התזמורת הוירטואלית הראשונה בישראל

בית ספר "הרצל" בשיתוף המיזם 'סיסמא לכל תלמיד' הצעיד את התזמורת המפורסמת שלו למאה ה-21 ויצר תזמורת וירטואלית. כל קבוצה ניגנה בכלים שלה כשההנחיה והניצוח נעשו באמצעות הסקייפ. בסיום אוחדו כל קטעי הנגינה ליצירה הרמונית אחת.

DSC_3695בית הספר פועל כ"בית ספר מנגן" זה 18 שנים, נוסף למקהלה המשתתפת בכנס המקהלות המחוזי מדי שנה, כל תלמידי בית הספר זוכים לנגן במגוון כלים במסגרת התזמורת הבית הספרית. בכל שנה התזמורת מעלה קונצרט חגיגי עם אנסמבלים מורכבים בשילובי כלים בהם: צ'לו, כינורות, מנדולינה, אורגנית, מטלופון, מלודיקה, דרבוקה וכלי הקשה נוספים. הפעם החליטו בבית הספר לקחת את התזמורת צעד אחד קדימה ובשיתוף מיזם "סיסמה לכל תלמיד" הפכו את התזמורת לוירטואלית.

מנהלת בית הספר אראלה נחליאלי סיפרה בהתרגשות על האירוע המיוחד: "לראשונה בארץ יצרנו תזמורת וירטואלית. בית ספר "הרצל" פועל על פי תוכנית הלימודים כשאר בתי הספר, אלא שיש לו צבע מיוחד משלו שהרי הוא "בית ספר מנגנן". את לימודי הנגינה התחלתי כבר בתחילת דרכי כמנהלת כשחשבתי שלא אתן עוד מאותו דבר אלא אדאג ואתן לתלמידים משהו אחר, מעשיר, מלמד, מעצב, מרגיע וכזה שיהפוך אותם לאנשים טובים יותר. ואכן הצלחנו לעשות זאת ולראשונה העלנו לאוויר את התזמורת הוירטואלית הראשונה בארץ. אני רוצה להודות במיוחד לגב' ענת כרם-אנג'ל על העזרה המקצועית והאדיבה, למלחין והמנצח המיוחד במינו שליווה את התלמידים, דוד זבה ולצוות הצילום והסאונד שאיפשר את הפקת הקליפ הייחודי של התזמורת. תודה גם ל"סיסמה לכל תלמיד", לגב' מירב אזולאי וללירז אלוש-ברטיק".

אז איך זה בדיוק קרה? תלמידי "הרצל" המנגנים למדו את היצירה "ארץ טרופית יפה" ובשלב הראשון כל קבוצה למדה וניגנה בכלי שלה את חלקה ביצירה, כאשר ההנחיה והניצוח נעשו על-ידי המלחין והמנצח, דוד זבה, באמצעות הסקייפ! כל קבוצה צולמה בנפרד מנגנת את הקטע שלה ולאחר מכן, באמצעות עריכת וידאו מיוחדת, אוחדו כל קטעי הנגינה לכדי יצירה אחת מושלמת. התלמידים תועדו בסרטון בו הם מופיעים מנגנים בנפרד ויחד. הפעילות השיתופית כללה בין היתר רשת חברתית מוסיקלית, חידון שיתופי וערוץ יוטיוב אליו הועלו סרטוני התלמידים המנגנים.

כתבות נוספות:  תיאטרון אורנה פורת סיים בגדול

לנגינה בכלים השונים יש חשיבות עצומה עבור הילדים, מסבירה מנהלת בית הספר: "הם לומדים שפה חדשה, שפת תווים. הם משפרים את הידע המוסיקאלי שלהם על מלחינים, מכירים יצירות קלאסיות ושירים, משפרים את ביטחונם והדימוי העצמי שלהם ולומדים לשתף פעולה ולהתחשב בזולת בעת הנגינה והשירה. הרבה מהם גם מפתחים כישורים נסתרים, פותחים לעצמם אפיקים חדשים להתפתחות בעתיד. לכל התלמידים יש כלי נגינה בבית והם נדרשים להתאמן מה שמצריך מהם רצינות והשקעה. זה המקום להזכיר שלפני 8 שנים, זכינו במקום ראשון בארץ בנגינה בצ'לו ובכינור וזו ההזדמנות להודות לצוות מורי המוסיקה המוכשרים שלנו: גב' אילנה יודצ'ק, הרכזת למוסיקה ומורה לאורגנית, מלודיקה ומטלופון, גב' סופיה פלקוביץ, המורה לצ'לו, גב' אלה גלפגט, המורה לכינור, גב' אנג'לה למפרט, המורה למנדולינה ומר אבנר חיימוב, המורה לדרבוקה וכמובן התודה הכי גדולה לתלמידים".

בועד ההורים של בית הספר ביקשו לשבח את התלמידים והצוות החינוכי על הפקת התזמורת הוירטואלית המרשימה וציינו את תודתם לראש העיר, אבירם דהרי, על תמיכתו בקידום המוסיקה והאמנות בעיר. בבית הספר מספרים כי בשנה הבאה בכוונתם לפנות באמצעות מערכות התקשוב לבתי ספר אחרים ברחבי הארץ ולהזמין תלמידים בכיתות שונות להצטרף ולנגן יחד עימם.

לתמונות נוספות