דמויות בחלום

אחד מהכללים החשובים הקשורים לדמויות בחלום הוא שכל הדמויות המופיעות בחלום, מייצגות אותנו. כל הדמויות הן אנחנו. גם אם חלמנו על ההורים שלנו, המשפחה, חברים ואפילו חיות – הכול למעשה מייצג אותנו. שאלה חשובה שצריכה להישאל אם כך, היא מדוע אנו חולמים על הדמויות ולא על עצמנו? מדוע אנו לא חולמים כי אנו פצועים, אלא בוחרים לחלום על ציפור פצועה? הסיבה היא שהמערכת שלנו לא רוצה, ואולי אף אינה יכולה כרגע להתמודד עם המצב כפי שהוא ולכן אנו חולמים על דבר דומה אשר מאפשר לנו להתמודד טוב יותר, כרגע, עם האירוע. בהמשך, סביר להניח כי החלום ישתנה ובהדרגה הוא יהיה דומה יותר לאירוע האמיתי.

כדי להבין את המסר שאותן הדמויות מנסות להעביר לנו עלינו תחילה לבחון היטב ולהבין מה קורה לאותן הדמויות בחלום ומדוע. הרי כל מה שקורה לדמויות משקף את מה שקורה לנו. כך למשל אם אנו חולמים על ציפור פצועה, סביר להניח כי גם בנו יש משהוא פצוע. לאחר מכן יש לבדוק מה מייצגת הדמות שהופיעה בחלום שלנו. עלינו לשאול את עצמנו מדוע דווקא היא נבחרה, מה מאפיין את הדמות שבחרנו שבגללו היא שם בחלום. מה אותה דמות מייצגת עבור החולם. כך למשל אם מגיע אלינו חולם המספר כי הוא חלם שאמו משוחחת עימו בחלום ואומרת לו כי עליו להתחתן עם בת זוגתו, יש לבחון מה מייצגת דמות האם עבורו. מדוע דווקא בה החולם בחר לייצג את נושא הזוגיות. כך, נוכל לגלות למשל כי החולם מקשיב לאמו ומאוד מכבד את דעתה במיוחד בתחום הזוגיות. עובדה זו תעזור לנו להבין כי כנראה אותו הצד הקיים בו הרוצה להתחתן, מנסה להעלות את נושא החתונה והזוגיות למודע שלו. החולם כלל לא חושב על חתונה ואף קיימת בו התנגדות בסיסית ופחד מהתחייבות שכזו. וכאן נראה כי החלום רוצה להראות לחולם כי הגיע הזמן לשנות קצת את הגישה. החולם בחר לחלום על דמות האם כיוון שהיא סמכות מספיק חשובה וכך היחס לנושא החלום יהיה רציני יותר.

בתים ומבנים בחלום. "קודם אנו מעצבים את ביתנו, ובהמשך הבית שלנו מעצב אותנו". (וינסטון צ'רצ'יל)

כמעט בכל חלום אנו נמצא את עצמנו בתוך או מחוץ לבית או מבנה. המבנים בחלום מייצגים את הנפש שלנו, את ה"אני", את עצמנו ומגדיר אותנו, את הגישה שלנו ואת מה שיש לנו בחיינו לרבות משפחה וילדים.

כדי להבין מה מייצג המבנה בחיינו עלינו לבחון כמה דברים:

סוג הבית. יש מבנים רבים ושונים בחיים ובחלום. אנו יכולים לחלום על בית פשוט עם 2-3 חדרים ויכולים לחלום על בית קומות עם מאות חדרים. ככל שהבית מורכב יותר ומסובך יותר כך הבעיה בחיינו היא מורכבת יותר. חלום על מבנה פשוט, יכול לייצג בעיה ברורה יותר וכן גישה פשוטה ובריאה יותר לבעיה. כך למשל חלום בו אנו נמצאים בבית בו הכול גלוי, פתוח ומסודר יכול להעיד על נפש וגישה לחיים כזו. לעומת זאת חלום בו הבית מלא חדרים, שחלקם נעולים ומסדרונות מפותלים יכול לייצג נפש יותר מורכבת, ובעיות פחות ברורות לחולם.

מצב הבית. האם הבית מלוכלך? נקי? האם זהו צריף רעוע? אולי אנו חוששים ללכלך אותו?

מצב הבית יכול להראות לנו מה מצב הנפש ומה מצבם של ה"כלים" העומדים לרשותנו איתם אנו מתמודדים עם הבעיה. צריף רעוע למשל יכול להראות לנו כי החולם מרגיש תחושה של חוסר יציבות ואולי אף ארעיות. חלום בו אנו חוששים שהבית יתלכלך ושוקלים אם להזמין אורח לבית, למשל, יכול להראות כי אנו חוששים להיפגע.

מה יש במבנה. חלק חשוב מהבנת חלומות העוסקים במבנים הוא תכולת המבנה: אילו דמויות יש בבית? מה עושות הדמויות? אולי הן רבות. חלום היכול לסמל ריב פנימי הקיים בחיינו. החפצים ותכולת החדרים חשובה גם כן. מאחורי כל חדר, במבנים מורכבים, נמצא בעיה אחרת שמאוחסנת בתת-מודע. חלום בו אנו מנסים להיכנס לחדר ולא מצליחים, למשל, יכול להצביע על בעיה שאיננו מוכנים עדיין להתמודד איתה.

דמויות במבנים:

כשדמות אשר קרובה אלינו מופיעה בחלום בתוך המבנה, היא לרוב תייצג את עצמה, ולא צד מוסתר הקיים בנו. במקרים אלו יש לבחון מהי האינטראקציה שיש בינינו לדמות. כך למשל חלום בו אנו לא נותנים לאמא שלנו להיכנס לבית, יכול להראות כי אנו לא נותנים לה להיכנס אל חיינו. פעמים רבות הפעולה שהדמות עושה משקפת את התחושות שיש לנו כלפיה וכך, אם לדוגמא נחלום שחבר טוב מתפרץ לביתנו ומאיים עלינו עם אקדח ייתכן וחלום מסוג זה מנסה להראות לנו כי אנו מרגישים מאוימים מאותו החבר. מצד שני אותו חלום יכול לרמז כי אנו הם אלו המאיימים על החבר הטוב וכי אולי אנו צריכים לעשות משהו ולעזור לאותו החבר.

לרוב המסרים בחלום לא יהיו ישירים וברורים. פעמים רבות נמצא את האמת נחבאת מאחורי משחק הדמויות והמבנים ואנו צריכים לדעת פשוט לעזור לחולם לחבר את כל הנקודות.

בברכת: שבת שלום ומבורכת.

אילנה דהן – מנטורית ומאמנת להעצמה אישית.