השלמות הפנימית

החיים מעמידים אותנו במבחנים רבים. פעמים רבות אנו נמצאים במצבים מאתגרים וקשים, אולם המבחן האמיתי שלנו הוא התגובה שלנו למצבים אלו. כאן האנשים נבדלים בין אחד לשני. כשהכל מתמוטט אנו יכולים לפגוש אנשים המגיבים שונה. יש כאלו אשר עולמם חרב והם אינם מתאוששים. הם נופלים ולא יקומו, לעומת זאת יהיו כאלו שכשעולמם חרב, הם נופלים, אבל יכולים לקום ולהמשיך הלאה. אז מה מבדיל בין אלו לאחרים? התשובה היא עולמם הפנימי. קלף המגדל למרות חזותו החיצונית עוסק בעולמנו הפנימי. הוא עוסק בשלמות הפנימית. אדם שעולמו הפנימי מלא, שהינו שלם, אינו מתבסס על חיצונית. אושרו ומעשיו נקבעים על פי אמות מידה פנימיות ואינם זקוקים לאישור העולם החיצוני. גם אם הוא ייפול, הוא יתאושש, יקום וימשיך הלאה. לעומת זאת אלו שעולמם הפנימי ריק מתוכן נתלים על עולמם החיצוני.

עולם זה שני אנשים, לצורך הדוגמא, יכולים לאבד את כל ממונם. האחד לא ישתקם מנפילה זו, עבורו הכול אבוד והוא אף ישקול לשים קץ לחייו. השני יכאב, יתאבל, אבל יקום ויתחיל הכול מהתחלה. כשתומס אדיסון נכשל שוב ושוב בניסיונותיו להמציא את נורת החשמל, הוא רואיין על ידי כתב של הניו יורק טיימס ונשאל: "איך אתה מרגיש אחרי 700 כישלונות? איך מרגיש אדם שנכשל כל כך הרבה פעמים?" תומס אדיסון ענה: "לא נכשלתי ואפילו לא פעם אחת, פשוט הצלחתי להוכיח כי 700 הדרכים האלו אינן נכונות. כשאסיים למצוא את כל הדרכים הלא נכונות אמצא את הדרך הנכונה".

לא ההצלחות, הכסף, המעמד, או הרכוש שלנו הם אלו המקנים לנו את כוחנו. הכוח האמיתי שלנו, חוסננו ועוצמתנו באה מהפנימיות שלנו וכזו תהיה שלמה, טלטלות חיצוניות לא יזיקו לנו. אולי נאבד, נתאכזב או נפגע, אולם נוכל להמשיך הלאה. השלמות הפנימית היא הדבר אותו אנו צריכים לתקן בקלף זה. אלו היסודות הרעועים אליהם מתייחס הקלף.

ומה קורה בחיי היום יום.

בחיים לפעמים חשוב לבדוק לא רק כמה אנחנו מוכנים, אלא חשוב לא פחות לבדוק כמה אנחנו לא מוכנים. זה נכון כשאנו עוסקים בהתפתחות רוחנית וזה נכון בכל מצב: גם כשעומדים בפני ראיון עבודה, רוצים לשכור דירה או מבקשים הלוואה בבנק. הקלף מראה כי זה לא הזמן להסתכל קדימה, אלא לעצור ולהתבונן אחורה לבדוק מה שכחנו, מה לא עשינו לחזור שוב על התהליך, לבקש מחבר שיבחן אותנו. להתעכב שוב לא יזיק ופעמים רבות זה יכול לשנות את חיינו. זהו לא קלף העוסק רק ברוח ולא רק עולמנו הפנימי צריך להיות שלם. השלמות צריכה לבוא לידי ביטוי בכל תחום. זה הכול עניין של גישה. איך אנו ניגשים לתחומים החשובים לנו בחיים. בכל תחום אנו נדרשים להיות יסודיים, לבדוק מה לא בסדר ולתקן את מה ששגוי. הנטייה שלנו לרוץ מהר קדימה, לסיים את התהליך כמה שיותר מהר פעמים רבות תגרום לנו לפספס, לטעות. לא תמיד זה יהיה כל כך נורא ולפעמים, עם קצת מזל זה אפילו יסתיים טוב, אולם כשיוצא קלף זה אנו צריכים להיזהר שבעתיים. אם לא נהיה יסודיים ואם נרוץ קדימה – נכשל ומהמפלה של קלף המגדל יהיה לנו מאוד קשה לקום.

קלף המגדל בקריאה:

בקריאה קלף המגדל קורא לשואל לעצור. לא לרוץ קדימה. לא לחתום על חוזה, לא להתחייב עכשיו ומיד, משהו לא נכון וחייבים לבדוק עד הסוף. זה הזמן "לקרוא את האותיות הקטנות", ללכת לייעוץ אצל רואה חשבון, לשכור עורך דין, לקחת שמאי, לעשות ביטוח. זה לא אומר שהשואל לא צריך לעשות כלום. הוא בכיוון הנכון, אבל הוא פשוט צריך להיזהר ולא לרוץ קדימה. פעמים רבות אנחנו נמצאים במצבים מביכים בהם אנו יודעים שכדאי לנו לקבל משהו בכתב, הסכם, זיכרון דברים, אבל הצד השני מתעקש כי אצלו לא צריך הסכמים. "אצלי מילה זו מילה הוא אומר. אין בעיה. תחזרו הביתה ותשלחו למר "מילה זו מילה" מייל או פקס בו אתם מודים לו על הפגישה ושמחים כי הגעתם לסיכום אותו אתם מעלים עכשיו וכתבו את הסיכום. אולי מילה זו מילה אבל כשיגיע היום בו הזיכרון יבגוד במר "מילה זו מילה" תוכלו לשלוף את מכתב התודה ולרענן לו את הזיכרון.

קלף המגדל מבטיח טלטלות, אלו הם החיים. אבל אם השואל ידאג כי היסודות יהיו חזקים הטלטלות יחזקו אותו. מי יודע…. אולי אם "נסגור את כל הפינות אם נבדוק את הכול בצורה יסודית – הטלטלות פשוט לא יגיעו.

בברכת שבת שלום ומבורכת.
אילנה דהן – מאמנת להעצמה והתפתחות אישית.