זכותו של הציבור לדעת מה עושה העירייה בכספו

ביום שלישי השבוע חתמה עיריית קריית גת בנוכחות שר האוצר, משה כחלון על הסכם גג שני. נראה טוב. מצטלם מצוין. השאלה אם לא מיהרה העירייה, אולי כדי לספק תמונות מצוינות לתקשורת ערב הבחירות המקומיות, לחתום על הסכם שני כשעוד לא ממש ברור אם ההסכם הראשון, שגם הוא נחתם ממש לפני בחירות מקומיות, עושה טוב לקריית גת ולתושביה. התשובה תלויה כמובן את מי שואלים: לא מעט מומחים כלכליים סבורים שהחתימה בעייתית בעיקר בעיר גרעונית. מנגד יש כאלה שמשבחים. הבעיה היא שעיריית קריית גת לא ממש מתנהלת בשקיפות כלפי הציבור אותו היא משרתת ואת כספו היא מנהלת. לפעמים נדמה שהעירייה אימצה את נוהלי השב"כ בכל הקשור במתן הסברים לתושבים מה קורה עם הכסף שהם מעבירים לקופת העירייה. קוראים לזה שקיפות מעורפלת.

דמיינו לכם מצב שבו כל חודש אתם מכניסים כסף לחשבון שמישהו אחר מנהל את הכסף ואותו מנהל מסרב לתת לכם תשובות והסברים על הנעשה בחשבון. כל מה שאתם מצליחים להבין שלאט לאט החשבון שוקע בחוב גדול מאוד ועדיין מנהל החשבון מסרב לתת לכם הסברים ואז אתם מגלים שאותו מנהל חשבון שלכם, על חשבונכם, מבקש עוד הלוואה אבל ממשיך לסרב לתת לכם הסברים.

עד כמה שהסיטואציה נשמעת דמיונית בדיוק מצבם של כל 58,000 תושבי קריית גת. עיריית קריית גת מנהלת את הכספים של כולנו. של כל משלמי: הארנונה והיטל השמירה והיטל השילוט והיטל פינוי . אלה שהעירייה שמתנהלת מתוך הכספים שלנו מסרבת לתת לנו תושבי העיר הסברים מה נעשה עם הכספים שלנו ואיך הגענו לגרעון עמוק כל כך ולצורך מה היא מבקשת כעת עוד 26 מיליון הלוואה. לא רק שהציבור לא מקבל הסברים אלה גם בישיבת מועצת העירייה מסרב ראש העירייה לענות לשאלת חבר מועצה עבור מה נלקחת עוד הלוואה שמצטרפת ל-133 מיליון שקלים הלוואות שכבר רובצות על כתפי הציבור בקריית גת.
ספר התקציב שמוגש לאישור חברי מועצת העירייה הוא כמעט בגדר המלצה לא מחייבת, כי פחות מחודש לאחר שהוגש, עוד לפני שמשרד הפנים אישר את התקציב, כבר מונחים על שולחן מועצת העירייה שינויים וכאלה יש רבים לאורך כל שנת התקציב. ברור שהציבור באמצעות חברי מועצת העירייה לא מקבל כל הסבר לשינויים.
לפני כשנה החלה עמותה בשם עמותת שקיפות ישראל לפרסם את מדד השקיפות באתרי הרשויות המקומיות. המדד כולל 57 קריטריונים לרבות פרטי התקשרות עם הרשות המקומיות וראש הרשות, פרטי מבקר הרשויות ודוחותיו, שקיפות כנדרש בחוק חופש המידע, מענקים ותמיכות, שקיפות כללית, ישיבות מועצה, תקציב, ארנונה, חוזי ומכרזי רכש, חוזי ומכרזי כוח אדם, רישוי עסקים, תכנון ובנייה, מידע סביבתי וחברות עירוניות הכל מלווה בגרפים וטבלאות. גם במדד הזה עיריית קריית גת לא ממש מככבת בראש. הבעיה שלנו תושבי העיר שאין שום מדד שבוחן את השקיפות של הרשות מול אזרחיה בכל הקשור להתנהלות הכספית, בעיקר שההתנהלות הזאת מקולקלת, (כל הזועקים כעת מרה בשם כבוד הרשות המקומית הנרמס יחשבו שוב אם חצי מיליארד שקלים גרעון הוא סימן להתנהלות שקולה ואחראית).
עיריית קריית גת ובעיקר העומד בראשה שמבקשים ומעבירים במועצת העירייה בקשה להלוואות נוספות בלי לתת הסברים לציבור באמצעות חברי מועצה זה בדיוק הדוגמא של אותו אחד שמנהל לך את הכספים בלי שלאול אותך וגם צועק עליך אם אתה שואל.

נחזור לחתימת הסכם הגג השני ביום שלישי השבוע ולקשר שלו לכך שתושבי קריית גת לא מקבלים דיווח מלא על הנעשה. חתימת הסכם גג הוא בהחלט חדשות ענקיות. אבל שוב להודיע לציבור כעובדה שיקומו 2000 יחידות דיור בשטח יאסקי מבלי להסביר לציבור שזה תלוי בהרבה מאוד גורמים חלקם אנשים פרטיים זה סוג של חול בעיניים.
הגיע הזמן שהעירייה תתבגר תסתכל לציבור שממן אותה בעיניים ותספר לו הכל את הטוב ואת הרע.