לאן היום? מאודסה ועד אדיס

רבים חושבים שכדי ליהנות מתיירות איכותית צריך להרחיק לדרום או לצפון אבל ממש מתחת לאף שלנו רוחשת סצנה תיירותית ענפה ומדהימה הכוללת מסלולי טיול, אטרקציות, חקלאות ייחודית, אתרים היסטוריים וארכיאולוגיים ועוד המון דברים מפתיעים שרק מחכים שיגלו אותם המבקרים.. ובדיוק בשביל זה אני כאן, מדי שבוע אספר לכם על מקום נפלא שניתן לטייל ולתייר בו.

הידעתם ? כ"ח באייר, יום שחרור ירושלים, מציין גם יום זיכרון מיוחד, שלצערי ממעטים לדבר בו, והוא יום הזיכרון ליהודי אתיופיה שנספו בדרכם לישראל. לכן דווקא השבוע היה נראה לי נכון לבוא ולבקר בפרויקט תיירותי וחברתי מיוחד הנמצא צמוד אלינו בגדרה השכנה. לסיור קוראים בין אודסה ועד לאדיס ובו חווים את סיפורה ההיסטורי והעכשווי של גדרה מהקמתה ע"י הבילוי"ים ועד להיכרות חווייתית ביותר עם קהילת יוצאי אתיופיה הגרים בה.

יש משהו מרתק ומוריד מחסומים וציניות, בחיבור של ההיסטוריה "האשכנזית" של גדרה להווה של הקהילה האתיופית היום וההשוואה המיוחדת הזו עושה טוב לשני הצדדים ולכן, למרות שניתן לבקר בכל מיצג בפני עצמו, כן הייתי ממליצה על הסיור המשלב בצורה כרונולגית ויפה את שתי התרבויות הקרובות רחוקות האלו.

נתחיל בגן רחל, ליד בית מינץ שם נשמע/ נקרא את סיפורה של גדרה שהוקמה לפני כ130 שנה ואת קורותיהם של הבילויים מקימיה. נמשיך לאורך רחוב הבילויים הקסום, שהיום מהווה רחוב הכפוף לכללי השימור של המועצה לשימור אתרים ומשמש מוזיאון פתוח. ברחוב נראה מספר אתרים כגון צריף הבילויים (מבחוץ), בית הכנסת ואני ממליצה להמשיך עד לבור הבילויי"ם. הרחוב ידידותי למטיילים והדרך מלווה בהסברים ושלטים בתלויים על הבתים. מי שיקח סיור מודרך יהנה גם מסיפורים פיקנטים על חיי המושבה ומקימיה שהגיעו מהערים הגדולות והמודרנה של אירופה והיו צריכים להתרגל לחיי הפשטות והדלות של גדרה.

משם כבר נמשיך לדובדבן שבקצפת ביקור ב"בית אמבוסה " – מדובר על היכרות סופר חווייתית עם הקהילה האתיופית, שעל דרך ההשוואה של הסיור עשתה בדיוק את הכיוון ההפוך מהמייסדים – מחיי פשטות ולרוב דלות למעבר לארץ מודרנית ותעשייתית. לפני שאספר על החוויה כמה מילים על "בית אמבוסה” שבשכונת שפירא בגדרה – מדובר על פרויקט ייחודי ומאלף, שבו ניתן לחוות הלכה למעשה את סיפורה המרתק של יהדות איתיופיה. את הפרויקט מפעילה עמותת “חברים בטבע”, התומכת ברשת פעילות קהילתית של יוצאי העדה בדרכים מגוונות. הביקור בבית אמבוסה לא ישאיר אף אחד אדיש ההיכרות נעשית באמצעות חוויה רב חושית – מוזיקה וריקודים, סיפור אישי, ביקור בבית של אחת מחברות הקהילה וכמו כל סיור טוב אוכל וואו כמה ואיזה אוכל.. מדהים וטעים.

עלויות ופרטים:

את הסיור בעיר גדרה ורחובותיה ניתן לעשות באופן עצמאי וחינמי ולהיעזר בשילוט הקיים. המעוניינים בהדרכה מקצועית יש לפנות לאניטה 054-8153666, מדריכת טיולים בגדרה (והיא זאת שסיפרה והקסימה אותי עד שהייתי חייבת לבוא ולהכיר בעצמי)

לביקור בבית אמבוסה – בתיאום מראש לקבוצות ולמשפחות: 077-2115519, 054-5366101.

משחק לחג

אי אפשר בלי להתייחס לחג שבועות ולכן במקום משחק שטח רעיון למשחק משפחתי עם האורחים והמשפחה סביב שולחן חגיגי. על כל אחד מהמשתתפים בארוחה להביא מתנה קטנה ועטופה בנייר אטום (שלא יראו מה יש בעטיפה). מומלץ להגביל את הקניה עד5-10 ש"ח כדי לשמור על האווירה הטובה. את כל המתנות מניחים השולחן. כאשר כולם יושבים מחלקים בהגרלה מספרים לפי כמות המשתתפים. מי שיוצא מספר 1 צריך לבחור מתנה ולפתוח אותה. אחריו משתתף שיצא מספר 2 עליו לבחור מתנה ולפתוח אותה. עכשיו על משתתף 2 להחליט האם הוא משאיר אצלו את המתנה או שמחליף עם מספר 1. לאחר מכן משתתף מספר 3 גם הוא בוחר מתנה פותח ועליו להחליט האם משאיר או מחליף אם אחד מהמשתתפים שקדמו לו וכן הלאה. חשוב – למתנה אסור לעבור יותר משלוש החלפות.

חג שמח ופורח.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.