לאן היום? סליחות ויהדות

רבים חושבים שכדי ליהנות מתיירות איכותית צריך להרחיק לדרום או לצפון אבל ממש מתחת לאף שלנו רוחשת סצנה תיירותית ענפה ומדהימה הכוללת מסלולי טיול, אטרקציות, חקלאות ייחודית, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ועוד המון דברים מפתיעים שרק מחכים שיגלו אותם המבקרים.. ובדיוק בשביל זה אני כאן, מדי שבוע אספר לכם על מקום נפלא שניתן לטייל ולתייר בו אז אני מתחילה במסע ואתם מוזמנים להצטרף…

חודש אלול ועשרת ימי תשובה הם כידוע ימי הסליחות, ימי ה"סליחות" הם ימים של חשבון הנפש לכל אחד ואחד, ימים של תיקון מעשינו בדברים שבין אדם למקום, בין אדם לחברה, בין אדם לחברו ובין אדם לבין עצמו.

בניגוד למה שנהוג לחשוב סיור סליחות לא חייב להתרחש בשעות החשיכה וגם לא בסמטאות אפילות. דווקא ימים אלו הם זמן מצוין להתחבר למסורת היהודית בצורה חווייתית ולא מאיימת , ללמוד ולהכיר את החברה הדתית והחרדית באופן נטול ציניות וללא סטיגמות ולהפוך את סיור הסליחות התיירותי לסיור עוצמתי עם מסר רוחני .
אני רוצה להציע לכם שני מקומות מיוחדים ושונים שניתן לחוות דרכם את החיבור עליהם מדברים ימי הסליחות : חיבור בין האדם למקום (הקב"ה ), בין אדם לחברו ובין אדם לעצמו. "

מדרשת הארץ ומצוותיה – קיבוץ חפץ חיים

מדרשת הארץ ומצוותיה הוקמה מתוך מטרה להנחיל לציבור את הלכות החקלאות והמצוות התלויות בארץ באופן ייחודי וחוויתי. במדרשה ישנו דגם ענקי של המשכן וכליו – בהסבר מפורט ומעניין ניכנס למשכן, נבחן את כליו ונבין את המשמעות של רבים מהמשפטים והמילים שאח"כ נקרא בסליחות עצמם. לאחר שנסיים את הביקור במשכן נמשיך לתערוכת דגמי עץ של בתי כנסת מהעולם כולו – תערוכה ייחודית המשווה בין סגנונות שונים של בתי כנסת מסין, מרוקו, גרמניה ועוד.. וכדי לצאת באווירה טובה מאוד ניכנס לחדר הסדנא ונכין קטורת אישית ממיני בשמים שונים ומשונים.

הפעילות מיועדת לקבוצות ובתיאום מראש : 08-8593870

מדרשת הארץ ומצוותיה – קיבוץ חפץ חיים וסליחות וסיפורי בתים -בית הכנסת בנצר חזני

סליחות וסיפורי בתים -בית הכנסת בנצר חזני

אי אפשר לדבר על חודש אלול וסיור סליחות ללא בית כנסת והמתאים ביותר לכך הוא בית הכנסת בנצר חזני שישאיר אתכם פעורי פה – לא רק בשל יופיו אלא ובעיקר בגלל הסיפור המרגש שמאחוריו. מי שמדריכה את הסיור היא אניטה טוקר, ממייסדי הישוב, ואישה מרתקת ומרגשת בפני עצמה. אז מה הסיפור ? לאחר תוכנית ההתנתקות מגוש קטיף בשנת 2005 "הועתקו" שני יישובים – נצר חזני וגני טל, מגוש קטיף ישירות למ.א נחל שורק שם התקבלו בברכה. למרות הכאב הרב על ההתנתקות וההרגשה שנותקו לא רק מביתם אלא גם ננטשו ע"י אחיהם החליטו בני היישוב לא להיכנע לכאב אלא לצמוח מחדש והקימו מחדש את היישוב נצר חזני ובית הכנסת המרשים שבו מתוך מטרה לייצר אחדות מתוך כאב החורבן.להמשיך להיות מאוחדים – כל עם ישראל – למרות העקירה והכאב. המסר המאחד הזה מהדהד בכל אחת מפינות היישוב ובבתים שבו ואניטה מגדילה לספר ולרגש. מבטיחה לכם שאת החוויה המטלטלת הזו לא תשכחו.

הסיור מותאם לקבוצות ובתיאום מראש :
054-7775268 אניטה טוקר

משחק/דיון משפחתי

הפעם משהו קצת שונה – פעילות באווירת החודש ותחילת השנה מתאימה בעיקר לשיחה מסביב לשולחן שבת או ארוחה משפחתית שרוצים לתת בה מעט תוכן. התחלות חדשות – מה עושים ?

חפשו חלוקי אבן/ חרוזים צבעוניים והכניסו לסלסלה. בקשו מכל משתתף להוציא שני אבנים /חרוזים שהכי מוצאים חן בעיניו.
כל אחת מהאבנים מציינת תכונה של המשתתף – אבן אחת מציינת תכונה שהמשתתף רוצה לפתח אצלו או להשיג כמו : אומץ, סלחנות וכד' והאבן השנייה מייצגת תכונה שהוא לא רוצה שתהייה אצלו כמו : כעס, פחדנות וכד'.
כל אחד מהמשתתפים יחזיר לקערה את האבן עם התכונה שהוא לא מעוניין בה.
את האבן עם התכונה הרצויה ישמור כל משתתף אצלו (כל השנה/כל השבוע /כל היום – תחליטו אתם ) ויזכור מה התכונה שאותה הוא צריך לפתח וינסה לפתח במהלך הזמן הזה.
כדי להפוך למוחשי ניתן גם לתת משימות קלות להתחלה כגון – מי שרוצה להיות פחות כועס יספר על משהו שהכעיס אותו ויסלח לאותו אדם (אבל באמת), אם מישהו רוצה להיות יותר אמיץ לתת לו לטפס על סולם, פחות בישן – לשיר שיר מול כולם.. חשוב שהמשימות יהיו לפחות בהתחלה קלילות ואפשריות כדי לתת טעם של עוד.

קטנה לסיום

לכבוד השנה החדשה שלל ברכות והצלחות, שנה טובה ומתוקה, תודה לכם על הקריאה במהלך השנה, תודה על התגובות המחכימות והרעיונות הנפלאים ואשמח כמובן לשמוע ולקרוא עוד ועוד תגובות.

בברכת חג שמח ושנה מתוקה.
קרן חמיאל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.