דעת יחיד – מי צריך את חוק המרכולים

חוק המרכולים שלא צלח השבוע יעבור בשבוע הבא או בזה שאחריו כי שר הפנים, אריה דרעי, לא יעצור, הוא צריך הישג כלשהוא שיוכיח לבוחריו שהוא עדיין ה"גבר" בממשלה הזאת. חוק שעושה הרבה רעש בתקשורת ובכנסת אך יעשה מעט מאוד בשטח. כדי לאכוף אותו צריך שראש רשות יוציא פקחים יהודים בשבת לבדוק שיהודים אחרים לא קונים בשבת אצל יהודים שפתחו בשבת.

מה אומר חוק המרכולים? החוק יקבע כי לשר הפנים תינתן הסמכות לפסול חוק עזר עירוני שיתיר פתיחת מרכולים בשבת כולל חנויות נוחות בתחנות דלק.

במילים אחרות שר הפנים דרעי רשאי להחליט שבקריית גת ייסגרו בשבתות: המרכול רושן שפתוח בשבת כבר שנים רבות. אוטו גלידה שבו מלא משפחות יושבות בשבת ונהנות. אלונית בתחנת הדלק דור אלון והפיצוציות שפתוחות בשבת בעיר.

הרי ברור שלסגור את רושן בשבת זה רע מאוד לקואליציה המקומית. לסגור את אוטו גלידה זה רע בקלפי בבחירות הקרובות. לסגור את הפיצוציות זה צעקות ובלאגן בלשכת ראש העירייה כבר עכשיו, ומשום שהנחיה של שר הפנים תהייה תלויה בפקחים של הרשות המקומית אז בקריית גת לא ישתנה דבר אחרי שחוק המרכולים יעבור. השאלה הגדולה מה יקרה במיתחמים הגדולים שפתוחים בשבתות ומלאים קונים ומשפחות מבלות עד אפס מקום. מה יקרה במתחם היס פלאנט בבאר שבע שם פועל חוץ ממיתחם בתי קולנוע גם סופר גדול, בתי קפה, מסעדות וחנויות שמוכרות מבגדים ונעלים עד מוצרי חשמל ובמיתחם צומת ביל"ו שביום שבת אי אפשר למצוא שם מקום חנייה אחד. מסעדות שפועלות שנים רבות בשבת כמו כרמים במושב סגולה שמגיעים אליה מכל הארץ בשבת. ועותמאן בגדרה שמשפחות עומדות בתור בשבת בצהרים לנגוס סטייק. מרבית העסקים מדווחים על עלייה של פי 2 קונים בשבת מביום רגיל.

לפי נתוני איזי, נכון ליום שישי 29 בדצמבר, 58 מרכזי קניות בישראל פתוחים בשבת. עוד עולה מהנתונים כי 218 סופרמרקטים ומכולות פתוחים בשבת, 189 חנויות רהיטים ו-85 משתלות. אם הטלפון שלכם התקלקל בשבת, תוכלו להיעזר ב-50 מעבדות סלולר הפועלות ביום המנוחה, אם אתם מתכננים את השיפוץ הקרוב תוכלו לעשות סיבוב ב-187 חנויות לחומרי בניין, ואם זה היום היחיד שבו יש לכם זמן לרחוץ את הרכב, תוכלו למצוא 67 אתרים בהם תזכו לרחיצה ידנית. מעניין יהיה לבדוק את הנתונים הללו שוב בסוף שנת 2018.

חוק המרכולים שהשר דרעי דוחף כאילו מדובר בחוק שהוא מעבר לקרב על השבת אלה מאבק שבא להגן על העובד הקטן והמסכן שנאלץ לצאת לעבודה בשבת מתברר כעובדות לא נכונות. כל הניסיונות של דרעי וחבריו לגרום לנו לחשוב כי העובדים בשבת משתייכים למעמד הנמוך ולעובדים המוחלשים, אבל נתונים חדשים שאספו במכון הישראלי לדמוקרטיה, חושפים את העובדה שעבודה בשבת היא תופעה חוצת מגזרים ורמות סוציו-אקונומיות. על פי הנתונים רוב העובדים בשבת הם עובדים מאוגדים, ושרוב משמעותי מהם (51%) מרוויחים יותר מהשכר הממוצע במשק.

דרעי, אביר השבת הנוכחי, לא נקף אצבע להגביר את האכיפה כאשר הייתה בידו הסמכות לכך כשר הכלכלה. ב-2016 למשל הוטלו על ידי משרד העבודה והרווחה רק 11 קנסות על עבודה שלא כחוק בשבת. גם ברמה המקומית האכיפה לא משמעותית ורוב הרשויות פשוט לא רוצות לאכוף את חוקי העזר שלהן בנושא השבת. כך, גם אם יעבור חוק המרכולים – רשויות שיחליטו שלא לנקוט בפעולות אכיפה, 8יאפשרו למצב להישאר כפי שהוא כיום.

טוב היה עושה שר הפנים אריה דרעי אם היה מוותר על חוק המרכולים ומוצא לעצמו עניין אחר להיאבק עליו. השאלה היא איפה עובר הקו לפיו כל אחד קובע לעצמו את אורח חייו. יש מועצות מקומיות, עיריות, בהם יושבים נבחרים גם חרדים היודעים לשמור את מרקם החיים בישוב שלהם בין האוכלוסייה החרדית והדתית לבין החילונית שנים רבות מבלי שהאביר דרעי יבוא ויסדר להם את החיים.