השר כחלון: בנים ממשיכים גם בקריית גת

עולים ששוקמו בימי קום המדינה ביישובי עולים באזורי פיתוח יוכלו לרכוש את המגרש הסמוך להם ללא מכרז, דוגמת בעלי הבתים בשכונה א' – רובע החורש בקריית גת. השר כחלון: "מתקנים עוול וקיפוח של עשרות שנים בקריית גת ובקריית מלאכי"

מועצת מקרקעי ישראל בראשות היו"ר, שר האוצר, משה כחלון החליטה לתקן עוול היסטורי ולהסדיר את מצבם של בעלי בתים שהוקצו בראשית המדינה לעולים חדשים ביישובי עולים באזורי פיתוח. מדובר בדיירים אשר שוכנו עם קום המדינה ע"י חברות משכנות (עמידר, עמיגור, פרזות).

ברוב המקרים בעת הקצאת הדירות המקוריות לא הייתה כלל תכנית תקפה אשר הייתה רלבנטית לשטח. לאחר שהושלמו ההליכים התכנוניים ונעשתה חלוקה למגרשים נוצר, פעמים רבות, מצב בו הבית עומד על מגרש אחד אשר לרוב נרשם על שם בעל הזכויות בדירה, ובסמוך לו נמצא מגרש פנוי. לא הוקצה אך הוחזק בפועל על ידי בעל המגרש המקורי במשך שנים ארוכות ובעצם הפך לחלק מהבית והחצר.

אחת הדוגמאות הבולטות הם 120 בעלי הבתים בשכונה א' שלמעלה משמונה שנים נאבקו בבתי המשפט נגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) וחברת עמידר בבקשה להכיר בזכותן על הקרקע, אותן משפחות שרכשו את הקרקע לפני עשרות שנים שנים חלקן מתגוררת באותו הבית מאז 1956. הבתים שהיו חלק מהשכונה הראשונה של העיר הוצמדו לחצי דונם שהוגדר כשטח עזר חקלאי. השטח הזה מעולם לא נרשם כחלק מהבית. מכיוון שהרוכשים לא הצליחו להוכיח את טענותיהם, לרבות הצגת מסמכים ישנים משנות ה־50, כל הערכאות המשפטיות דחו את בקשתם של בעלי הדירות והחשש היה שהם יאבדו את הקרקע.

החל מסוף שנות השמונים ועד לשנת 2000 התקבלו מספר החלטות של מועצת מקרקעי ישראל לדורותיהן שאפשרו לבעלי הזכויות בדירות באזורים מסוימים – יישובי עולים ואזורי פריפריה – לרכוש את זכויות גם במגרש הפנוי הסמוך. בפועל, בגלל הגדרות בעייתיות נוצר מצב בו בשכונה או ברחוב אחד חלק מהדיירים זכו למגרש נוסף וחלק לא, ונוכח סירוב הרשות להקצות את המגרש הנוסף, התנהלו ומתנהלות התדיינויות משפטיות במספר רב של תיקים.

כתבות נוספות:  בלוני התבערה הגיעו ליער המלאכים למושב נועם ולכפר הריף

ההחלטה של שר האוצר בתפקידו כיו"ר מועצת מקרקעי ישראל, משה כחלון מביאה לפיתרון : "לאחר עשרות שנים של קיפוח והתעלמות מהמצוקה של האוכלוסיות הללו, הגיע הזמן שממשלת ישראל תסתכל גם אליהם. הם שווים לא פחות מאוכלוסיות אחרות שקיבלו קרקעות בפטור ממכרז מאז קום המדינה. אני רואה בזה לא פחות מתיקון עוול וצדק חברתי."

בעלי הבתים יוכלו לרכוש את החלק הצמוד לביתם ללא מכרז וכמובן להם תהייה עדיפות ראשונה. הבעיה התעוררה כשהבנים רצו לבנות על הקרקע צמוד להורים.

Facebook Comments