דעת יחיד- הרהורים על דמוקרטיה מקומית

פוליטיקה מקומית היא לא טיול שקט בפארק עם פינצ'ר אלה יותר סיבוב ברחוב עם דוברמן אימתני. גם בפוליטיקה המקומית שנחשבת לג'ונגל בעולם הפוליטיקה אני מצפה שהדוברמן יהיה מחוסן והתעודות יוצגו באופן ברור לכל תושב ותושב. הניחוח החריף של שנת הבחירות באוויר מצליחה להוציא מאנשי הפוסטים ברשתות החברתיות, אני מדבר על קריית גת כמובן, את המיטב מהם וזה לא תמיד משאיר ריח טוב.

הפוליטיקה המקומית מצליחה עם השנים למצוא את מקומה ולקיים חיים פוליטיים עצמאיים בלי קשר לנעשה בפוליטיקה הארצית. מה שאומר שברוב המקרים אין קשר בין ההצבעה של הבוחרים בקלפי הארצי לבין בחירתם במקומי.
בכל הקשור לבחירות מקומיות הבוחר בקלפי ישקול נושאים הנוגעים לו ולבני משפחתו אישית: מערכת החינוך, טיפוח סביבתי, דת, קשרים חברתיים ואפילו מקום עבודה. הבוחרים משאירים לבחירות לכנסת סוגיות אידאולוגיה כלל-ארציות.

השאלה היא האם בצד הפעילות הערנית של רשימות מקומיות גם התושבים הפכו מעורים יותר בנעשה בפוליטיקה? עושה רושם שלא – אמנם פוליטיקה מקומית, מפאת ממדיה המצומצמים, מעניקה לתושבים יותר הזדמנויות להשפיע, אך נראה שאין זה המשתנה הבלעדי שמעודד השתתפות אזרחית. הפעילות הפוליטית מתנהלת סביב קבוצה די מצומצמת זו הקרובה למתמודד זה או אחר ולא מנסה לפרוץ את הגבולות האלה. בחינה בתגובות ברשתות החברתיות תעלה שמדובר כמעט קבוע באותם מגיבים סביב אותו מתמודד.
כשמדובר במצביעים סביב מועמד הנמצא בשילטון ובעיקר כזה הנמצא תקופה ארוכה בשילטון, הכוחות של קבוצות האינטרס השונות הפועלות סביבו אינן עשויות מבוחרים זהים, אבל כשהן מקושרות לשלטון הן חזקות מכוח ההצבעה של כלל התושבים.

השבוע פורסם מדד השקיפות של אתרי הרשויות המקומיות. קריית גת ניצבת במקום ה- 12 עם 88 אחוזי שקיפות. מה מסתירה מאיתנו התושבים העירייה באותם 12 אחוזים אנחנו יכולים רק לנחש
אחת הדוגמאות: תכנון עירוני הוא שיתוף הציבור והוא מעוגן בחוק התכנון והבנייה לפיו על הרשות לספק לאזרחים מידע על אודות תכניות בנייה בעתיד, כדי שמי שרואה את עצמו כנפגע מתכניות בנייה אלו יוכל להגיש התנגדות לרשות. סוג זה של שיתוף הוא דוגמה מובהקת למצב שבו השלטון מספק את המידע ופותח לפני התושבים אפיק להגיב על מידע זה. אולם זהו שיתוף לאחר מעשה, ולא שיתוף בתהליך התכנון עצמו. התושבים אינם לוקחים חלק בקבלת ההחלטות, אינם יכולים להעלות הצעות ופתרונות, ואף לא להביע התנגדות בטרם התקבלה ההחלטה. לדוגמא המקווה שהוקם ברחוב סטרומה, או מרכז יהדות בבל בשדרות העצמאות.

בעוד פחות משנה נלך תושבי קריית גת לקלפיות. 11 חודשים לפני כבר ברור שמדובר בחגיגה רועשת מאוד לכל חובבי הפוליטיקה המקומית.