הצעת חוק לחלוקת תקציב הוגנת ברשויות המקומיות

רגע לפני סיום מושב הקיץ: 63 חכי"ם מכל הסיעות חתמו על הצעת חוק לחלוקת תקציב הוגנת ברשויות המקומיות. ראשי השדולה לצדק חלוקתי בכנסת: "הצעת החוק תביא לחיזוק הרשויות החלשות בסיוע הרשויות החזקות- בתחומי הרווחה והחינוך. אין סיבה שהמדינה תשקיע בילד תל אביבי 15 אלף ש"ח בשנה ובחברו בלוד רק 6000 ש"ח. הצעת החוק היא הדרך לתיקון עוול רב שנים"

מיקי זהר

חבר הכנסת מיקי זהר

שישים ושלושה חברי כנסת מכל סיעות הבית חתמו אתמול על הצעת החוק האחרונה למושב הקיץ 2015: "הצעת חוק השתתפות המדינה בקיום מוסדות חינוך ושירותי רווחה וסעד"

את ההצעה יזמו יושבי ראש השדולה לצדק חלוקתי בכנסת :ח"כ מיקי מכלוף זוהר (ליכוד) פרופ' יוסי יונה (המחנה הציוני) ואורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתינו) בשיתוף חברי הכנסת יואב קיש (ליכוד) ויפעת שאשא ביטון (כולנו)

על פי ההצעה, תגדיל המדינה את שיעור השתתפותה בשירותי חינוך החובה ורווחה ברשויות מוניציפליות עניות באמצעות הפחתת התקציב ברשויות עשירות.
מרבית שירותי החינוך והרווחה במדינה מסופקים באמצעות הרשויות המקומיות. שירותים אלו ממומנים על ידי המדינה והרשות המקומית במשותף. כנגד תקציב הניתן על ידי הרשות המקומית, המדינה מעמידה תקציב באחוז זהה לכל רשות, כך לדוגמא שיעור השתתפות המדינה בשכרה של סייעת בחינוך מיוחד הוא 70% ואילו על הרשות לשאת ב- 30% הנותרים.
ברוב המקרים, רשויות שהרמה הסוציו אקונומית של תושביהן היא נמוכה, סובלות מרמת הכנסות נמוכה ומרמת הוצאה גבוהה בגין שירותי רווחה. באופן זה, דווקא ברשויות הנזקקות להעדפה לשם קידום תושביהן, רמת שירותי החינוך והרווחה בהן היא הדלה ביותר בשל תקציב לא מספק מכיוונה של הרשות.

אולם המליאה במהלך הדיון לציון 61 לכינונה של הכנסת

ישיבה בכנסת, אילוסטרציה | צילום: איציק אדרי, ויקימדיה

מצב זה מביא לפערים עצומים בין הרשויות בהוצאה הציבורית פר תושב בגין שירותי רווחה וחינוך המתוקצבים על ידי המדינה (הפערים מגיעים לכדי 400%).
מטרת הצעת החוק היא לייעל ולמקסם את התועלת שניתן להפיק מתקציבי המדינה הקיימים בתחום החינוך והרווחה מבלי להגדילם, אלא באמצעות חלוקה דיפרנציאלית של משאבי המדינה.

כתבות נוספות:  שחקני עירוני מכבי קריית גת כבר 4 חודשים ללא משכורות

יו"ר השדולה חבר הכנסת מיקי זוהר (ליכוד): "תפקידו של הליכוד הוא לפעול לצמצום פערים בחברה ועל כך התחייבנו לבוחרינו. הצעת החוק שלנו תביא לחיזוק הרשויות החלשות בתחום החינוך והרווחה בעזרתן של הרשויות החזקות. החוק יסייע לרוב הרשויות בפריפריה ואני שמח על כך"

יו"ר השדולה ח"כ פרופסור יוסי יונה (המחנה הציוני): "אני מברך על ההצעה ורואה בה מרכיב חשוב בפעילות שנועדה להבטיח צדק חלוקתי בישראל. הצעת החוק באה לפצות על אי שוויון חמור במשאבים העומדים לרשותן של הרשויות המקומיות- ככל שהרמה הכלכלית של הישוב נמוכה יותר והוצאותיו על חינוך ורווחה גדולות יותר, על המדינה להקצות עבורו משאבים גדולים יותר "

יו"ר השדולה ח"כ אורלי לוי- אבקסיס (ישראל ביתינו): "המציאות בשטח היא פועל יוצא של מדיניות בעבר, שהפרידה בין עיירות הפתוח לאזרחים בערים אחרות וגם כיום הפריפריה הגיאוגרפית זהה לפריפריה החברתית. מדוע שהמדינה לא תעשה מבחן הכנסה לערים החזקות והחלשות? אנחנו פועלים לשינוי המצב הקיים שמפלה יישובים חלשים מול יישובים חזקים, ולשלב בהקצאת המשאבים לרשויות את מבחן הכנסה. הגיע העת שאלו שיש להם יותר יתנו לאלו שאין להם מספיק – מה זה אם לא צדק חלוקתי?".

ניר ברקת, ראש העיר ירושלים, שמוביל את המאבק בקרב ראשי הערים, בירך על התמיכה הרחבה בכנסת ואמר: ״הכנסת הוכיחה שכאשר מדובר בעתיד ילדינו, התמיכה היא רחבה וחוצה מפלגות – ימין ושמאל, חילונים, דתיים וחרדים, יהודים וערבים. כולם רוצים לתת שוויון הזדמנויות לכל ילד, בין אם הוא נולד בתל אביב או בלוד. אין סיבה שבילד תל אביבי תשקיע המדינה 15 אלף ש"ח בשנה ובחברו בלוד רק 6000 ש"ח. הצעת החוק החשובה הזו היא הדרך לתיקון העוול רב השנים שנעשה במדינה והיא משקפת את רצון העם. מהסקר שערכנו עולה שמעל 70% מתושבי הערים העשירות מגלים סולידריות חברתית והכרה בפערים החברתיים העצומים, ורוב מוחץ תומך בצדק חלוקתי בין הרשויות החזקות והעניות. אני מברך את חברי הכנסת מיקי זוהר, אורלי לוי אבקסיס ויוסי יונה, שהובילו את הצעת החוק ומובילים אתנו יד ביד את המאבק להזדמנות שווה לכל ילד במדינה בלי קשר למקום בו הוא נולד".

כתבות נוספות:  בדיקת קבוצת הנוער של עמותת "אור ירוק": מפגעי בטיחות התגלו סביב מוסדות החינוך בקריית גת