בת 60 לובשת צבע ויוצאת במחול

בערב מרגש ונוסטלגי, חגגו תושבי קריית גת יום הולדת לעיר אהובה. מחנוכת כיכר המייסדים ועד מחזמר מקורי שנכתב במיוחד לכבוד יום הולדתה של העיר.

בערב מרגש ונוסטלגי, חגגו תושבי העיר קרית גת, ידידי העיר וותיקיה מימיה הראשונים ועד היום את שנת ה-60 להיווסדה של העיר.

הערב נפתח בחנוכת כיכר המייסדים, תהלוכה חגיגית להיכל התרבות ומחזמר מקורי שנכתב במיוחד עבור חגיגות ה60 לעיר.

למעלה מ 150 ילדים, בני נוער ובוגרים, חברי להקות מחול ושירה השתתפו במופע המרגש שכולו אהבה לקרית גת ותושביה.

העיר קרית גת חגגה 60 להיווסדה בנוכחותם של אלפים מתושבי העיר, בעבר ובהווה שהגיעו מכל רחבי הארץ לחגוג את קורות העיר לאורך השנים.

בשעה 18:00 בערב יום שני השבוע התכנסו מאות בכיכר עצמאות- לכיש הנקראת מעתה "כיכר המייסדים". בטקס מרגש במעמד שרת התרבות והספורט, יקירת העיר קרית גת, ח"כ מירי רגב, ראש העיר אבירם דהרי, ראשי העיר בעבר, חברי מועצת העיר בעבר ובהווה, מכובדים ותושבים רבים, מותיקי העיר קרית גת,הוסר הלוט מעל שני הניצבים בכיכר בהם נכתב:

…שאי סביב עינייך וראי כולם נקבצו באו לך, בנייך מרחוק יבואו ובנותייך על צד תאמנה…
(ישעיהו, ס', ד')

העיר קרית גת מוקירה ומצדיעה לראשוני בניה החלוצים שבאו בשעריה מכל קצוות תבל, התיישבו בה, נטעו בה עץ וגן, בנו בית, ילדו בנים ובנות, לימדו אותם חכמה ודעת, חינכו אותם לאהבת המולדת, הגשימו את החזון הציוני וחזו בתקומת עם ישראל בארצו.

לראש העיר ולשרת התרבות נלוותה בהסרת הלוט הגברת עפרה אליאב ניסן, בתו של מייסד חבל לכיש אריה לובה אליאב זכרו לברכה, ראש העיר הזמין גם את אברהם צרפתי,בן למייסדים מראשוני העיר לטקס הסרת הלוט.

יד למייסדים עוצבה ובוצעה ע"י האמן ישראל פרימו מחברת "נטיש. ע"פי עיצוב ראשוני של אדריכל העיר סלאבן פנוביץ.

לאחר הטקס החגיגי בכיכר, צעדו יחד, בתהלוכה חגיגית, כל באי האירוע בליווי נציגות מנהל הנשים העירוני, חניכי תנועות הנוער וקבוצות המנהיגות בעיר ורכזות מרכז הצעירים תנופה אשר נשאו דגלי קרית גת ודגלי הלאום. את התהלוכה ליוו שחקני תאטרון רחוב אשר המחיזו תמונות נוסטלגיות מהקמתה של העיר ומשנותיה הראשונות.

כתבות נוספות:  החשד: נרצח בגלל בקבוק וודקה שעולה 80 שקלים

הנוכחים התכנסו בהיכל התרבות ע"ש אדית פולק ונהנו מערב חוויתי במיוחד אשר נפתח בנאום מרגש במיוחד של ראש העיר, אבירם דהרי (מובא בהמשך) ובברכתה של שרת התרבות והספורט מירי רגב. יחד עם ראש העיר בעבר, ד"ר גדעון נאור ובתו של מייסד חבל לכיש לובה אליאב, הגברת עופרה אליאב,העניקו אותות גבורה אזרחית לגיבורי העיר קרית גת: שולה אלמקייס, אחותו של החייל אדמונד דיין זכרו לברכה קיבלה בשמו אות גבורה. דיין ז"ל נספה באסון השלושה בשנת 1956 כאשר קפץ לנחל לכיש הקוצץ יחד עם השומר יוסף איפרגן ז"ל בנסיון להציל מטביעה את הילדה אסתר ויצמן ז"ל.

תושבת העיר, ליאת אוחנה, אשר נאלצה להתמודד לבדה עם מחבל שפרץ לביתה בתחילת השנה עלתה לבמה יחד עם מאיר אהרוני, מפקד פלוגת הלוחמים של יחידת מתפ"א. חברי היחידה אשר בחסדי האל היו במקום סמוך הגיעו לסייע באירוע הטרור ובן העיר, חייל ביחידה, היה זה שנטרל לבסוף את המחבל.

אותות ה-60 לקרית גת הוענקו בכבוד רב ל"שותפות ביחד" ולחברת אינטל:

אות העיר קרית גת בשנת -60 להיווסדה הוענק ל"שותפות ביחד" עם הקרן היהודית המאוחדת של שיקגו רבתי, ה-JUF. על למעלה מ-20 שנות שיתוף ושותפות בין קרית גת והאזור לבין הפדרציה היהודית הנדיבה של שיקגו, על יצירת קשרי גומלין בין העיר ליהודי התפוצות, על קידום החינוך והעשרת תלמידי קרית גת, על העצמת הקהילה ותמיכה בארגונים ועמותות המובילות שינוי חברתי, על תהליך רב שנים בדרך ליצור חברה אזרחית טובה וחסונה לתפארת העיר קרית גת והעם היהודי. את האות קיבל מנכ"ל המשרד הישראלי של הפדרציה היהודית –הקרן היהודית המאוחדת של שיקגו רבתי, מר עופר בבלי.

אות העיר קרית גת בשנת ה-60 להיווסדה הוענק לחברת אינטל: בשנת 1995 הונחה אבן הפינה להקמת מפעל הייצור FAB 18 של אינטל בקרית גת. בשנת 2008 נחנך מפעל הייצור השני FAB 28 של אינטל בעיר.

כתבות נוספות:  הרצח בפנימייה במושב רווחה. ההורים תובעים מליונים

בימים אלה מחברת אינטל את שני המפעלים ומשדרגת את היצור בקרית גת לטכנולוגיה המתקדמת בעולם באחד מהפרויקטים הגדולים שנראו בישראל ובהשקעה של מיליארדי דולרים, על שקשרה את גורלה בגורל העיר קרית גת, על שהיתה הקטר להוביל בעיר פארק תעשיה גלובאלי מתקדם עתיר ידע, על למעלה מ-20 שנות קשרי קהילה הדוקים ותרומה משמעותית לקידום החינוך ולימודי המדעים בעיר הוענק אות ה-60 לעיר למנהל הייצור באינטל ישראל, מר דניאל בן עטר.

בתום הטקס ולאות תשואות הקהל הועלה המחזמר "קרית גת בת 60", מחזמר מקורי שנכתב עבור העיר בהשתתפות כ-200 תושבים, בני קרית גת, ילדים, נוער, מבוגרים, להקות מחול וזמר. המופע שנכתב ובוים על ידי עידו דגני, גולל את סיפור אהבתם של נופר וסשה, בני העיר הצעירים בראי הזכרונות של משפחותיהם, עולים מצפון אפריקה וממזרח אירופה. במופע נשזרו קטעי ארכיון ייחודים, צילומים מימיה הראשונים של קרית גת ואת הישגיה המרהיבים והראויים לציון במהלך השנים בתחומי הקהילה, החינוך, התעשיה, התרבות, הספורט ועוד. לאורך המחזמר שולבו קטעי ריקוד של בני העיר יחד עם להקות המחול התעמלות אמנותית בניהולה של גילה צ'רניאק, רקדניות סטודיו מומונטום בניהולה של ריבי קומלוש ורקדניות סטודיו מובמנט בניהולו של רון כהן ברשת המתנ"סים. לצד קטעי המחול הופיעו להקת הוטרנים העירונית ולהקת שרים בגת. בשיר הסיום "שיר לקריה", הופיעו כמחווה של אסף תארי ז"ל שלוש בנותיו יחד עם כל משתתפי המחזמר, כשברקע תמונותיו של אסף וחבריו לשלישיית שביל דרומי אשר הפיקה אלבום שירים בשנות השלושים לקרית גת.

ראש העיר נשא נאום נרגש בו תיאר כיצד היה מגיב דוד בן גוריון אילו היה מבקר היום בקרית גת ורואה את כברת הדרך שעשתה העיר לאורך השנים.

לאירוע הוזמנו ותיקים, מייסדים,אנשים שמילאו תפקידים במסגרות העירייה ושלוחותיה ותרמו לעיר תרומה משמעותית לאורך שנותיה, אנשי חינוך ומינהל.

אך מרגש מכל היה לראות את משפחות המייסדים, הותיקים,הראשונים שחלקם איתנו עד היום אשר יודעים לספר על ימיה הראשונים של העיר, ימי טרום העיר.

כתבות נוספות:  הרצח בפנימייה במושב רווחה. ההורים תובעים מליונים

תודות מיוחדות לבמאי המחזמר עידו דגני, לכוראוגרף: מריאן אורניצב, להדר יבטושנקו סגנית דוברת העירייה.

למשתתפי המחזמר קריית גת בת 60:
מרים יהודאי, בלה חלפון, לונה שליכטר, ענת גנון, חנן בן דוד, רינה לזר, רפי שניר, בר מולאי, עידו בסטקר, אסתי סטניסלבסקי, ניקול ברברשטיין, דניאל קלמן, טל דוקטורוביץ, ליאל שפורקר, שירן קמינסקי, מורן קמינסקי, אורי מגידיש, ליאור אביטן, שיר פרץ, נאור שיר, לינת אשכול, אפרת עמר, איתי מרסקי, מיכל לאיליאב, סמדר איסחק, לינור שושנה, יאיר אמסלם, נירית בוכריס, שילת דוד, רות חזן, אורי קסאי, איב עדני, אגם אפטבי, מישל ברודינסקי, מתנאל קסה, שובל פרנקו, שליו עמר, לרשת המתנ"סים בניהול אמיר בן שמחון ורבקה בוזגלו, לצוות מחלקת התרבות בניהולה של נורית אזרד, אירית כהן, חווה אוחנה, אוריה אריס, דוד אבוחצירא, בית וקס בניהול גיא פסח ששימש את השחקנים במהלך החזרות האינטנסיביות, תודה מיוחדת ליוסי על הסיוע הרב, לאליעזר, למינהל הנשים העירוני בהובלת מזל שניר, ללאה קריספין, סטודיו לכלות אתי אסולין וענת בן ארי.

תודות מיוחדות לליאון פסחוביץ מנהל אגף שפ"ע,למושיקו אלימלך וצוות העובדים, לגלית כנעני מנהלת הסיפריה ופוריה לראובן בר חנין, אתי פרץ,לסלאבן פנוביץ אדריכל העירייה, לשמעון בן שושן וצוותי הניקיון והגינון ליוסי כהן.

תודה מיוחדת לאגף הבטחון והסדר הציבורי ולאנשי הפיקוח העירוני.

לכל מנהלי האגפים בעיריה אשר קידמו תמכו וסייעו בכל הדרוש לקיום הערב. ולעוד הרבה שותפים שעמלו וטרחו וסייעו.

תודה מיוחדת לקבוצות המחול,השירה, הריקוד וההתעמלות האמנותית שהשתתפו במופע.

נוסיף ונאמר: לפני שנה וחצי פרסמנו את דבר הקמת יד למייסדים,השתדלנו להפיץ את ההודעה בכל הכלים העומדים לרשותנו.

ידוע לנו על כאלה שלא ידעו על היוזמה ולא פנו ואנו נוסיף את שמותיהם לניצב נוסף בכיכר.

נאחל לעיר קרית גת ולבניה שנות בניה והיבנות והליכה מחיל אל חיל לתפארת מדינת ישראל.

צילום: ארתור ארונוב