חומות של אגו

האגו הוא אחד האויבים הגדולים של אנרגיית העוצמה והוא המכלה העיקרי של כוח חיים חשוב זה. אם לא נלמד לרסן את חומות האגו הם יכו בנו בכל הזדמנות ויעוררו יצרים שאנו לא אוהבים ולפעמים שכלל לא ידענו שקיימים בנו. מצד שני לאמן חומות אלו זו לא משימה כל-כך מסובכת. לא שזה כל כך קל, אבל זה בהחלט אפשרי. כדי להתמודד עם החומות כמו שצריך עלינו לתרגל מצבים בהם חומות אלו מתעוררות. מתי הם מתעוררות? כאשר אנו נמצאים במקום בו אנו מרגישים חשובים מידיי ושה"אגו" לא נותן לנו לזרום. יש כאלו שירגישו את האגו מתעורר כשהם נאלצים לנסוע באוטובוס לעבודה, ואני מניחה שאצל רובנו אם למשל נצא החוצה לריצת בוקר בלבוש חושפני, בהחלט נרגיש את החומות האלו: המבטים, מה יגידו השכנים, כל אלו יעוררו די מהר את חומת האגו ומייד נרצה לחזור ולקבור את עצמנו מתחת לאיזה שמיכה. אפילו לא צריך לצאת החוצה. מספיק לדמיין אותנו יוצאים כדי להרגיש את החומות של האגו מתעוררות. נסו למשל לדבר עם נמלה, ואני מתכוונת ממש לרדת לרצפה ולשאול אותה: "מה שלומך?" נסו לעשות את זה. מיד תרגישו שאתם לא יכולים. מדוע? כיוון שיש חומה בלתי נראית שממש מונעת מאיתנו לעשות "דבר שטות כזה". אך זוהי החומה שעליה אנו רוצים להתאמן וכשנהיה מסוגלים לדבר אל אותה הנמלה (ואולי בכל זאת עדיף לעשות את זה שאף אחד לא רואה), נהיה מסוגלים לזהות את החומה ולהתגבר עליה. אך חומות האגו שאנו מרימים בפני היצורים השונים הסובבים אותנו מתגמדים לעומת החומות שאנו מרימים בפני אנשים. כאן האגו מקבל את מלוא כוחו וכשהוא מתעורר הוא סוחף אותנו למקום שבו רובנו לא אוהבים להיות. כשנלמד להתמודד עם חומות אלו נרוויח לא רק את האנרגיה שלנו, אלא גם נוכל ללמוד לפעול במצבים אלו לא באופן אוטומט, אלא להפעיל שיקול דעת, נוכל להחזיר את החופש לעצמנו. לכן כל מי שיש לו בוס עצבני, צועק או מעליב – קיבל מתנה. אם אתם נמנים עם אותם ה"מבורכים", ואתם שוקלים לעזוב את מקום העבודה – אל תעשו את זה. אותו בוס, מכר או אדם מבורך אחר, מאפשר לכם להתאמן על האגו שלכם ובזכותו תוכלו לעשות עבודה אינטנסיבית ולעבור את השיעור מהר יותר. הרי מה שקורה כשעומד אותו בוס, חבר, בן משפחה, שכן או כל אחד אחר שמחליט לצעוק, מה שקורה הוא שמייד עולה בנו חומה שמאלצת אותנו להגיב. כאן המקום לעצור את זה. אל תגיבו. זה לוקח הרבה זמן ודורש תרגול, אבל נסו להתבונן: על עצמכם ובמיוחד על זה שמולכם. בזמן שהוא צועק, התבוננו בשיניים, בנחיריים בתנועות הפה. נסו לחשוב כמה עוצמה דרושה כדי לצעוק כך. זה כאילו לעשות מדיטציה עם עיניים פקוחות. כשתתבוננו תוכלו להרגיש את החומה המנסה לעלות ותוכלו להתגבר עליה.
החומות הפיזיות:

תפקידן של החומות הפיזיות הוא לשמור על העולם כפי שהוא, ליצור קיבעון. לדאוג שלא יהיו שינויים ושהכל יהיה ברור. אלו החומות אשר יצרו סדר והגדרות ברורות בעולם שלנו כגון כוח משיכה, הגדרות ברורות של איך העולם נראה, ואיך הכול צריך להתנהג. דרך חומות אלו הצלחנו לבנות לא רק מערכת חוקים, אלא גם ליצור את עולם החומר (העולם הפיזי) כפי שאנו מכירים היום. חומות אלו הם שיצרו צורות, קירות, מבנים וכדומה אשר מגנים עלינו בפני העולם החיצוני ומגדירים אותו.

אותם החומות יתעוררו כאשר אנו נעמוד מול שינוי, בעיקר שינוי הנכפה עלינו. כך למשל אם יודיעו לנו שהתקן למשרה שלנו נגמר ושאנו צריכים לעשות שינוי, בעיקר שינוי הנכפה עלינו. כך למשל אם יודיעו לנו שהתקן למשרה שלנו נגמר ושאנו צריכים לעשות שינוי, פתאום נרגיש שעולמנו חרב. פתאום כבר לא חשוב שלפני שבוע אמרנו לעצמנו שאנו רוצים כבר לצאת משם, שהגיע הזמן למצוא עבודה חדשה או לשנות תפקיד. פתאום אנו שוכחים כמה לא טוב היה לנו שם. עכשיו התרוממה חומה פיזית וכל שאנו רואים זה רק כמה קשה לנו השינוי. זו שוב חומה פיזית שתפקידה לקבע. בעוד שנים נתבונן על המקום בו היינו ולא נבין מדוע אנו היינו כל כך אומללים, מקובעים. ובכן, אנו מקובעים כיוון שבנקודות אלו מתעוררת המערכת שאינה רוצה שינויים. עולה החומה שמנסה לשמור על הקיים. זו אותה החומה שעולה כשנראה מרחוק מסתורין או תעלומה לפנינו. פעמים רבות לא נוכל לעשות דבר בנקודה זו, אולם לפעמים כשאנו מבינים כי התגובה שלנו היא לא פרופורציונאלית וכי זו שוב אותה חומה שמתעוררת, זה קצת יותר עוזר.

בברכת: שבת שלום ומבורכת.
אילנה דהן – מאמנת להעצמה אישית.