דגל המרד בן 70 שנה

בתמונה: שגיב, ניצן ותמר רובינסקי. הנינים של שלום פינצ'וק עם הדגל של סבא רבא

אוניית המעפילים אקסודוס, או בשמה העברי פעמי תש"ז היא סמל לעליה הבלתי לגאלית הניצולים ששרדו את שואת אירופה. בין אלפי ניצולי השואה היו על האקסודוס גם חבורה של צעירים, חניכי השומר הצעיר לפני המלחמה. שלום פינצוק לימים חבר קיבוץ גלאון שמר את הדגל של אותה קבוצה. דגל שהלך איתו לאורך כל הדרך. השבוע היו אלה ניניו, שגיב, ניצן ותמר רובינסקי שהניפו אותו בגאווה במרפסת של סבתא ורד, הבת של שלום פינצוק.

במבצע בריחה דרמטי ומורט עצבים ב-11 ביולי 1947 התחמקה האוניה מנמל סט שבצרפת כאשר על סיפונה 4,530 ניצולי שואה שהגיעו ממחנות עקורים בגרמניה ואוסטריה. האוניה, עם צוות של מתנדבים יהודים מאמריקה ומלווים ארץ-ישראליים מהפלי"ם והמוסד, עשתה את דרכה לארץ תוך מעקב צמוד של הצי הבריטי. מפקד האוניה היה יוסי הראל, רב-החובל היה יצחק ("אייק") אהרונוביץ, והמלווים היו מיכה פרי, צבי ("מירי") כצנלסון, סימה שמוקלר וה'גדעונים' עזריאל ענב ומקס כהן. יוצא דופן בין אנשי הצוות היה מתנדב איש דת נוצרי בשם ג'ון גראואל (Rev. John S. Grauel).

בעימות חריף עם הבריטים מול חופי הארץ ב-18 ביולי נהרגו שני מעפילים ואיש צוות מתנדב אמריקאי ונפצעו עשרות. באותה עת שהו בארץ חברי ועדת אונסקו"פ ושניים מהם הסכימו להגיע לנמל חיפה ולהתרשם ישירות מהמחזה של האוניה החבוטה והמעפילים הרצוצים המורדים ממנה. חלק מהמלווים ואנשי הצוות, וביניהם יוסי הראל ואייק, הסתתרו בסליק ע"ג האוניה ממנו חולצו לאחר זמן קצר. הם לא ידעו שמעפילי האוניה אינם עתידים להיות מגורשים למחנות המעצר בקפריסין כפי שהבריטים נהגו עד כה עם המעפילים שתפסו.

הבריטים שינו את מדיניות הגירוש שלהם והחליטו על החזרת המעפילים לארץ מוצא ההפלגה במקום לגרשם לקפריסין. בהתאם, המעפילים הועלו על שלש אוניות גירוש שהפליגו לצרפת. שם, מול נמל פורט-דה-בוק, התפתחה דרמה שהסעירה את דעת הקהל העולמית. המעפילים, ובראשם נציגם הכריזמטי מרדכי רוזמן, סירבו בתוקף לרדת מהאוניות (הצרפתים הסכימו לקלוט אותם אם ירדו מרצונם) והמשיכו לשהות עליהן בתנאים קשים ביותר של חום הקיץ, צפיפות, תברואה ומלחמה פסיכולוגית מצד הבריטים. אנשי פלי"ם במקום, תחת פיקודו של ניסן לויתן, פעלו יחד עם אנשי ה'מוסד' בשמירת קשר עם המעפילים, אספקתם במזון ותרופות ובעידודם להמשכת המאבק. לאחר למעלה משלשה שבועות התייאשו הבריטים מהמצב, הפנו את אוניות הגירוש לאזור הכיבוש הבריטי של גרמניה, ושם עצרו את המעפילים בשני מחנות באזור המבורג. החזרת ניצולי שואה בכוח לארץ המרצחים השלימה את התבוסה הבריטית המוחלטת בעיני דעת הקהל הבינלאומית. רק כעבור שנה עם קום המדינה הצליחו ניצולי השואה שהיו על האקסודוס לעלות לארץ.

כתבות נוספות:  20 שנה מנגנים בקונצרט השנתי בביה"ס "הרצל"

שלום פינצוק היה אחד מחבורת צעירים ששרדה את אימת הנאצים. לפני המלחמה היה פינצוק חבר בתנועת הנוער השומר הצעיר. אחרי המלחמה חיפש דרך לעלות לארץ פינצוק שמע שמתארגנת קבוצה של ניצולים יוצאי השומר הצעיר לעלות ארצה להגשים הקמת קיבוץ והצטרף אליהם הם בחרו לקרוא לקבוצה למרד וכך הם עלו על האוניה אקסודס. הדגל שציירו כדגל הקבוצה שלהם נשאר אצל בני משפחת פינצוק. 70 שנים אחרי נחשף הדגל.

Facebook Comments