כוננות ספיגה – משרדי הממשלה בשביתה

טסטרים שובתים. התלמידים מתלוננים ששכחו איך לנהוג | צילום: Ogilvy PR, פליקר

שביתת בוחני הנהיגה שהחלה באמצע החודש הקודם, נמצאת בעיצומו של השבוע השלישי לקיומה, ללא סיום נראה באופק. לשביתה הצטרפו משרדי ממשלה נוספים, ביניהם: משרד הבריאות, משרד התקשורת, משרד המשפטים, הנהלת בתי המשפט, ורשות ההגירה והאוכלוסין. אריאל יעקובי יו"ר הסתדרות עובדי המדינה מסביר שאין הגבלת זמן והשביתה נמשכת.

שביתת בוחני הנהיגה נמשכת. הרקע לעיצומים הוא פרסום המכרז הממשלתי שמטרתו להפריט את מבחני הנהיגה. לעיצומים יצטרפו גם עובדי לשכות הבריאות, משרד הבריאות ועובדי המעבדות. משמעות הדבר היא שביחידות המשרד לא תהיה קבלת קהל ולא יינתן מענה טלפוני. שירותים החיוניים יינתנו כסדרם גם במהלך השביתה, בין היתר: טיפול במכשירי שיקום וניידות לנכים, ועדות רפואיות וערר שהוזמנו מבעוד מועד, תחנות טיפת חלב, הנפקת רישיונות קבורה, ואישור תרופות מצילות חיים במחלקת הרוקחות.

גם מעברי הגבול יהיו סגורים לייבוא ולייצוא מוצרי מזון ולא תהיה אפשרות להכניס ולשחרר סחורות בנמלי הים והאוויר. גם עובדי משרד המשפטים לא ייתנו מענה בכל יחידות המשרד ברחבי הארץ, ועובדי משרד התקשורת שלא ינפיקו רישיונות לציוד קצה ותדרים לתאגיד השידור החדש.

הצעדים הארגוניים המתוכננים בשירות המדינה, יכללו החל מיום חמישי גם את עובדי רשות האוכלוסין וההגירה, שלא ינפיקו תעודות זהות ודרכונים, ואת עובדי הנהלת בתי המשפט שלא יקיימו קבלת קהל וצפויים לשבש שירותים נוספים. עוד תופסק גם פעילות רשות האכיפה והגבייה שאחראית לגביית הקנסות, האגרות וההוצאות למדינה ולא ניתן יהיה לשלם קנסות שונים, בהם קנסות תעבורה, קנסות שהוטלו על פי חוק העבירות המנהליות וקנסות למשרדי ממשלה שונים.

מבוי סתום בין ועד בוחני הנהיגה לבין משרד התחבורה: שביתת בוחני הנהיגה, שהחלה באמצע החודש הקודם, נמצאת בעיצומו של השבוע השלישי לקיומה, ללא סיום נראה באופק. היא תימשך גם היום (חמישי) ובתוך כך העיצומים יתרחבו בשירות המדינה – יושבתו גם המעבדות במערכת הבריאות ולשכות הבריאות המחוזיות. גם עובדי משרד החקלאות ישבתו ומעברי הגבול יהיו סגורים לייבוא ולייצוא של מוצרי מזון, ולא תהיה אפשרות להכניס ולשחרר סחורות בנמלי הים והאוויר. זאת לצד השבתת יחידת שע"מ (שירות עיבודים ממוכנים) של רשות המסים שהחלה היום, מה שמשבית הלכה למעשה את גביית המסים, הקנסות והאגרות במדינה. גם עובדי שירות התעסוקה יצטרפו מחר לעיצומים. במסגרת השבתת שירות התעסוקה, לא תהיה קבלת קהל ולא יינתן מענה טלפוני בלשכות התעסוקה ברחבי הארץ.

כתבות נוספות:  סמוך לבתי תושבים: לכלוך כבד, פסולת בנין, פסולת אספלט

לצד השבתת המעבדות, ביחידות משרד הבריאות ברחבי הארץ לא תהיה קבלת קהל ולא יינתן מענה טלפוני. ההסתדרות הודיעה כי על מנת להקל בנושאים דחופים ובסוגיות שקשורות להצלת חיים, חלק מהשירותים החיוניים יינתנו כסדרם, ובהם טיפול במכשירי שיקום וניידות לנכים, ועדות רפואיות וערר שנקבעו מבעוד מועד, תחנות טיפת חלב, חיסונים לחו"ל, הנפקת רישיונות קבורה, המכון לבטיחות בדרכים ואישור תרופות מצילות חיים. בשלב זה לא תורחב השביתה למשרד הרווחה. לצד שביתת בוחני הנהיגה יימשכו עיצומים של עובדי משרד התחבורה, ובהם השבתת סניפים של משרדי הרישוי במחוזות השונים.

רמיסת נורמות

בהסתדרות מדגישים כי אין מדובר בשביתת הזדהות רק עם ועד בוחני הנהיגה החרדים לפרנסתם, אם כי בתגובה לקידום זוחל במשרדי הממשלה השונים של צעדים חד צדדיים, כגון העסקת עובדים בחוזים אישיים וניסיון להעביר עובדי מדינה למעמד של עובדי קבלן: "מדובר ברמיסת הנורמות הנהוגות ביחסי עבודה קיבוציים ובניסיון לכרסם בכוחה של העבודה המאורגנת".

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, מבהיר: "לא ייתכן שכל המשק צועד לכיוון של העסקה ישירה, ואילו המדינה שאמורה לשמש כדוגמה בנושא זה, מחליטה לקדם מהלך של הפרטה שמעביר את בוחני נהיגה למעמד של עובדי קבלן. התנהלות זו, שמשקפת מגמה המנוגדת להסכם עקרונות עובדי הקבלן מיולי 2015, היא רק אחד מהתסמינים למדיניות שאסור להשלים איתה. לא נאפשר את המשך הפגיעה בעובדים". יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקובי, הוסיף: "כל עובדי המדינה עומדים כמקשה אחת במאבק והצעדים הארגוניים יימשכו ויתרחבו עד שיימצא פתרון הולם לסוגיות שבמחלוקת".

Facebook Comments