מחאת מטפלות מעונות היום: ילדים לא נולדים בגיל 3

"עדיין לא פתחו את הרישום", זו התשובה שיותר ויותר הורים שרוצים לרשום את ילדיהם למעונות היום מקבלים כבר מעל לחודש. עובדות ויצ"ו,נעמ"ת, אמונה וחמש עמותות נוספות שמנהלות את המעונות פתחו במחאה על העדר תקציב, תקנים למטפלות נוספות, תנאי העסקה לצוותים ועל כך שלפני שנה וחצי הובטחו להם 400 מעונות חדשים – ובפועל נבנו 41 בלבד.

בתחילת השבוע הייתה אמורה להיפתח ההרשמה לשנת הלימודים הבאה למעונות יום תינוקות מגיל 3 חודשים עד גיל שלוש. הארגונים המפעילים את המעונות – נעמת, ויצ"ו, אמונה, מרגלית וחרות – החליטו על השבתת ההרשמה במחאה על "התנהלות בלתי מקצועית של משרד הכלכלה" תחתיו פועל אגף מעונות יום.

במכתב ששלחו הארגונים להורי התינוקות ברחבי הארץ כתבו כי הם משביתים את ההרשמה "בשל המחסור במקומות לילדים במעונות, קושי בגיוס ושימור צוותים ותקצוב חסר של המדינה", והודיעו כי ההשבתה תימשך עד לקבלת פתרון לסוגיות.

הבעיה המרכזית, אומרות מנהלות המעונות, היא מחסור חמור במעונות ובצוות מטפל. על פי סקירה מקיפה שערכה ד"ר סמדר מושל בסוף שנת 2015 בשנת 1988 הייתה ישראל בפסגת הדירוג העולמי. 23 אחוזים מהתינוקות טופלו במעונות יום בפיקוח המדינה.
חלפו השנים, ובכל רחבי העולם למדו: ככל שהילדים צעירים יותר, כך טיב הטיפול בהם משמעותי וקריטי יותר להמשך התפתחותם. טיפול כושל בשנים הראשונות, משמר את הפערים בחברה, ותוצאותיו ניכרות בתכונות האישיות וביכולות החברתיות והלימודיות.

ביום שלישי, בכל הארץ קיימו הורים במעונות היום, שננרתמו למאבק על עתיד החינוך לגיל הרך ביחד עם הארגונים החברתיים, הפגנות מחאה מקומיות במאות מעונות יום ברחבי הארץ.

צוותי המעונות וההורים נשאו שלטים הקוראים לממשלה להתערב במשבר ולקחת אחריות על החינוך לגיל הרך.

מצבו החמור של ענף המעונות שסובל ממצוקות תקציביות, אשר מעמידות את החינוך לגיל הרך בסכנת קריסה: מחסור חמור במעונות שמונע מ- 75% מילדי ישראל קבלה למעונות – רק 1 מתוך 4 ילדים מתקבל.

כתבות נוספות:  נדחתה עתירת עיריית קריית גת נגד הקמת תחנת הכוח

מצוקה בלתי נסבלת של מטפלות – הפוגעת בטיב החינוך והטיפול בילדים.

תקצוב חסר לאורך שנים שלא מאפשר הפעלה תקינה של המעונות ועמידה בדרישות משרד הכלכלה.

Facebook Comments