חבר מועצת העיר שי זולדן מוביל שינוי מנצח בחינוך העירוני ובצעירים: "הגיע הזמן, אחליף את דהרי"

"יש לי את כל הכלים להיות ראש העיר הבא", אומר זולדן, המציג רשימות פעילים בקהילות ובשכונות העיר, כולל האגף החרדי. "אני היחיד שבא עם ניסיון מעשי והבנה עמוקה בדרך הפעולה של העירייה והשלטון המרכזי. אנחנו באים להחליף את ההנהגה שאבדה את הרצון לעשות טוב. הגיע הזמן".

עם התגברות הפעילות הפוליטית לקראת הבחירות לראשות העיר, בולטת דמותו של חבר המועצה שי זולדן, כמועמד ראוי מול אבירם דהרי. זולדן, מסיעת 'התעוררות' לה שני מנדטים במועצת העיר הנוכחית, הינו בעל ניסיון עשייה מוכח. במהלך חמש השנים האחרונות הוביל הישגים מצוינים לקריית גת, בחינוך ובהשקעה בצעירי העיר. בין היתר, למשל, שיפר את הישגי הבגרות לתלמידי העיר החילוניים ב-17 אחוזים, הגדיל את השקעות המדינה בחינוך ופתח פעילויות רחבות לבני הנוער, בהשקעות של עשרות מיליוני שקלים.
בחודשים האחרונים כינס כוחות, הקים צוותים ומפעיל מאות פעילים לקראת ה-24 באפריל, בו ישיק את קמפיין הבחירות. הדריכות שהורגשה היטב במסדרונות והסבה לחץ לראש העירייה, לקראת אירוע ההשקה הגדול, מפנה מקום לפעילות פוליטית ענפה מאחורי הקלעים של בכירים המבקשים להצטרף. הם חשים שזולדן מביא עימו את השינוי המתבקש, כי גם לראייתם הגיע הזמן. אחרי 15 שנים של שלטון דהרי, אומר כאן אצלנו זולדן – יש לי את כל הכלים להיות ראש העיר הבא.

חבר המועצה שי זולדן, למעשה הנך מכריז כאן על מועמדותך לראשות עירית קריית גת?

"מזה חודשים ארוכים אני חשוף למאות פניות של אזרחים מודאגים, שלא אוהבים את מה שקורה בעיר שלנו. הם חושבים שקרית גת נסוגה לאחור. הם חוששים שכלכלת העיר קורסת ולא תעמוד בתחרות הקשה. הם רואים את העירייה נקלעת לחובות של מאות מיליוני שקלים ומשרד הפנים מסתכל כבר בשבע עיניים על כך שהתקציב לא אושר. הם רואים את הרחובות המוזנחים שלנו. הם רואים את המצב בשיכונים הישנים שלא שוקמו ולא טופלו. קצרה היריעה מלהכיל. אבל יש לה שורה תחתונה שהיא: אבירם דהרי, תודה, 15 שנה זה מספיק. הגיע הזמן לשנות כיוון. הגיע הזמן להעניק עתיד לתושבים הוותיקים והצעירים המצטרפים בימים אלה אלינו. מול כל פרץ הרגשות הזה, אנשים שחשים תסכול על המתחרש בעירם, אני אוביל את השינוי."

כלומר, אתה רץ לראשות העיר?

"בחרתי לומר אצלך בעיתון, שכן, אני רץ ואני אנצח במרוץ לראשות עיריית גת. איני מהמדברים גבוהה. איני מאלה שמבטיחים הבטחות ריקות. ישבנו בחודשים האחרונים, לילות כימים, מיטב המוחות של קריית גת, צעירים ומבוגרים, נשים וגברים, זקנים ונוער. המטרה הייתה לקבוע תכנית עבודה. לא תכנית של הבטחות. אלא מה עושים למחרת בחירתי לראש העיר. את רוצה, קראי לזה תכנית 100 הימים, כפי שנהוג בעיריות מסודרות לעשות. אתן דוגמא שתיים: מהפכת החינוך – קריית גת תוביל את החינוך בישראל. נקודה. דוגמא שנייה – תקציב – קריית גת תתנהל על פי מודל עסקי כלכלי, שכיוונו אחד – צמיחה."

אלה אמירות גבוהות אדוני המועמד. שמעתי בחיי הרבה כאלה, האם תבצע?

"חז"ל כבר אמרו בעניין: אל יתהלל חוגר כמפתח". מי שחפץ יכול לראות את תוצאות העבודה הקשה שלי במועצת העיר בשנים האחרונות, ודאי בנושא המהפכה במוסדות החינוך ובפעילות אחר הצהרים שאותם הובלנו, כך למשל 17 אחוזי עלייה בבגרות מ-62 ל-79 אחוז, לא כולל החרדים, הקמת מרכז הצעירים, חממה ליזמים צעירים וחלוקת מלגות בסך שלושה מיליון שקלים לסטודנטים תושבי העיר בשנה, הכנסנו כל אחד מארבעה בני נוער לתנועת נוער, סבסדנו פעולות תנועות הנוער בשכונות קשות. אבל, חשוב יותר בעיני – לא היה ילד, או ילדה בקרית גת, שהעלו נושא חינוכי ראוי לטיפול שלא טופל בכל האמצעים העומדים לרשותי עד לפתרונו. אני לא מבטיח. אני מקיים."

שי זולדן, כל אחד מתשעת המועמדים, יאמר דברים דומים.מה מבדל אותך?

"אני היחיד שבא עם ניסיון מעשי והבנה עמוקה בדרך הפעילות של מוסדות העירייה. יום לאחר הבחירות, תכניות העבודה לביצוע עולות על מחשבי העירייה. מועצת העיר מתכנסת לאשר תכנית הבראה כלכלית, מהפכה חינוכית, הגדלת מקומות העבודה האיכותיים בעיר, שיפור פני העיר ובראשו הכבישים המשובשים, אירועי תרבות, השבת צעירי קריית גת הביתה, השבת גאוות התושבים בעירם, שקיפות עירונית ונגישות אלי ואל הצוות המנהל על פי עקרון הדלת הפתוחה. אני מזכיר, אעמוד בהתחייבותי שחצי מרשימת חברי המועצה של 'התעוררות' תהיינה נשים. כזה דבר עוד לא היה בישראל. לבסוף, חמש שנים כיהנתי כחבר מועצה פעיל, רובן כממונה על החינוך והצעירים בעיריית קריית גת. בענווה רבה, אני אומר שאני נכון להפעיל את התכניות אופרטיביות שתשרתנה את כ-55 אלף תושבי העיר, ביום שאחרי. זאת כולל יכולת להביא כספים לביצוע מממשלת ישראל כפי שעשיתי בנושא החינוך בעיר. זה ניסיון ביצועי שמבטיח שהעיר תצא מיד לדרך חדשה."

איזו חוויה עיצבה את רצונך לשמש שליח ציבור עבור תושבי העיר?

"לפני חמש שנים, ישבתי עם קבוצה גדולה של חברים תושבי קריית גת שעזבו את העיר. הרגשנו שאבדנו את הדרך שהייתה לנו כאן כילדים. התשובה שעלתה על השולחן, שהעיר אינה מושכת צעירים, ודאי לא צעירים שהשכילו בחוץ ולצערי בוודאי מי שלא גדל כאן. לא עסקתי בפוליטיקה, לא הייתי קרוב לזה. סיימתי את לימודי המשפטים ורציתי לפתוח עסק. אחרי השיחה הזאת הרגשתי לא טוב. שאלתי את עצמי מה אני עושה? איך אני מחזיר את החברים שלי לקריית-גת.

"יחד עם ראש המטה שלי היום, חבר ילדות איתמר יהודה, ועוד כ-15 חבר'ה צעירים, חיפשנו פתרונות. מצאנו כמה, והעלינו אותם בהזדמנות ראשונה לדהרי. היינו בהלם מכך שהוא סירב לקדם אותם. הוא לא השכיל להבין את המשמעות של להותיר את הדור הצעיר בעיר. הוא אמר לנו אתם יכולים לעבור לגדרה, באר שבע, לאשקלון לאן שתרצו. המשפט שזעזע אותי וגרם לי להיות לשליח ציבור, היה: 'מי שלא רוצה להישאר בקרית גת, מוזמן. אני לא מחזיק אף אחד בכוח'. שם התחלתי את המסע שלי לראשות העיר."

מי אתה שי זולדן?

"אני שי זולדן, בן 33, נשוי לאהבת נעורי אלה ואבא לעומרי בן השנתיים וחצי. בן של בלה ויוסף זולדן, אח לאורן, אתי ושמוליק, תושבי קריית גת גאים. ההורים שלי אנשי עמל, אבא אזרח עובד צה"ל ואמא עבדה בעמידר. הם חנכו אותי לסייע לחלשים ולהיות גאה בקהילה שלנו. למדתי משפטים במכללה למנהל ושנים רבות אני פעיל בעולם העסקים. מלבד עסקים אותם הפעלתי אני משמש כיועץ לעסקים של משרד הכלכלה ברחבי ישראל. אבל, איני מתבלבל. אני יודע שהייעוד שלי הוא שליחות בשם הציבור – ראשות עירית קריית גת."

מה המוטו שלך, מה מוביל אותך?

"לעשות טוב זה לא כזה מסובך. צריך להאמין בזה וצריך לרצות את זה וצריך כלים. מכאן מתחיל הכל. להאמין ולרצות – ברור, אחרת לא הייתי בוחר לרוץ לראשות העיר. הכלים, הם כלים מקצועיים אותם רכשתי, הן בלימודי האקדמיה, הן בעולם העסקים ולבסוף בעבודה הציבורית היום-יומית כמי שהוביל סיעה בעיריית קרית גת. אני רואה את המצב בעיר ואני יודע שאנחנו באים להחליף את ההנהגה. היא אבדה את הרצון לעשות טוב. אנחנו ניקח את ההגה ונוביל לשם. באנו לשרת את תושבי העיר."

אחת הטענות כלפיך, שהנך "נחמד מדי". זאת תכונה טובה לפוליטיקאי?

"אני סבור שמי שיודע לקבל החלטות בחיוך, מי שיודע לומר דברים קשים בנועם, מי שיכול לבחון את פתרון הבעיות שמולו מתוך הערכת האדם, מי שמסוגל לבחון בשקט ובקור רוח סוגיות כבדות משקל, מי שנכון לראות את לגופו של עניין ולא לגופו של איש, הוא מנהיג ראוי. זאת דרכי.
"אולי ראוי לכל למי שבוחר לשרת ציבור, לבחור נורמות אלה. משמען – אדם הנותן מעצמו למען הכלל. אדם שאינו פועל על פי הכתבות האגו שלו – שהן כעס, בוטות, ערמומיות, נקמנות, הסתת איש ברעהו, פלגנות – הוא מנהיג ראוי בעיני. "

לאן אתה הולך מכאן?

"אני חוזר למטה שלי, שם מחכה לי ישיבת עבודה עם עשרות פעילים צמאי שינוי, שעוסקת הפעם בתוכנית שאנו מכינים לסגור את החובות של עיריית קרית גת. אחר כך יש לי ישיבה עם צוות השטח. המון עבודה לפנינו. מיד אחר כך, דיון גדול של מטה השטח שמתארגן יחד עם המטה המרכזי ועם מטות הקהילות, העדות והשכונות לאירוע ענק שאנו מקיימים ב-24 באפריל. מדובר באירוע השקה גדול ויש לנו המון עבודה. אני מזמין את כולם להשתתף באירוע זה.

לסיום אומר, נחנו נשנה את פניה של העיר הזאת. אנו נשיב לה את האחים והחברים שלנו, אנו נשיב לה את הגאווה. רק אנצל את הבמה המכובדת שהענקת לי היום, עם המקומון של קריית הגת, כדי לברך את כלל תושבי העיר ואזרחי ישראל-
חג 70 שנים שמח"

משפחת זולדן. האשה אלה, הבן עומרי ושי זולדן

משפחת זולדן. האשה אלה, הבן עומרי ושי זולדן