ילדי המלחמה בקריית גת

פרויקט תיעוד סיפוריהם של תושבי קריית גת, ניצולי שואה ווטרנים הגיע לשיאו בשבוע שעבר עם הקרנת הסרטים במרכז העשרה שער דרום. ראש העיר, אבירם דהרי, לניצולים: "אתם ההוכחה לניצחון הרוח, לאיתנות עם ישראל".

IMG_20160217_112756-minבמפגש מרגש ביותר, התכנסו בשער דרום ארבעה ניצולי מלחמת העולם השניה ובני משפחותיהם, תושבי קריית גת וחלקו עם הנוכחים, בהם ראש העיר אבירם דהרי וממלא מקומו יעקב אפראימוב, את סיפור חייהם ואת זכרונותיהם מימי מלחמת העולם השניה. הזכרונות הדוקומנטריים של פרימה בריגנסקי, פאינה לוינזון, לאוניד פריצקי ואלכסנדרה רמבם צולמו במסגרת פרויקט הנצחה ותיעוד מטעם עמותת "עתיד במדבר" ובשיתוף אשל-ג'וינט, מרכז העשרה שער דרום, רשת המתנ"סים קריית גת, , כוכב דוד, בית וקס, ג'וינט ישראל, ארגון ג'נסיס, ארגון השבת רכוש, אבי-חי.

ראש העיר, אבירם דהרי אמר לשורדי המלחמה כי הם משמשים הוכחה חיה לניצחון העם היהודי והרוח היהודית על כל אויבנו וסיפר על כוונת העירייה להקים מוזיאון שיציג את הגבורה היהודית ואת סיפורם של תושבי העיר ששרדו את השואה ומלחמת העולם השניה.

דבי גולן, נשיאת עמותת עתיד במדבר הוסיפה: "אני נרגשת להיות כאן היום. עתיד במדבר עוסקת בחיבור של קהלים בחברה הישראלית ובתיעוד קהילתי. בפרויקט זה פעלנו על פי הפסוק "למען ידעו דור אחרון – בנים יולדו, יקמו ויספרו לבניהם" מתוך תהילים ובכדי שכל אחד מהסיפורים שיוצגו היום יועברו הלאה לדורות הבאים. הסיפורים הללו הם השורשים שלנו שבזכותם אנו נבנה לעצמנו עתיד טוב יותר. הניצולים שאיתנו כאן היום בחרו כל יום מחדש בחיים, מה שלא היה מובן מאליו בתנאים שהיו בזמן המלחמה. אני שואבת מהסיפורים האלה כח רב והערכה לכל מה שיש לנו היום. אני מודה לעיריית קריית גת, לעומד בראשה אבירם דהרי וליעקב אפראימוב, לנציגי עתיד במדבר, לרימה וייסמן, לאירנה פינסקי מעמותת כוכב דוד, גיא פסח מנהל בית וקס, דוד אלגין שסייע רבות ולרשת המתנ"סים. תודה מיוחדת לאירה קודמן שריכזה את כל הגופים והובילה את הפרויקט".

מנהל בית וקס, גיא פסח ביקש להדגיש: "אנו שמחים להיות חלק מהפרויקט הזה. כאן במרכז העשרה שער דרום ובבית וקס יש פעילות ענפה עבור ניצולי השואה תושבי העיר. הם מגיעים לכאן בשעות הפנאי לצורך העשרה וחלק מהפעילות היא גם בפרויקט התיעוד הייחודי הזה שיוצר חיבור בין דורי משמעותי".

יוסי אזולאי מי ששימש עד לפני כשנה, מנהל יחידת הקליטה סיפר לנוכחים כי עלה לישראל ממרוקו בגיל 6 ונחשף לזוועות השואה כאשר שירת בצה"ל ולאחר מכן כשעבד בפולגת ושם נחשף לסיפורי הניצול "ילדי המלחמה בקריית גת".ילדי מלחמה בקריית גת

כתבות נוספות:  25 אנשים קריית גת – הבכורה