לנשמה אין מין

אימוג'י ללא זהות מינית, מילה ניטרלית בלקסיקון שאינה מבטאת "הוא" או "היא", תא שירותים "לכל המגדרים", וגישה הורית חדשה באירופה המאפשרת לילד לבחור את הזהות המגדרית שלו – מה פשר מגמת "המגדר הניטרלי"?

"המגדר הניטרלי" שצובר תאוצה בעולם המערבי עד לכדי נורמה חדשה, הוא נושא שנוי במחלוקת: אם אתם בעדו, יאמרו עליכם שאתם אולטרה-ליברלים, שוברי מוסכמות ואיבדתם כל דרך. אם אתם נגדו, יאמרו שאתם פרימיטיביים, שאינכם חיים את רוח התקופה ומונעים מהאדם החופשי לעצב זהות מגדרית ייחודית משלו.

ההסבר התכליתי לתופעה טמון ביסודות חכמת הקבלה, והוא הולך כך: הכוח שמניע כל אדם, גבר או אישה, הוא הרצון שלו. רצון האדם מתפתח מתחת לפני השטח ומשתנה ללא הרף, הוא שמעצב את ההוויה האנושית על פני השטח. איך מתפתח הרצון? תחילה במדרג רצונות בסיסיים שקיימים בכל בעלי החיים: אוכל, מין, משפחה, ובהמשך במדרג רצונות אנושיים-חברתיים: כסף, כבוד, שליטה וידע. בכל שלב, התפתחות הרצונות האלה מארגנת מחדש את האדם ומעניקה לחברה האנושית סדר, אורח ורוח חדשה.

בימינו רצון האדם מגיע לשלב חדש בהתפתחותו – למימוש רוחני. בשונה מבעבר, אשר רק מתֵי מעט הגשימו את הפוטנציאל הרוחני שבהם, כיום הרצון הזה מניע המוני בני אדם, במודע או שלא במודע. כשהרצון הרוחני מתממש בצורה נכונה, האדם מפתח זהות רוחנית. מצד אחד הוא נשאר בגופו הזכרי או הנקבי, על כל נטיותיו המיניות, ומצד שני, מעל ביולוגיה ומיניות, מתפתחת באדם ישות רוחנית, שבה היסוד הזכרי והיסוד הנקבי משלימים זה את זה בהרמוניה.

לאורך כל האבולוציה הטבע רוקד טנגו בשניים: זכר ונקבה, פלוס ומינוס, חום וקור – שני כוחות מנוגדים בנשמת האדם שתכליתם השלמה הדדית. בנקודת האיזון הזאת "כל נשמה היא זכר ונקבה מחוברים כאחד", כפי שכותב ספר הזוהר. הזהות המינית מתמוססת, אין כל מגדר, ובמילים אחרות מתבהר כי לנשמה אין מין.

כבר לפני 500 שנה, מזמני האר"י הקדוש, התחילה האנושות את תקופת המימוש הרוחני שלה, אבל שיא ההתפתחות התחיל בסוף המאה הקודמת. היום הרצון למימוש רוחני מבעבע במיליוני בני אדם בעולם, ומעורר לחצים גדולים, חוסר שקט וסיפוק, שאלות קיומיות ותהיות לגבי הזהות, לא רק הזהות המגדרית, אלא גם הזהות המינית, הזהות הפוליטית, הזהות החברתית, ועוד.

תופעת "המגדר הניטרלי" שמתגברת בימינו היא הסימפטום הבולט לכך שעלינו לממש את הזהות הרוחנית שכה חסרה לנו. גם מלחמת המינים שמשתלטת על הכותרות משקפת צורך עז בהשלמה בין הזכרי והנקבי בכל אחד מאיתנו. כל ניסיון ליישב את הסתירה בין זכר ונקבה ברובד הגשמי בלבד יעלה בתוהו. לא לחינם מתגלה בימינו חכמת הקבלה, שהייתה סגורה ומסוגרת אלפי שנים. היא השיטה לפיתוח ולמימוש הרצון הרוחני שתוביל את האדם לאיזון פנימי בתוכו ואת העולם כולו לתכליתו.

איך זה קורה בפועל? החלק הנקבי שבאדם – הרצון לקבל תענוג, והחלק הזכרי שבו – היכולת לקבל את התענוג באופן שמיטיב עם הזולת, גדלים בו ומגיעים יחדיו לפעולה רוחנית אחת משותפת: האדם גם מקבל וגם נותן תענוג שלם לכל העולם. כי "האדם הוא כלל של זכר ונקבה, והעולם אינו יכול להיבנות, אם לא נמצא זכר ונקבה" (ספר הזוהר, פרשת נשא, סעיף 141).