשייה, שי רינסקי, פנה הבוקר למנכ"ל חברת ויסוניק בבקשה לקיים פגישה בהקדם, כדי להבין את הסיבות שהביאו לסגירת המפעל בקריית גת ולבחון צעדים לקידום פתרונות ככל שניתן.

רינסקי ציין כי "משרד הכלכלה מעמיד מגוון כלים רחב ואיכותי לטובת התעשייה הישראלית המאפשרים לה לפעול בישראל בסיוע ממשלתי ולהנותמכח אדם איכותי בסביבת עבודה תומכת. בכוונתי לשמוע ממנכ"ל המפעל מהן הסיבות למעבר לסין והאם ניתן לשתף פעולה ולאפשר את המשך הפעילות בישראל".

עוד הוסיף רינסקי כי משרדי הכלכלה והעבודה והרווחה פועלים במשותף ובוחנים דרכים להתמודדות עם סגירת המפעל אם אכן תצא לפועל ובמציאת פתרונות תעסוקה איכותיים לעובדים. ההכוונה לעובדים, ככל שיפוטרו, תהיה למקצועות התעשייה, שכיום יש בהם מחסור בעובדים.

הוועדה לצדק חלוקתי דנה בסגירת המפעלים בקריית גת: וויסוניק קיבלו הטבות מדען ראשי והטבות מס אך החליט לסגור משיקולי רווח. נציג ההסתדרות: ניסינו להידבר עם המפעל אך התאגיד הבינ"ל אסר עליהם לשתף פעולה

חבר הכנסת מיקי זוהר עם בעלי תפקידים מקריית גת בדיון בכנסת על הפיטורין

חבר הכנסת מיקי זוהר עם בעלי תפקידים מקריית גת בדיון בכנסת על הפיטורין

ח"כ מיקי זוהר כינס ישיבה דחופה

הועדה לצדק חלוקתי דנה בכוונה לסגור את מפעל וויסוניק ולצמצם את פעילות מפעל סוגת ולפטר כ510 עובדים סה"כ בשני המפעלים. עו"ד מנור, נציג וויסוניק אמר בדיון: התאגיד הבינ"ל מעוניין לסגור את וויסוניק בקרית גת. הם חשבו על זה הרבה מאוד זמן עשו כל הבדיקות והחישובים והחליטו על כך ללא התייעצות עם גורמים בישראל".

חיים פרטוש, ההסתדרות הכללית: "במפעל וויסוניק אין וועד עובדים אז אנחנו נהיה הפה שלהם. יש ספקים יש נהגים יש לקוחות בכל מדינת ישראל והפיטורין הם קטסטרופה. הם קיבלו החלטה חד צדדית כי זו חברה לא ישראלית. זה דבר שצריך לחשוב עליו שלא כל בעל סמכות יבוא יקים מפעל ויסגור. ניסיתי לדבר עם הדובר והמנכל והם אמרו לי שהם לא יכולים לדבר"

ח"כ זוהר יו"ר הוועדה: "על מפעל ווויסוניק לאפשר לעובדים להגיע לדיון הבא שנערוך בנושא הזה ולתת להם לדבר, אם המפעל באמת לא רוצה לסגור וזו החלטה שנכפתה עליו מהתאגיד- עליו לשתף פעולה. הוועדה תפנה באופן מיידי לראש הממשלה ותדרוש התערבותו ברמה של פניה לתאגיד הבינלאומי על מנת לעצור את סגירת המפעל. הוועדה מציעה שהממשלה תאמץ את המפעלים שהם אינם מפעלים מפסידים ואולי אפילו תפיק מהם רווחים"

תגובת חברת י.ש. גת לניהול פארק התעשייה:

פארק התעשייה בקרית גת הולך וגדל ובאופן עקבי מצרף אליו חברות חדשות עתירות ידע וטכנולוגיות חדשניות. בימים אלה שוקדים על הרחבת פארק התעשיה בעוד 2000 דונמים וחברות רבות מבקשות לקבוע בו את משכנן החדש. מפעלי התעשיה הקיימים בפארק מתלוננים על מחסור הולך וגדל של עובדי תעשייה.

עיריית קריית גת עוקבת אחר ההתפתחות בחברת ויסוניק ונמצאת בקשר עם הנהלת החברה ומשרד הכלכלה. חברת י.ש. גת לניהול פארק התעשייה בקרית גת,מקיימת תדיר פורומים ומפגשים על מנהלי החברות בפארק ומקדמת יוזמה לחיבור בין מחלקות גיוס העובדים במפעלים וחברות בפארק לבין העובדים המסיימים עבודתם בויסוניק – לצורך מציאת מקומות עבודה חדשים.