העירייה חייבת לפרט לתושבים מה עושים עם כספי המיסים שלנו

עיריית קריית גת שקועה בגרעון עמוק. לא צריך להיות כלכלן בכיר כדי להבין שרשות מקומית שמצויה בחובות כספיים כבדים, יש כאלה המדברים על גרעון שוטף של למעלה מ- 30 מיליון שקלים, חייבת להסביר לתושבים איך היא הגיע לגרעון כל כך כבד ומה היא עושה כדי לעצור את הסחף. התושבים הם הבוס של העירייה או לחילופין העירייה משרתת את התושבים שכספם הוא זה הממן את ההתנהלות שלה. אז למה אנחנו לא מקבלים הסברים ברורים מה עושים עם הכסף שלנו?

בפועל, הרשויות המקומיות הינן הספק העיקרי של שירותים לתושבים בישראל. העירייה היא הגוף הדואג לניהול העיר באופן תקין בכל הקשור ב: חינוך ורווחה, שירותי פינוי פסולת וניקיון הרחובות, מוסדות הרווחה, עליה לספק ביטחון לתושביה במרחב הציבורי, משמע עליה לוודא שהרחוב והתשתיות בטיחותיים. הרשות המקומית מחויבת לספק לאזרחיה תרבות בהפעלת מתנסים וייזום אירועים שונים. קייטנות לילדים, פעילות והשכלה למבוגרים, הקמת גני שעשועים ומתקני ספורט. הרשות חייבת לספק שירותי תכנון בנייה, תחזוקת כבישים וסלילתם, שירותי חירום והצלה פיקוח על השווקים.
כולנו אזרחים משלמי מיסים, בתמורה לארנונה+היטלי שמירה שאנחנו משלמים לקופת העירייה הצפי שלנו הוא לא רק שהעירייה תיתן לנו את השירותים הטובים ביותר אלה גם תסביר לנו מה בדיוק היא עושה עם הכסף שאנחנו מזרימים לקופתה באופן קבוע.

השבוע התברר שעיריית קריית גת כבר צופה שבשנת 2019 היא תזדקק לאשראי נוסף מהבנקים והיא מבקשת שלא בנק אחד אלה שבעה בנקים יאשרו לה 26 מיליון שקלים אשראי. השאלה הראשונה שעולה מבקשת העירייה, למה צריך שבעה בנקים? עד כדי כך נחשבת עיריית קריית גת לא יציבה כלכלית שבנק אחד לא מוכן לתת לה אשראי? (נזכיר שתקציב העירייה עומד על למעלה מחצי מיליארד שקלים בשנת 2018) ושאלה נוספת מה יודעים בהנהלת העירייה ומסתירים מהתושבים על מצבה הכספי הקשה של העירייה? סיבה לדאגה.

מתברר שבשנת 2016 הממשלה כבר נתנה דעתה על כך ובהחלטות ממשלה 5755 ו-7242 נקבעו מדדים לקביעת איכות חיים של תושבי ישראל. בעצם נקבע מה חייבת הרשות לתת לנו כדי שהחיים שלנו יהיו נוחים יותר. חלק ממדדים מושפעים ישירות מפעילות הרשות. הבעיה היא שהחלטות הממשלה לא מגדירות מי ממשרדי הממשלה משגיח שהעירייה תתנהל כלכלית נכון עם הכספים שאנחנו התושבים וממשלת ישראל מזרימה לקופתה כדי שתוכל לקיים את החלטות הממשלה ולספק לנו שירותים. ההיגיון אומר שמשרד הפנים הוא הגוף המפקח. בפועל הפיקוח הוא, איך נגדיר, אוורירי, כי אחרת קשה מאוד להסביר איך עירייה כמו עיריית קריית גת שמכניסה מאזור תעשייה עצום מיליוני שקלים ארנונה בחודש שקועה עד מעל לראשה בגרעון עמוק.

זכותם של התושבים בקריית גת לקבל הסבר מפורט. חובתם של חברי המועצה שאמורים להיות העיניים והפה של מי ששלח אותם לשבת מסביב לשולחן המועצה לדרוש הסברים לקבל אותם ולתת לתושבים את אותם הסברים.