כרמי גת והפתרון למשבר הדיור – סיקור לפני בחירות 2015

לקראת היום הגדול, בחרנו לסקור איך כל מפלגה מתכוונת לפתור את משבר הדיור ואיך הדבר עלול להשפיע על פרויקט כרמי גת, מי יגרום לפרויקט לפרוח ומי יקבור אותו חי?

בזמן שפרויקט המגורים הגדול, כרמי גת שבצפון העיר קריית גת, נמצא כבר בתהליך הנחת התשתיות, בזירת הבחירות התקשורתית מושקעים מליוני דולרים על פרסום ומיתוג הקמפיינים של המתמודדים. אך עם זאת, כל מה שאנחנו שומעים מהאסטרטגים הפוליטיים ומהקמפיינרים זה סיסמאות נדושות וסלוגנים ססגוניים ושנונים לאין קץ, שמטרתם לשכנע אותנו לבחור במתמודד מסויים ולא ביריבו. אז החלטנו שאנחנו הולכים להביא לכם את התמצית של מה שהם לא בהכרח מדברים עליו, את מה שנמצא עמוק מתחת לשכבות תעמולת הבחירות – איך המפלגות מתכננות לפתור את משבר הדיור ואיך הדבר ישפיע על פרויקט כרמי גת?

בחירות 2015: משבר הדיור. מה הפתרונות של המפלגות למשבר הדיור ואיך הוא ישפיע על פרויקט כרמי גת?

מי יגרום לפרויקט כרמי גת לפרוח? ומי יקבור אותו חי?

הליכוד

מלבד תמיכה בתוכנית "מחיר מטרה", הבטחה לזכויות רכישה מועדפות, הבטחות לסיוע וסבסודים זניחים כאלו ואחרים לשכר דירה (סבסוד שנתי בסך 7,200 ש"ח לשכר דירה בדיור ציבורי) המצע של מפלגת הליכוד לא נוגע יותר מדי במשבר הדיור תוך המשפט "יש מי שמדבר ויש מי שעושה".

מפלגת הליכוד אינה תומכת בחוק מע"מ אפס, למרות שביבי תמך בו לפני כן ומאמצת גישה אחרת של כמה שיותר בניה ושיווק קרקעות במחירים מוזלים. "למי שזוכר, הממשלה התפוצצה בשל המחלוקת הזו" אמר דודו בן לולו, ראש מטה הליכוד בקריית גת וחבר במועצת העיר. דודו טוען כי הצפת השוק בבנייה והגדלת כמות הדירות יוכלו להגדיל את ההיצע ואולי הורדת מחירי הדירות לסכומים ריאליים.

"כרמי גת זו הצלחה ענקית" אמר דודו והתייחס לפרויקט הבנייה הגדול בקריית גת, "רק לפני חודש פתחו את מתחם גינדי ובתוך שבוע נמכרו מעל אלף יחידות דיור". ע"פ הנתונים, יותר מ60% מהדיירים של כרמי גת הם תושבים מהמרכז שיגיעו לשכונה החדשה. בנוסף לפרויקט כרמי גת ישנם מספר פרויקטים נוספים שעיריית קריית גת עובדת עליהם, ביניהם פרויקט 'קריית גת מערב'. כל אלו מצטרפים ל-2000 יחידות דיור חדשות שנבנות בעיר עצמה.

המחנה הציוני (העבודה והתנועה)

למרות שהתוכנית שגובשה ע"י המחנה הציוני נשמעת מוצלחת ולמרות שצעירי מפלגת העבודה הראו נכונות לפעול למען פיתוח קריית גת ושכונת כרמי גת, סיכויי ההצלחה שלה מוטלים בספק בעקבות הזמן הרב שייקח לנו לראות תוצאות והכח הפוליטי העצום שיידרש כדי להוציא את התוכנית הראשית לפועל, כח שלא בטוח שיהיה למפלגה גם אם היא תקים את הממשלה הבאה.

כתבות נוספות:  תיאטרון אורנה פורת סיים בגדול

עיקרי התוכנית אותה מציעים בוז'י וציפי:

 • להגדיל את ההיצע ע"י הגדלת מלאי הדירות המתוכננות ל300 אלף יחידות עד 2019.
 • שיווק קרקעות מדינה בהנחה (של עד 50%) באזורים ייעודיים.
 • השכרת דירות לעשירונים 1-6 בשכירות ארוכת טווח ומפוקחת ע"י הפעלת תוכניות ממשלתיות לדיור בר השגה שיכללו בין היתר הקצאת קרקעות בעלויות מינימליות בתמורה להקצאת חלק מן הדירות לתוכנית דיור בר השגה.
 • זירוז הבניה ע"י פישוט הליכי התכנון והבניה והסרת חסמים בירוקרטים
 • חידוש הבניה ויצירת תמריצים באמצעות מנגונוני מיסוי במסגרת תוכנית לדיור בר השגה

צעירי מפלגת העבודה נאבקו בהצלחה רבה בעבר להפסקת פעילות מפעל הבוצה בקריית גת ובהקמת תחנת הכח בצומת פלוגות בצמוד לשכונת כרמי גת (במרחק של 1.5 ק"מ בלבד מהשכונה), תחנה שבמידה ותוקם, תאיים על ערך הקרקע בכרמי גת ותפגע באיכות החיים של העיר כולה. "מפלגת העבודה תמיד עזרה לעיר קריית גת מאחורי הקלעים ונתנה לנו גב פוליטי בנושאים חברתיים", כך טוען אביחי אוסדון, ראש צעירי מפלגת העבודה.

מרצ

במקום לבנות בשטחים פתוחים כפי שנעשה בפרויקט כרמי גת, מפלגת השמאל מציעה לחזור ולבנות בתוך הערים. יחד עם מספר רפורמות נוספות שהמפלגה רוצה לעשות. התוכנית אמנם נראית כברת מימוש אך היא כנראה לא תספיק בכדי לפתור את משבר הדיור ולוקה במספר קשיים שיהיה על המפלגה להתגבר עליהם (כגון הלוואות יקרות לפרויקטים של התחדשות עירונית). זאת בנוסף לעובדה שחלק גדול מאד מן התוכנית מוקדש למגזר הערבי.

הקמת 100 אלף יחידות דיור במרכזי ערים, בנייה רוויה במקום בניינים ישנים זה הרבה יותר זול מהקמת יחידות דיור חדשות בשטחים פתוחים מפני שאין צורך להקים תשתיות חדשות כשבנוסף לכך המיקום בתוך העיר יאפשר לתת שירותים יותר טובים לאזרח.

בנוסף לכך מציעה המפלגה:

 • הפסקת מכרזי מחיר מקסימום, לשם הוזלה משמעותית של מחירי הדיור.
 • הוספת 15 אלף דירות למאגר הדיור הציבורי תוך עשור
 • פתרונות נוספים לאוכלוסיות מוחלשות

ע"פ התוכנית של המפלגה, קשה להאמין שהיא תתמוך בהקמת פרויקטים גדולים נוספים כמו כרמי גת או בהרחבתם, בין אם מדובר בקריית גת או בכל עיר אחרת. המשמעות היא שהמפלגה לא תתמוך בין היתר בפרויקט השני והשלישי עליו דיבר דודו בן לולו, ראש מטה הליכוד בקריית גת שצפויים להכפיל את העיר פי 4.

קריית גת בשנת 2035 תגדל פי 4 מגודלה כיום, כשהשלבים הראשונים של התוכנית בעיצומם וביניהם פרויקט שכונת כרמי גת והמרכז העירוני במתחם הרכבת

אחרי כרמי גת, קריית גת צפויה לגדול פי 4 תוך 20 שנה

כולנו

למרות זירוז תהליכי תכנון ובניה שיכולים לתרום באופן משמעותי לפתרון הדיור,  אחד מעיקרי התוכנית של כחלון הוא פירוק מונופול רשות מקרקעי ישראל. הפירוק לכאורה, עלול להביא ליותר נזק מאשר תועלת למצב הדיור ואפילו לייקר אותו.

כתבות נוספות:  משרד הרווחה סוגר את כנף של אהבה ברווחה שם נרצח נער

פירוק הרשות אולי היה מצליח לספק פתרון, אך מתי?
התהליך מורכב ועלול לקחת זמן רב כתוצאה מהתמודדות עם וועדים, רשויות, הסדרת מבנה ובירוקרטיה חדשה. בנוסף לכך את הקרקעות שיצאו מהרשות למקרקעי ישראל יוכלו לרכוש רק תאגידים גדולים וחזקים עם מאגרי קרקע גדולים, דבר שיגביר את הריכוזיות ויעלה את המחירים.

 • מתן עדיפות לטיפול בתוכניות דיור יותר גדולות, קיצור תהליך רישוי בניה והשמת חוקים ותמריצים על מנת לזרז תכנון ובניה.
 • שיווק מהיר של 250 אלף יחידות דיור.
 • טיפול בתופעת המאכערים, שתשים קץ לתופעה של ספסרות בקרקע

כרמי גת ספגה פגיעה שעדיין אין דרך לאמוד את הנזק שלה לשיווק של השכונה כשכחלון פרסם בפייסבוק את הביקור שלו בקריית גת באיזור שבו תוקם השכונה החדשה, רק שהאיזור שבו בחר הוא אינו האיזור בו מתנהלות עבודות הבינוי והנחת התשתיות.  הפוסט שהגיע גם לחדשות גרם לבהלה אצל חלק מן הרוכשים ולא ידוע איך הוא ישפיע על המשך שיווק השטחים הנוספים של השכונה. בתגובה העבירה מפלגת יש עתיד צילום מאיזור כרמי גת המעידה על הבניה.

יש עתיד

לפיד דבק בתוכנית הדגל שלו לחוק מע"מ אפס לדירה ראשונה שאמור להקל בעיקר על הזוגות הצעירים, עם זאת הוא דואג שלא להפוך את החוק לתנאי כניסה לממשלה משום שהוא מבין שהסיכוי שממשלה כלשהי תממש את התוכנית מאד נמוכה. למרות זאת לפיד יכול לנקוף לזכותו הצלחה של הרפורמות והפרויקטים הנמצאים בשלביהם הראשוניים שלהם כמו לדוגמא:

 • ההסכם לפינוי הבסיסים מהמרכז ובנייה של 60 אלף דירות במקום
 • יישום מודל הסכמי הגג שעל פיו שווקה שכונת כרמי גת בקריית גת
 • הקמת 5,000 יחידות דיור למעונות

המפלגה טוענת שהשינויים בוצעו וחלק מן הפתרונות למשבר הדיור יושמו, ויש לתת להם זמן להראות את התוצאות. היא ומבטיחה בעיקר להמשיך את הרפורמות שכבר החלה והפרויקטים שנמצאים בשלביהם הראשוניים או בשלבי התכנון.

 • חתימה על הסכמי גג בראשון לציון, יבנה, הרצליה, באר שבע, חיפה ואשקלון.
 • בניית עד 15 אלף יחידות דיור בפריפריה.
 • הגברת התפוקה וזירוז תהליכים ע"י הכפלת כמות ועדות התכנון.
 • חילוץ פרויקטים שנתקעו של סה"כ כ-50 אלף יחידות דיור.
כתבות נוספות:  ביה"ס לאמנויות בן צבי מציג: ישראל חוגגת 70

ישראל ביתנו

שכונת כרמי גת קורמת תשתיות

הנחת תשתיות באיזור בו תוקם שכונת כרמי גת

המפלגה הגיעה למיקום שלה ברשימה בעיקר בזכות היוזמה שלה בהצעת החוק של עד 90% משכנתא לרוכשי דירה ראשונה. המשמעות של הדבר היא שזוגות צעירים שיבקשו לרכוש דירה יוכלו להציג הון עצמי של רק 10% מערך הדירה לעומת ה25% כיום. החוק נכנס לאותה המשפחה של חוק מע"מ אפס שבא לתמוך בזוגות צעירים עם דירתם הראשונה, בתקווה שהגורל שלו לא יהיה דומה.

בנוסף לכך מבטיחה המפלגה:

 • שינוי בסדרי העדיפויות בתחום הדיור, במטרה לקדם בניית דיור מוגן לזכאים בכל רחבי הארץ והגדלת הסיוע בשכר הדירה
 • עידוד בנייה של דירות קטנות להשכרה ארוכת טווח לזוגות צעירים, למשפחות חד הוריות ולבעלי מוגבלויות
 • קידום פרויקטים של בנייה, על מנת להקל על מצוקת הדיור בכל חלקי הארץ, בין השאר בעזרת החזרת הלוואות מקום בפריפריה, ועידוד מכרזי קרקע של מנהל מקרקעי ישראל.

הבית היהודי

המפלגה סבורה שהשר אורי אריאל מטעמה עשה מהפכה ניהולית בשוק הדיור כשהביא לשיא את שיווק הקרקעות (ל-50 אלף יח"ד כש – 3,551 מתוכם שווקו בשכונת כרמי גת), ולכן אין לעשות בכך כל שינוי. בנוסף המפלגה זוקפת לזכותה את ייזום תוכנית מטרה להוזלת מחירי הדיור והובלת רפורמה של 'משכנתא הפוכה' באמצעותה ניתן לשעבד את הדירה תמורת קצבה מהבנק.

המפלגה מבטיחה בין היתר:

 • הרחבת תוכנית נתיב לדירה
 • הורדת מחירים על ידי תחרות בין גופי התכנון
 • פינוי משרדים באיזורי ביקוש לדירות
כנס פעילים מפלגת כולנו בקריית גת

כנס פעילים של מפלגת 'כולנו' ברשות כחלון | באדיבות מגזין סטטוס

מפלגת יחד (בראשות אלי ישי)

התייחסות המפלגה לתחום הדיור מאד מצומצמת ואופטימית ללא הסבר או תוכנית מגובשת למימוש הנקודות המובטחות. ע"פ המצע של המפלגה, מימון התוכנית יבוא בעקבות עליות מס כאלו ואחרות וקיצוץ בתקציבים קיימים.

 • הוזלת מחיר הדיור ב20% תוך 3 שנים
 • הקמת 60 אלף יחידות בשנה
 • הקצאת דירות לזוגות צעירים וזכאים בפריפריה במחיר של 600 אלף ש"ח