הרב ברלנד בהיכל. המפגינות: "עבריין מין מורשע באולם ציבורי"

הרב אליעזר ברלנד, בן ה- 76 מנהיג קהילת שובו בנים הברסלבית, שנשפט, הורשע וישב במאסר בגין עבירות מין, הגיע ביום שני בלילה להרצאה בהיכל התרבות בקריית גת. ברלנד הגיע שעתיים לאחר השעה המתוכננת וגילה שהמפגינים ובעיקר המפגינות נגד נוכחותו באולם ציבורי, לא התפזרו הם עמדו בקור עם שלטים והמתינו. "קיוונו שהנהלת המתנ"ס שהוא מקום ציבורי לא יאפשר לעברין מין מורשע להשתמש באולם ציבורי" אמרה אחת המפגינות. המתנ"ס: "מדובר בשכירות פרטית של האולם שביצעה עמותה עם התנהלות תקינה המתנ"ס לא אחראי על סוג ההרצאה"

אליעזר ברלנד, ראש ישיבת 'שובו בנים' , מסתמן מזה עשורים אחדים כדמות המוזרה בין מנהיגי הפלגים הברסלביים. פריצתו לתודעה הציבורית קשורה בשורת האשמות בביצוע מעשים מגונים סידרתים בנשים הנמנות על חסידות שהוא עומד בראשה, בבריחה מרשויות החוק – שנמשכה לאורך שנים והתפרשה על שלוש יבשות – ובהרשעה במסגרת עיסקת טיעון בשתי עבירות על מעשה מגונה ותקיפה, שבגינה נגזר ל-18 חודשי מאסר, מהן ריצה בפועל כשנה ושוחרר על רקע בריאות לקויה.

מאז שהשתחרר מהכלא מתרוצץ הרב ברחבי המדינה להרצות בפני מאמיניו. לפני מספר ימים בבאר שבע המפגינים מנעו את ההרצאה והרב נאלץ לקיים אותה בדירה פרטית. באילת חסמו מפגינים את הכניסה לאולם והרב ברלנד נאלץ לדחות אותה.
ביום שני הגיע הרב לקריית גת. בהודעות לציבור פורסם שההרצאה של הרב תתקיים בביתא ישראל, אולם השייך להתכנסות של בני העדה האתיופית כשלמעשה נשכר היכל התרבות בקריית גת. ההרצאה החלה באיחור של למעלה משעתיים, אולי קיוו המארגנים שהמפגינים, שהודיעו על ההפגנה מראש, יתייאשו מההמתנה. בניגוד למתוכן עמדו מחוץ לאולם עם שלטים בגנות הרב ברלנד חסידי ברסלב שטוענים שהרב בלרלנד עומד בראש כת ומפגינות מעמותת "קולך" המקדמת העצמה נשית בקרב נשים חרדיות ודתיות.

"למה בקריית גת מאפשרים לעבריין מין להופיע באולם ציבורי", שואלת סיוון לייב יעקובסון מעמותת "קולך" שהייתה אחת מהמפגינות בערב שני מול המתנ"ס "מדובר באדם שהורשע בעבירות מין, הנפגעות עדיין לא התאוששו ממה שהאיש הזה גרם להן והעירייה/מתנ"ס מאשפרות לו להופיע באולם השייך לציבור. באנו להפגין כדי שהציבור שלא מודע מישהו ומה מעשיו של הרב ברלנד יראה וישמע".

מהמתנ"ס המתפעל את היכל התרבות בקריית גת מסבירים: מדובר בהשכרה פרטית העמותה ששכרה הציגה מסמכים של עמותה רשומה ותקינה שילמה כדין עשרות ומאות נהגו כך לפניה. מדובר בהשכרה פרטית בצורה מתוקנת לחלוטין.

נציין שאולם המתנס היה מלא מפה לפה. בטרם פנו לשכור את היכל התרבות ניסו מארגני ההרצאות שלכור את אולם ביתא ישראל ואולם אור החיים ונענו בשלילה.